A cink jó a pattanásokra?

A cink az egész szervezet megfelelő működéséhez nélkülözhetetlen kémiai elem. Biokémiai tulajdonságai, valamint gyulladáscsökkentő és antimikrobiális hatása miatt széles körben tanulmányozták a bőr egészségére gyakorolt hatásait, beleértve az akne kezelését is. Megfigyelték, hogy ezen elem hiánya súlyosbítja a bőrgyógyászati problémákat és lassítja a szövetek regenerálódását. A cinkpótlás viszont a bőrgyógyászatban potenciális kiegészítő terápiaként vált érdekeltté.

pattanásos nő

  1. A cink általános jellemzői
  2. A cink hatásai
  3. Cinkhiány - következmények
  4. Cinkszükséglet
  5. Cink a pattanások ellen

A cink általános jellemzői

A cink az átmeneti fémek csoportjába tartozó, Zn jelű kémiai elem. A természetben főként olyan ásványok formájában fordul elő, mint a szfalerit (cinkblende), a szmithsonit és a hemimorfit. Fizikai szempontból a cink ezüstkék színű fém, viszonylag alacsony olvadásponttal (419,5 °C) és forrásponttal (907 °C). Elektrokémiai tulajdonságai miatt az iparban gyakran használják korróziógátló bevonatként. A biológiai környezetben cinkionok (Zn²⁺) formájában fordul elő, amelyek számos anyagcsere-folyamatban kulcsszerepet játszanak.

A cink hatásai

A cink alapvető fontosságú nyomelem, amely alapvető szerepet játszik az emberi szervezetben. Részt vesz a fehérjék és a DNS szintézisében, támogatja az immunrendszer működését és több száz enzim aktivitását befolyásolja. A sejtmembránok stabilizálásához és az oxidatív stressz elleni védelemhez is elengedhetetlen, így a biológiai egyensúly fenntartásának kulcsfontosságú eleme.

Cinkhiány - következmények

cinkhiány, fáradtság, ágyban fekvő nő

A cinkhiány gyengébb immunitáshoz, növekedési zavarokhoz, rendellenes érzékszervi működéshez, bőrproblémákhoz, valamint a kognitív és reproduktív funkciók károsodásához vezethet. Emellett hiánya befolyásolhatja az olyan krónikus betegségek kialakulását, mint a 2-es típusú cukorbetegség vagy akár a neurodegeneratív betegségek.

Cinkszükséglet

Felnőtt férfiaknak naponta körülbelül 11 mg cinket, míg a nőknek 8 mg-ot ajánlott fogyasztaniuk.

Előfordulás a természetben

A cink természetes forrásai a húsok (marha-, sertés- és baromfihús), a tenger gyümölcsei (különösen az osztriga), valamint kisebb mértékben a magvak és diófélék (tök, szezám, kesudió) és a teljes kiőrlésű gabonatermékek. Bizonyos mennyiségben a hüvelyesekben is megtalálható. Érdemes azonban tudni, hogy a cink biológiai hozzáférhetőségét a növényi termékekben a tápanyagellenes anyagok, például a fitátok jelenléte korlátozhatja.

Cink-kiegészítők

A cink-kiegészítők általában néhány és néhány tíz milligramm közötti adagokat tartalmaznak adagonként, és a leggyakrabban választott kémiai formák a glükonát, a pikolinát vagy a citrát, az oxid vagy a szulfát pedig valamivel nehezebben szívódik fel. A cinket néha cukorkák formájában is használják, ami főként a megfázás korai szakaszában ajánlott.

Cink a pattanások ellen

A cink szerepe a bőrben többdimenziós, és magában foglalja a hámsejtek regenerációjára, a sebgyógyulásra és a gyulladásos folyamatok modulálására gyakorolt hatását. A pattanásokkal összefüggésben a cink antibakteriális hatást is mutat, ami hozzájárulhat a bőrelváltozások csökkentéséhez.

Kutatási következtetések

A 2445 résztvevőt érintő 25 tanulmány eredményeinek elemzése azt mutatta, hogy a pattanásos betegek szérumcink-szintje szignifikánsan alacsonyabb volt a kontrollcsoporthoz képest. Hét vizsgálat elemzése, amelyben 374 ember vett részt a cinkkel kezelt csoportban és 371 ember a cink nélküli összehasonlító csoportban, azt mutatta, hogy a kezelés után jelentősen csökkent az aknés papulák száma.

A vizsgálat alcsoportosítása azt mutatta, hogy a cink hatékonyabb volt a placebónál és egyes gyógyszereknél is. A hatékonyság akkor volt a legnagyobb, amikor a cinket kevesebb mint 12 hétig használták; hosszabb szupplementáció esetén nem volt megfigyelhető további javulás az állapotában. A cink a placebóhoz képest előnyösnek bizonyult az akne általános klinikai javulása szempontjából is, beleértve az életminőség értékelését is.

Bár a cink monoterápiaként való hatékonysága korlátozott, más hatóanyagokkal, például antibiotikumokkal való kombinációja növelheti a kezelés hatékonyságát. Érdemes megemlíteni, hogy a cink aknékra gyakorolt hatása mind szájon át, mind helyileg alkalmazható formában megfigyelhető.

Források:

  • Yee, B. E., Richards, P., Sui, J. Y., & Marsch, A. F. (2020). Serum zinc levels and efficacy of zinc treatment in acne vulgaris: A systematic review and meta-analysis. Dermatologic therapy, 33(6), e14252. https://doi.org/10.1111/dth.14252
  • Liu H, Yu H, Xia J, Liu L, Liu G, Sang H, Peinemann F. Evidence-based topical treatments (azelaic acid, salicylic acid, nicotinamide, sulfur, zinc, and fruit acid) for acne: an abridged version of a Cochrane systematic review. J Evid Based Med. 2020 Nov;13(4):275-283. doi: 10.1111/jebm.12411. Epub 2020 Oct 9. PMID: 33034949.

 

ÁRUCIKK ÉRTÉKELÉSE:
0 / 5 5 0
SFD
Az Ön kosara (...)
A terméket hozzáadása megtörtént A terméket eltávolítása megtörtént Az Ön kosarába más berendezésből való termékek kerültek be Visszavezettük a kosarát a másik berendezésből
A kosár értéke : ...
A terméket hozzáadása megtörtént