Az áfonya a szultána, a datolya vagy a sárgabarack mellett a zabpehely, a rántotta és más érdekes pékáruk kedvelt szárított adalékanyaga. Kevesen tudják, hogy mit rejt az áfonya, mit tesz a szervezetünkért, miről híres, és hogyan használjuk fel a főzésben. Ezeket és más kérdéseket mutatok be a következő cikkben.
- Néhány szó az áfonyáról....
- Az áfonya egészségügyi tulajdonságai
- Áfonya a konyhában
- Áfonyás sütemény
- Ellenjavallatok
- Összefoglaló
Néhány szó az áfonyáról....
Az áfonya egy meglehetősen alacsony cserje, mivel körülbelül 1,5 méter magasra nő, és apró, piros, áfonyára hasonlító termései vannak. Meglepő módon egy ilyen kis bokorhoz képest akár 3 kilogrammnyi gyümölcsöt is teremhet. Virágai fehér és rózsaszínűek, és állítólag úgy néznek ki, mint egy daru csőre. A mocsári áfonya természetes módon Lengyelországban fordul elő.
Ma elsősorban a nagy gyümölcsű áfonyát termesztik, amely egy Észak-Amerikában őshonos fajta. A növényt elsősorban Kanadában, az USA-ban, Hollandiában és Nagy-Britanniában termesztik. Az áfonyát ősidők óta sokféle célra használják, többek között sikeres gyógyászati célokra, de az élelmiszerek, például a húsok eltarthatóságának meghosszabbítására is.
A friss áfonya nem könnyen elérhető a piacon, de a szárított áfonya, az áfonyadzsem és az áfonyalé könnyen beszerezhető. Az áfonya számos értékes vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, és a fogyasztók alulértékelik. Ez a húsos, enyhén savanykás ízű gyümölcs igazi vitaminbomba, amelyhez mindenkinek érdemes lenne nyúlnia.
Az áfonya egészségügyi tulajdonságai
A tőzegáfonya erős antibakteriális hatással rendelkezik, ezért leküzdheti a húgyúti fertőzéseket. Az áfonyalé védőhatása többek között az antibakteriális és gombaellenes hatású hippursav jelenlétének köszönhető. Ezenkívül az áfonyalé fogyasztása megnehezíti az E.coli baktériumok (a húgyúti fertőzések akár 90%-át ezek a baktériumok okozzák) megtapadását húgyutaink falán, ugyanis a fertőzés kialakulásához a baktériumoknak a húgyutak falához kell tapadniuk, az áfonyában található anyagok pedig megakadályozzák ezt a folyamatot, így a baktériumok a vizelettel kiöblülnek a szervezetünkből.
A húgyúti fertőzésekre hajlamos embereknek ajánlott a tőzegáfonya fogyasztása (különböző formákban), hogy megelőzzék a betegség esetleges kiújulását. Érdemes megemlíteni, hogy a tőzegáfonya a flavonoidok jelenlétének köszönhetően hasonló hatással van a Helicobacter pylori baktériumokra is, amelyek a fekély kialakulásában a fő bűnösök.
Az áfonyában található anyagok megakadályozzák, hogy a baktériumok megtelepedjenek a gyomornyálkahártyán. Ezenkívül az áfonya probiotikus tulajdonságokkal is rendelkezik, amelyek támogatják a hasznos bélflóra növekedését. A gyümölcslé fogyasztása jelentősen segíti a H.pylori baktériumok elpusztítását, ezért antibiotikum-terápia során is ajánlott.
Az áfonyában található anyagok olyan „bevonatot” képeznek a fogakon, amely megnehezíti a baktériumok megtapadását a fogzománcunkon, ami csökkenti a fogágy- és ínybetegségek előfordulását is. Az áfonyalé rendszeres fogyasztása jelentősen csökkenti az érelmeszesedés és a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, mindezt a bioflavonoidoknak köszönhetően, amelyek antioxidáns tulajdonságaik révén megakadályozzák a vérrögképződést és tágítják az ereket.
Ezenkívül az áfonya képes megvédeni az agysejteket a károsodástól, ami gyakran előfordul, amikor stroke vagy szívroham következik be. Az áfonya gyümölcsnek megvan az a tulajdonsága, hogy megtisztítja szervezetünket a méreganyagoktól, ezért ideális összetevője a fogyókúrának, de nem csak annak.
Az áfonyát ősidők óta használják az egészségünk javítására is megfázás, mandulagyulladás vagy reumatikus panaszok esetén. Mint láthatjuk, a tőzegáfonya rendszeres fogyasztásának jó néhány egészségjavító hatása van, lehetetlen mindet felsorolni, hiszen néhányat még nem vizsgáltak meg alaposan - például azt, hogy a tőzegáfonya fogyasztása csökkenti a rák vagy a herpeskockázatát.
Táplálkozási érték
100 g aszalt áfonya 308 kcal-t biztosít, beleértve:
- 0,07 g fehérje
- 1,37 g zsírt (ebből 0,1 g telített zsírsavak, 0,19 g egyszeresen telítetlen zsírsavak, 0,65 g többszörösen telítetlen zsírsavak).
- 82,6 g szénhidrát
- 5,7 g rost
Vitaminok
- 3,8 µg K-vitamin
- 0,2 mg C-vitamin
- 1,07 mg E-vitamin
- 0,007 mg B1-vitamin
- 0,016 mg B2-vitamin
- 0,990 mg B3-vitamin
- 0,038 mg B6-vitamin
- 0,217 mg pantoténsav
Ásványi összetevők
- 10 mg kalcium
- 0,53 mg vas
- 40 mg kálium
- 0,08 mg réz
- 0,27 mg mangán
- 0,5 µg szelén
- 3 mg nátrium
- 5 mg magnézium
- 8 mg foszfor
- 0,11 mg cink
Áfonya a konyhában
Az aszalt gyümölcsök igen népszerűek konyháinkban. Míg a sárgabarackot, az aszalt szilvát vagy a szultánát gyakran használjuk, az áfonyát alulértékeljük, pedig az aszalt gyümölcs nemcsak természetes édesség, hanem rengeteg vitamin is, amit érdemes meghívni a konyhába. A tőzegáfonya más színt ad a zabpehelynek vagy a zabkásának. Az áfonya ideális kísérője az édes desszerteknek, legyen az fagylalt vagy zselé alapú, hiszen nagyon jól illik hozzájuk, és tányérdíszként is jól mutat.
A friss gyümölcsnek nagyon savanykás íze van, de befőttnek ideális. Többek között befőttek, gyümölcslevek és tinktúrák készítésére használják, amelyek jótékony hatásait élvezhetjük, ha egy fertőzés lecsap.
Érdemes megjegyezni, hogy az áfonya azon kevés gyümölcsök egyike, amelyből igazán finom mártást lehet készíteni, például húsokhoz, ami finom csavart ad az ételnek. Ezenkívül az aszalt áfonyából különféle pékáruk - muffinok, zabpogácsák vagy pudingos piték - is készíthetők.
Az áfonya jól tűri a magas hőmérsékletet is; a hőkezelés nem pusztítja el a benne lévő antibakteriális vegyületeket. Gyümölcs- vagy zöldségsalátáinkat is gazdagíthatjuk egy maréknyi áfonyával ízlés szerint. Még a sima túró vagy natúr joghurt is, amelyhez áfonyát adunk, új és egyedi ízt kap.
Áfonyás sütemény
Összetevők:
Elkészítés: Készítsd el a kekszet:
A banánt villával pépesítsük, adjuk hozzá a zabpelyhet, a szárított áfonyát és a darált diót, majd keverjük össze mindent alaposan. Adjunk hozzá 15 g kókuszlisztet. Melegítsük elő a sütőt 180 fokra, és formázzunk kerek sütiket egy sütőpapírral bélelt tepsire. Addig süssük, amíg megbarnulnak, körülbelül 12-15 percig.
Jó étvágyat!
Ellenjavallatok
A tőzegáfonyát a szervezetünkre gyakorolt jótékony hatásai ellenére nem mindenki fogyaszthatja. Jelentős mennyiségű oxalátot tartalmaz, és ha az oxalátok nagy mennyiségben vannak jelen a szervezetünkben, akkor hajlamosak kikristályosodni, ezért a veseköves emberek számára nagyon fontos, hogy kerüljék a tőzegáfonyát tartalmazó termékeket.
Ráadásul ezek az oxalátok akadályozzák a kalcium bélrendszeri felszívódását, ezért az áfonya nagy mennyiségű fogyasztása nem ajánlott csontbetegségben szenvedőknek, mint például: csontritkulás. Nem ajánlott azoknak sem, akik warfarin tartalmú véralvadásgátlót szednek, mivel az áfonyában lévő anyagok akadályozzák a warfarin eltávolítását a szervezetből, és ez fokozza a hatását, és akár vérzéshez is vezethet.
Mint látható, még a gyógyszerek is okozhatnak kárt. Ezért mindent ésszel kell bevezetni, és figyelni kell a szervezetet és annak reakcióját az adott élelmiszer-összetevőre, akkor elkerülhetőek a kellemetlenségek.
Összefoglaló
Az áfonya egy olyan gyümölcs, amely meglehetősen fontos szerepet játszik az egészséges táplálkozásban. Állandóan jelen kell lennie különböző formákban az étlapunkon, hogy értékes tulajdonságait kihasználhassuk. Fogyaszthatjuk az áfonyát frissen, szárítva vagy gyümölcslé formájában; mindenkinek találunk kedvére valót. Általában különböző ételek kísérőjeként fogyasztjuk. Talán adjunk neki egy esélyt, és tegyük állandó szereplőjévé nemcsak étlapunkon, hanem tányérunk fő vendégeként is.
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.