A szárazföldi emlősök szinte mindenben különböznek a halaktól, az alapvető különbségek pedig a test felépítésében jelentkeznek. A halaknak szálkákból álló csontvázuk van, amelyek inkább porcokhoz, mint csontokhoz hasonlítanak, míg az emlősök csontvázában csontok találhatók. A halak testét pikkelyek borítják, míg az emlősök testét szőrös bőr. A halak hidegvérű állatok, testhőmérsékletüket a környezethez igazítják, az emlősök pedig melegvérűek, állandó testhőmérsékletet tartanak fenn a külső környezettől függetlenül.
Ezen és sok más különbség ellenére az állati szervezetek kollagénfehérjékből állnak. Ezeknek a fehérjéknek az étrendbe való felvétele a szervezet szöveteinek gondozásának egyik stratégiája.
- A kollagén kémiai összetétele
- A kollagén jelenléte
- Kollagén károsodás a szervezetben
- Kollagénforrások az étrendben
- Miért érdemes kollagénes étrend-kiegészítőt szedni?
- Kollagénes étrend-kiegészítők az ízületek számára
A kollagén kémiai összetétele
A kollagén egy fehérje, amely állati szervezetekben, köztük az emberi szervezetben is megtalálható. A testben lévő összes fehérje tömegének körülbelül 30%-át teszi ki. Három polipeptid láncból áll, amelyek hármas hélixbe vannak tekercselve. Mindegyik lánc aminosavakból áll, főleg glicinből, prolinból és hidroxiprolinból. Az utolsó vegyület a kollagénfehérjékre jellemző, míg a legelterjedtebb a glicin. Eddig 28 típusú kollagént azonosítottak, így előfordulhat némi eltérés a pontos kémiai összetételben.
A C-vitamin, a cink, a réz és a szilícium szerepe
Érdemes odafigyelni azokra a vegyületekre is, amelyek közvetlenül serkentik a kollagén termelődését a szervezetben. Itt elsősorban a C-vitaminról beszélünk, amely aktiválja ennek a szerkezeti fehérjének az aminosavakból történő előállításának biokémiai útját. Hatását közvetve olyan elemek támogatják, mint a cink, a réz és a szilícium.
A kollagén jelenléte
A kollagén az összes állat összes szövetének részét képezi. A külső rétegtől kezdve, amely az egyén általános megjelenését határozza meg és mindent egyben tart, egészen a test belsejéig, amely összetett anyagcsere-feladatokat lát el.
A test mely részeiben található meg a kollagén?
Az emberi szervezetben a kollagén a bőrben, hajban, körmökben, izmokban, erekben, ízületekben, csontokban, valamint az emésztőrendszerben található meg. Az emberek és más emlősök szöveteiben főleg I-es típusú kollagén található meg, amely valószínűleg a kollagénkészlet 90%-át teszi ki.
Kollagén károsodás a szervezetben
Számos olyan tényező létezik, melyeknek hatására a test szövetei elveszítik rugalmasságukat és tartósságukat, és ezáltal érzékenyebbé válnak a különféle típusú károsodásokra.
Genetikai rendellenességek és vegán étrend
Az egyik alapvető okot a genetikai rendellenességek képezhetik, amelyek előfordulására nincs nagy ráhatásunk. Súlyosbíthatók például olyan növényi alapú étrenddel, amely egyáltalán nem tartalmaz kollagént. Szigorú, eliminációs, növényi alapú étrend hatására még azoknál is előfordulhatnak kollagénnel kapcsolatos problémák, akiknél soha nem jelentkezett ilyen rendellenesség. Főleg, ha "szemre" és megfelelő étrend-kiegészítés nélkül hajtjuk végre. Ugyanez a helyzet minden más fogyókúrával, ahol nincs kontrollálva az elfogyasztott tápanyagok mennyisége.
Dohányzás hatása
A hiányos táplálkozás mellett a megfelelő kollagéntermelést korlátozó fontos tényező a különféle stimulánsok rendszeres használata. A legrosszabbnak a cigaretta tűnik, amely nagyon erős oxidatív stresszt okoz, és jelentősen felgyorsítja a kollagén öregedését.
Alvási higiénia
A nem megfelelő alváshigiénia is problémát jelenthet, mert az éjszaka folyamán a szervezet intenzíven regenerálja a szöveteket. Ha túl keveset, rendszertelenül vagy rossz körülmények között alszunk, anyagcsere- és hormonális zavarok léphetnek fel, amelyek köztudottan csökkentik a bőr és a szövetek, például az erek minőségét.
Napsugárzás
A bőr szempontjából nagyon káros a túlzott napsugárzás. A veszélyes UV-sugárzás elleni védelem hiánya miatt a bőr kollagéntermelése megzavarodhat. A napkrémek használatának és a biztonságos napozás szabályainak elmulasztása nemcsak öregítheti a bőrt, hanem a rák kockázatának növekedését is okozhatja.
Fizikai aktivitás
A szervezetben lévő kollagén minősége szempontjából nem jelentéktelen a fizikai aktivitás szintje sem. Itt azonban nem egyértelműek az ajánlások, hiszen mind a mozgáshiány, mind a szervezet regenerálódási határainak túllépése gondot okozhat. A szervezet számára a legnehezebbek a gyakori gyorsításokkal és fékezésekkel jellemezhető sportágak, valamint a küzdősportok.
Kollagénforrások az étrendben
Mivel a kollagén az állati szervezetekre jellemző, legjobb forrásai az állatok és halak különböző részei. A szervezet kollagénnel való ellátása állati eredetű termékekkel a leghatékonyabb, pl. hús-, csont- és porc-alapanyagok, marha- és baromfileves, vagy zselatin formájában. Ami a halakat illeti, érdemes olyanokat választani, amelyek szálkákkal együtt fogyaszthatók, pl. sprotni.
Ha a kollagént felépítő aminosavakat nézzük, akkor a prolin és a hidroxiprolin legjobb forrása a hús és a hal, a főzetek és a zselatin. Nem állati eredetű termékek fogyasztása révén jelentős mennyiségben csak glicint tudunk biztosítani. A diófélékben és a magvakban található meg.
Miért érdemes kollagénes étrend-kiegészítőt szedni?
Bár úgy tűnhet, hogy a kollagén meglehetősen könnyen hozzáférhető anyag az élelmiszerekben, nem mindenki fogyasztja napi rendszerességgel a forrásait. Bárki, aki törődik e fehérje szövetekben megtalálható tartalmának optimalizálásával, magas biohasznosulású speciális készítményekért nyúlhat.
A hagyományos kollagénforrásokkal kapcsolatos kockázatok
A kollagén-kiegészítők hidrolizált kollagént tartalmaznak, ami azt jelenti, hogy elő van készítve az emésztőrendszerből való felszívódásra. Tartalmazhatnak marha- és halkollagént is. Fontos előnyük, hogy nem tartalmaznak purinvegyületeket, amelyek a húsból, halból és csontból készült főzeteket kísérik. Nagy mennyiségben ezek a vegyületek felhalmozódhatnak, és fájdalmas köszvényhez vezethetnek.
Kollagénes étrend-kiegészítők az ízületek számára
Bár az emlősök és a halak szövetei nagyon eltérőek, a belőlük készített kollagénkészítmények hasonló hatást mutatnak. Mind a marha-, mind a halkollagén jótékony hatással lehet az ízületekre. A legtöbb bizonyíték az ezzel a témával kapcsolatos tudományos tanulmányokból származik, amelyekben osteoarthritisrel, azaz degeneratív ízületi betegséggel küzdő emberek vettek részt.
A fő hatás a fájdalom és a merevség csökkenése lehet. A halkollagén (és a marhahús kollagén is) napi 5-10 g adagban segíti az ízületeket. Már a problémák felmerülése előtt érdemes megfontolni az étrend-kiegészítést, például ha a szervezetünket erősen megterheli fizikai erőfeszítés.
Források:
Martínez-Puig, Daniel i in. „Suplementacja kolagenu dla zdrowia stawów: związek między składem a wiedzą naukową”. Składniki odżywcze obj. 15.6 1332. 8 marca 2023 r., doi:10.3390/nu15061332=
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.