Ha nem ismeri a csipkebogyót, a csipkebogyó az a gyümölcs vagy maghüvely, amely a rózsatő virágzása és a szirmok lehullása után megmarad. Ha csipkebogyót tartanál a kezedben, észrevehetnéd élénkpiros színét. Érdemes tudni, hogy a külső héja alatt tápanyagok vannak.
- Csipkebogyó C-vitamin tartalma
- Csipkebogyó tea és C-vitamin kivonat
- A C-vitamin visszatartását befolyásoló egyéb tényezők
- A csipkebogyó tea egészségügyi előnyei
- Mi a legjobb módja a csipkebogyó tea használatának?
- Összefoglaló
Csipkebogyó C-vitamin tartalma
Az ember nem képes saját maga előállítani a C-vitamint, de ez nem jelenti azt, hogy szükségtelen. Erre az antioxidáns vitaminra a kollagénszintézishez (amely támogatja a bőr és az ízületek egészségét) és a kiegyensúlyozott immunrendszerhez van szükség.
A csipkebogyó feldolgozatlan állapotban lenyűgöző mennyiségű C-vitamint tartalmaz, 100 gramm szárított gyümölcsönként 500 és 1700 mg között. Ezzel kiemelkedik a többi közül; az egyik leggazdagabb növényi C-vitaminforrás. Azonban nem minden csipkebogyóforrás egyforma. A C-vitamin mennyisége a feldolgozás módjától és a hőhatástól függően változik. Különösen két faj, a Rosa canina és a Rosa rugosa emelkedik ki magas C-vitamin-tartalmával.
Csipkebogyó tea és C-vitamin kivonat
Amikor egy csésze csipkebogyóteát főzöl, a legtöbb forrás 1-2 gramm szárított csipkebogyóvirágot javasol. Ha azonban forró vizet öntesz a gyümölcsre, és teát főzöl belőle, csak 7-15 milligramm C-vitamin marad. És mivel naponta legalább 60-75 milligramm C-vitaminra van szükséged (vagy még többre, ha dohányzol vagy sok stressznek vagy kitéve), négy-öt csészényit kellene meginnod ahhoz, hogy a szervezeted szükségletét kielégítsd.
Így még mindig jobb, ha a gyümölcsökre és zöldségekre támaszkodik, amelyek elismerten kiváló C-vitamin-források, beleértve a citrusféléket, az epret, a ribizlit, a kivit, a brokkolit, a paprikát és sok mást.
A csipkebogyóteát azonban továbbra is fogyaszthatod a benne található egyéb antioxidáns és gyulladáscsökkentő vegyületek miatt, többek között:
- bioflavonoidok,
- E-vitamin,
- kvercetin,
- karotinoidok,
- katechinek.
Tanulmányok szerint az antioxidánsok megőrzéséhez az optimális főzési feltételek 84-86 °C és 6-8 perces áztatás.
A C-vitamin visszatartását befolyásoló egyéb tényezők
Ha csipkebogyóteát vásárolsz, használd fel néhány héten belül. A tárolás során elveszíti a C-vitamin egy részét. A C-vitamin-veszteség csökkentése érdekében fontolja meg, hogy alacsonyabb hőmérsékleten, hosszabb ideig főzze.
Íme egy megközelítés a csipkebogyótea készítéséhez, hogy csökkentse a C-vitamin veszteséget:
- Gyűjtsön vagy vásároljon szárított csipkebogyót. Ha friss csipkebogyót használ, alaposan mossa meg, és távolítsa el a szárakat és a magokat. Szükség esetén szárítsa meg a gyümölcsöt. Ha boltban vagy online vásárol, lehetőleg biobogyót válasszon.
- A szárított c sipkebogyótenyhén törje össze, hogy nagyobb felületet tárjon fel, ami segít a tápanyagok felszabadításában a főzés során. Ezt megteheti mozsárral és mozsártörővel, vagy egyszerűen kézzel is összezúzhatja.
- Melegítse fel a vizet, de ne hagyja forrni. Forraljuk fel a vizet, majd vegyük le a tűzről, és hagyjuk egy-két percig hűlni. A víznek körülbelül 85 Celsius-fokosnak kell lennie. A magas hőmérséklet elpusztítja a C-vitamint, ezért kerülje, hogy a csipkebogyót forrásban lévő vagy forrásközeli vízbe tegye.
- Miután a csipkebogyót a meleg vízhezadta, hagyja ott körülbelül 8 percig.
- A főzés után szűrje le a teát, hogy eltávolítsa a gyümölcshúst, a magokat és a szilárd anyagokat.
A csipkebogyó tea egészségügyi előnyei
A csipkebogyóteában található gyulladáscsökkentő vegyületek miatt a tea fogyasztása jótékony hatással lehet a bőr, az ízületek és a szív egészségére, mivel a gyulladás az ízületi gyulladás, a szív- és érrendszeri betegségek és a bőr öregedésének egyik mozgatórugója. Bár a csipkebogyó nem csodaszer, az antioxidánsok egy újabb forrása, és jó kiegészítője a kiegyensúlyozott, tápanyagokban gazdag, változatos ételeket tartalmazó étrendnek.
Mi a legjobb módja a csipkebogyó tea használatának?
Mindig friss, tiszta vizet használjon. Mint említettem, ne tartsuk a csipkebogyót túl sokáig a melegben, mert ez még több C-vitamint pusztít el. A tea tartalmát növelheted, ha egy kis citromlevet facsarsz a csészédbe. Ezáltal több ízt kapsz.
Akkor is élvezheti ezt az italt, ha természetes, alacsony kalóriatartalmú édesítőszert, például steviát ad hozzá, hogy ellensúlyozza a természetes fanyarságot, ha nem szereti. Mint minden gyógynövénynek, a csipkebogyónak is lehetnek mellékhatásai. Egyesek allergiás reakciókat tapasztalnak erre a virágra, és kerülniük kell.
Összefoglaló
Bár a csipkebogyó az egyik leggazdagabb C-vitaminforrás, a belőle készült tea fogyasztása nem növeli jelentősen a C-vitaminszintet. Mégis egy olyan gyümölcs, mint például a narancs, többet tartalmaz belőle. Ettől függetlenül egy csésze csipkebogyótea még mindig biztosít némi C-vitamint, valamint antioxidánsokat és gyulladáscsökkentő vegyületeket. Tehát ha legközelebb egy meleg, melengető italra vágysz, fontold meg, hogy egy csésze csipkebogyóteáért nyúlsz. Ízlelőbimbói - és immunrendszere - meg fogják hálálni.
Mint minden gyógynövény esetében, itt is fontos tisztában lenni a lehetséges mellékhatásokkal. Egyeseknél allergiás reakciók vagy emésztési panaszok jelentkezhetnek. Ha különleges egészségügyi problémái vannak, vagy terhes, konzultáljon orvosával, mielőtt a csipkebogyóteát beiktatná a napi rutinjába. Mindenki szervezete egy kicsit más. Kezdje kis mennyiségek kortyolgatásával, és nézze meg, hogyan reagál. Egészséges és ízletes módja lehet a szervezet hidratálásának.
Források:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28587101/ https://www.clinicaladvisor.com/features/rose-hips-prized-for-high-vitamin-c-content-antiinflammatory-properties https://www.healthline.com/nutrition/rosehip-tea https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29051670/
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.