Mik azok az aminosavak?
A fehérjéket alkotó aminosavakat ugyanis aszerint osztják csoportokba, hogy szervezetünk képes-e önállóan szintetizálni vagy sem – tehát kívülről kell ellátni őket. Az első csoportba tartozó aminosavakat endogénnek, a második csoportba tartozókat pedig exogénnek vagy esszenciálisnak nevezzük. A glutamin az aminosavak első csoportjába tartozik, a szervezet képes más aminosavakból szintetizálni.
A glutamin és az izomtömeg fejlesztése
Az izomtömeg fejlődése szempontjából a legfontosabb az esszenciális aminosavak elérhetősége. Azt már tudjuk, hogy a glutamin nem tartozik közéjük, de ez azt jelenti, hogy fogyasztása nem befolyásolja az izomfehérjék szintézisét? Nos, ha megnézzük a tudományos kutatások eredményeit, kiderül, hogy biztató következtetéseket adnak.
Glutamin és izomkatabolizmus
A tanulmány azt is kimutatja, hogy a glutamin hatása különösen egyedülálló az izomkatabolizmusra gyakorolt hatása szempontjából. Ez az aminosav megvédi az izmokat például a testmozgással összefüggő proteolízissel szemben, és ez a gyakorlatban is így van. Ez az aminosav bizonyos antikatabolikus és védő potenciállal rendelkezik a megszerzett izomtömeg számára.
A glutamin egyéb előnyei
Sok esetben ez az aminosav potenciálisan értékes kiegészítője lehet az étrendnek. Érdemes tudni, hogy a táplálék útján bevitt glutamin jelentős részét a vékonybél sejtjei megkötik. Bár első pillantásra ez az említett intézkedés hátrányának tűnik, valójában nem ez a helyzet. Nos, a glutamin, amely az enterociták elsődleges üzemanyaga, hatással lehet a bélhám egészségére.