A tiamin vagy B1-vitamin természetes módon számos élelmiszerben megtalálható, de ha a táplálkozás korlátozott, vagy az emésztőrendszer nem működik megfelelően, szükség lehet a pótlásra. Kazimierz Funk lengyel biokémikust, aki 1884. február 23-án született Varsóban, a vitaminkutatás úttörőjeként ismerik el. Kazimierz Funk legfontosabb eredménye a "vitamin" kifejezés bevezetése volt 1912-ben, amely a B1-vitamin, azaz a tiamin felfedezése után történt.
- A B1-vitamin felfedezése
- A tiamin funkciói - miben vesz részt?
- A tiamin forrásai és tulajdonságai
- B1-vitamin-szükséglet
- A B1-vitamin hatásai és a hiány következményei
A B1-vitamin felfedezése
A "vitamin" kifejezés a latin "vita" (élet) és az "amin" (olyan kémiai vegyület, amely szerkezetében egy meghatározott szerkezetet, egy aminocsoportot tartalmaz) szóból származik, bár a későbbi felfedezések kimutatták, hogy nem minden vitamin tartalmaz aminocsoportot.
Funk és beri-beri betegség
Funk a beri-beri betegséget kutatta, amely akkoriban súlyos egészségügyi problémát jelentett, és számos élettani hatást okozott. A lengyel tudós a rizsre vonatkozó kutatásai során felfedezte, hogy a rizsszemek héjának eltávolításával a rizsszemek megfosztódnak attól az anyagtól, amely megakadályozza a beri-beri kialakulását.
Funk egyéb felfedezései
Funk nem állt meg a tiamin felfedezésénél. Gyakran emlegetik őt a "vitamintudomány atyjaként", és a területhez való hozzájárulása máig felbecsülhetetlen értékű. Folytatta kutatásait más vitaminokkal, többek között a riboflavinnal (B2-vitamin) és a nikotinsavval (B3-vitamin). Funk felfedezései nagy gyakorlati jelentőséggel bírtak, mivel a táplálékkiegészítés és az élelmiszerek dúsításának kifejlesztésével világszerte hozzájárultak a közegészségügyhöz.
A tiamin funkciói - miben vesz részt?
AB1-vitamin, más néven tiamin kulcsszerepet játszik a szénhidrát-anyagcserében. Részt vesz a glükóznak a sejtek normális működéséhez szükséges energiává történő átalakításában. Az idegrendszer működéséhez is fontos, nem utolsósorban azért, mert részt vesz az olyan neurotranszmitterek szintézisében, mint az acetilkolin. Ez a neurotranszmitter befolyásolja az izomműködést, illetve a figyelem és a memória összpontosításának képességét. A tiamin közvetve támogatja a szív- és érrendszer működését is.
A tiamin forrásai és tulajdonságai
Hol találunk tiamint?
A tiamin az élelmiszerekben gyakori vitamin, amely megtalálható a teljes kiőrlésű gabonafélékben, például a barna rizsben, a teljes kiőrlésű kenyérben és a zabpehelyben. A hús, különösen a sertéshús, az egyik leggazdagabb tiaminforrás, akárcsak a baromfi és a hal. A diófélék, magvak és hüvelyesek, mint a bab, lencse és borsó szintén támogathatják a tápláltsági állapotot, és fontosak a vegetáriánusok és vegánok számára.
Érzékeny a hőre és a fényre
A tiamin vízben oldódó vitamin, és érzékeny a hőre. Ha sok ételt, például rizst vagy tésztát nagy mennyiségű vízben főzünk, majd leöntjük, az a tiamin elvesztéséhez vezethet, mivel feloldódik a leöntött vízben. A hús hosszan tartó sütése is a tiamin lebomlásához vezethet.
Hogyan védjük a tiamint?
A főzés és tárolás során a tiaminveszteség minimalizálása érdekében olyan főzési módszerek javasoltak, amelyek a lehető legkevesebb vizet használják, például a párolás. Az élelmiszerek sötét, jól záródó edényekben való tárolása, valamint a fénynek és oxigénnek való kitettség korlátozása szintén segíthet megőrizni az adott vitamin tartalmát.
B1-vitamin-szükséglet
Legfiatalabb
A csecsemőknek 6 hónapos korig körülbelül 0,2 mg tiaminra van szükségük naponta, míg a 3 éves korú gyermekeknek naponta körülbelül 0,5 mg-ot kell fogyasztaniuk. Ahogy tovább nőnek és fejlődnek, a 4 és 8 év közötti gyermekeknek 0,6 mg, a 9 és 13 év közöttieknek pedig 0,9 mg tiaminra van szükségük naponta.
Tinédzserek
A serdülők (14-18 évesek) szükséglete körülbelül 1,0 mg naponta a lányoknál és 1,2 mg a fiúknál, ami majdnem megegyezik a felnőttek szükségletével.
Felnőttek
Felnőtteknél a tiamin ajánlott napi adagja nőknél körülbelül 1,1 mg, férfiaknál pedig 1,2 mg. Ezek az értékek a fizikai aktivitás szintjétől, az étrendtől és az egyéni anyagcserebeli különbségektől függően kissé eltérhetnek. Terhes nők esetében a tiamin szükséglete körülbelül napi 1,4 mg-ra, szoptatás alatt pedig 1,5 mg-ra emelkedik, hogy mind a saját, mind a szoptató csecsemő számára megfelelő mennyiséget biztosítson ebből a vitaminból.
Kinek van megnövekedett szükséglete?
A sportolóknak, a többféle gyógyszert szedőknek vagy az olyan emésztőrendszeri rendellenességekben szenvedőknek, mint a coeliakia, a Crohn-betegség, a hasnyálmirigy-gyulladás vagy más, felszívódási zavarokhoz vezető állapotok, fokozott szükségük lehet a tiaminra.
A B1-vitamin hatásai és a hiány következményei
Beri-beri betegség
A tiamin vagy B1-vitamin hiánya súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet, amelyek széles körűek, és a szervezet különböző rendszereit érinthetik. A tiaminhiány egyik legismertebb hatása a beri-beri betegség, amely két formában fordulhat elő: nedves és száraz formában. A nedves forma a szív- és érrendszert érinti, és szívelégtelenséghez, ödémához és légszomjhoz vezethet. Ezzel szemben a beri-beri száraz formája elsősorban az idegrendszert érinti, perifériás neuropátiát, izomgyengeséget és járási nehézségeket okozva.
Wernicke-encephalopathia
A tiaminhiányhoz társuló másik súlyos állapot a Wernicke-encephalopathia, amely sürgősségi állapot, és azonnali orvosi beavatkozást igényel. A tünetek hármasával jelentkezik: tudatzavar, ataxia (motoros ügyetlenség) és szemgörcs (a szemizmok bénulása), és kómához vagy akár halálhoz is vezethet.
Alkoholfogyasztók
A Wernicke-encephalopathia gyakran fordul elő az alkoholfogyasztóknál, mivel az alkoholizmus a tiamin gyomor-bélrendszerben való felszívódásának csökkentése révén tiaminhiányhoz vezethet.
Ha a Wernicke-encephalopathiát nem kezelik megfelelően, az Korsakov-pszichózissá alakulhat, amelyet súlyos memória- és kognitív zavarok jellemeznek, beleértve az amnéziát és a konfabulációt (a memória hézagainak hamis információkkal való kitöltése). A Korszakov-pszichózis maradandó agykárosodáshoz vezet, ami jelentősen befolyásolja a betegek életminőségét.
Fáradtság, ingerlékenység, izomgyengeség, étvágytalanság.
E konkrét állapotokon kívül a tiaminhiány az általános egészségi állapotot is ronthatja, ami fáradtsághoz, ingerlékenységhez, izomgyengeséghez és étvágytalansághoz vezethet.
Források:
- Mrowicka, M., Mrowicki, J., Dragan, G., & Majsterek, I. (2023). The importance of thiamine (vitamin B1) in humans. Bioscience reports, 43(10), BSR20230374. https://doi.org/10.1042/BSR20230374
- Smith, T. J., Johnson, C. R., Koshy, R., Hess, S. Y., Qureshi, U. A., Mynak, M. L., & Fischer, P. R. (2021). Thiamine deficiency disorders: a clinical perspective. Annals of the New York Academy of Sciences, 1498(1), 9–28. https://doi.org/10.1111/nyas.14536
- Polegato, B. F., Pereira, A. G., Azevedo, P. S., Costa, N. A., Zornoff, L. A. M., Paiva, S. A. R., & Minicucci, M. F. (2019). Role of Thiamin in Health and Disease. Nutrition in clinical practice : official publication of the American Society for Parenteral and Enteral Nutrition, 34(4), 558–564. https://doi.org/10.1002/ncp.10234
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.