A CHIA (Salvia hispanica) Dél-Amerikában termő növény, a mentával és a citromfűvel egy családba tartozik. Kicsi, fekete magja van. Az aztékok évszázadokon keresztül fogyasztották. Az aztékok mindennapjait leíró híres Codex Mendocino a kukorica mellett a chiát említi legfontosabb haszonnövényként.
Chiamaggal sok értékes tápanyag vihető be. Az alfa-linolénsav és a magas omega-3 zsírsavtartalom segít a testtömeg megtartásában, segít megszabadulni a zsírfeleslegtől, és hozzájárul bőrünk, csontjaink és szívünk egészségének megőrzéséhez. A chiamag sok értékes tápanyagot tartalmaz, amelyek hatással vannak szervezetünk működésére. Már két kanál chiamaggal bevihető:
- 11 G ROST
- 9 GRAMM ZSÍR (MELYBŐL 5 G OMEGA-3 ZSÍRSAV)
- AZ AJÁNLOTT NAPI KALCIUMSZÜKSÉGLET 18%-A
- AZ AJÁNLOTT NAPI MANGÁNSZÜKSÉGLET 30%-A
- AZ AJÁNLOTT NAPI MAGNÉZIUMSZÜKSÉGLET 30%-A
- AZ AJÁNLOTT NAPI FOSZFORSZÜKSÉGLET 27%-A
Két kanál chiamag kb. 30 g és 115 kcal.Viszonylag kevés kalóriával vihetünk be nagyon sok tápanyagot. A chiamag kalciumban, magnéziumban, foszforban és fehérjében gazdag. Ezek az összetevők mind nélkülözhetetlenek az egészséges csontok felépítéséhez. Kiváló kalciumforrás azok számára, akik nem fogyasztanak tejterméket. A chiamag rostban gazdag. Ezáltal segíti a fogyókúrázást. Ügyeljünk azonban arra, hogy fokozatosan kell bevezetni az étrendbe, és napi 20–40 g chiamagnál ne fogyasszunk többet! A túl sok rost ugyanis hasmenést vagy szorulást okozhat.
A chiamag fehérjét is tartalmaz, kb. 4–5 gramm fehérje van két kanál chiamagban. A chiamag a lenmaghoz hasonlóan gazdag omega-3 zsírsavakban. Ne feledjük azonban, hogy sok omega-6 zsírsavat is tartalmaz. Chiamagban főként ALA (alfa-linolénsav) omega-3 zsírsavak vannak. A chiamagnak önmagában nincs karakteres íze. Ennek köszönhetően könnyen bevihető az étrendünkbe. Adható salátához, koktélokhoz vagy akár müzlihez. Víz- és zsírfelszívó képességének köszönhetően mártások sűrítésére is ideális.