A pantoténsav, más néven B5-vitamin a nyolc B-vitamin és a kilenc vízben oldódó vitamin egyike. A szervezet folyamatosan használja ezeket a vitaminokat számos szabályozó rendszer megfelelő működésének fenntartásához, ezért naponta kell fogyasztani őket. E vitamin neve a görög "pantotén" szóból származik, ami azt jelenti, hogy "mindenhol", és ez arra utal, hogy számos különböző élelmiszerben megtalálható. A dietetika mellett a kozmetikai iparban is jelentős figyelmet kap.
- A B5-vitamin tulajdonságai
- A B5-vitamin funkciói és hatásai
- B5-vitamin-szükséglet - korcsoportok
- A B5-vitamin forrásai
- A B5-vitamin hiányának hatásai
- B5-vitamin-pótlás
A B5-vitamin tulajdonságai
Természetes formájában a pantoténsav olyan anyag, amely könnyen felveszi a vizet a környezetéből, ami azt jelenti, hogy higroszkópos. Száraz és hűvös körülmények között tárolva megőrzi stabilitását. Ez a vitamin nagy figyelmet kap a szerves kémiában, mivel a pantoténsav olyan szerkezettel rendelkezik, amely lehetővé teszi, hogy komplex vegyületeket képezzen, amelyeknek számos iparágban van felhasználási területe.
Kiegészítők és kozmetikumok
Nemcsak az élelmiszeriparban használják a termékek dúsítására és étrend-kiegészítők előállítására, hanem a kozmetikumokban is, ahol származéka, a panthenol a hidratáló és regeneráló bőr- és hajápoló termékek kedvelt összetevője.
A B5-vitamin funkciói és hatásai
Sejtanyagcsere
A B5-vitamin a sejtek anyagcseréjében fontos szerepet játszó koenzim A nélkülözhetetlen alkotóeleme. A koenzim A segít a szénhidrátok, zsírok és fehérjék energiává alakításában, ami elengedhetetlen az összes életfunkció fenntartásához.
A sejtmembránok felépítése
Ezenkívül a B5-vitamin részt vesz a zsírsavak szintézisében, amelyek nélkülözhetetlenek a sejtmembránok felépítéséhez és a szteroid hormonok, például a kortizol termeléséhez, amely részt vesz a szervezet stresszre adott válaszában.
A vörösvértestek esetében
AB5-vitamin a vörösvértestek termelődéséhez is elengedhetetlen, ami fontos a szervezetben a megfelelő oxigénszállítás fenntartásához. A B5-vitamin a bőr regenerációs folyamatait is támogathatja.
B5-vitamin-szükséglet - korcsoportok
A pantoténsav szükséglet az életkor, az egészségi állapot és a fizikai aktivitás függvényében változik. Egészséges felnőtteknél az ajánlott napi bevitel körülbelül napi 5 mg. Csecsemőknek és kisgyermekeknek lényegesen kevesebbre van szükségük ebből a vitaminból, 1 éves korig körülbelül napi 1,8 mg-ra.
A gyermekek növekedésével szükségletük növekszik, 1-3 éves korban eléri a 2 mg-ot, 4-8 éves korban a 3 mg-ot, 9-13 éves korban pedig a 4 mg-ot. A terhes nőknek és a szoptató anyáknak napi 6 mg-ra, illetve 7 mg-ra van szükségük.
Kinek van rá a legnagyobb szüksége?
Az intenzív fizikai aktivitás és az olyan krónikus betegségek, mint a cukorbetegség, növelik a vitamin szükségletét. A stressz, a fertőzések és a műtétek szintén növelik a szükségletet, mivel a szervezet több erőforrást használ fel a regenerálódásra.
A B5-vitamin forrásai
AB5-vitamin legjobb forrásai a húsok, különösen a belsőségek (máj és vese). A baromfi, a hal és a tojás szintén jelentős mennyiségű B5-vitamint biztosít, jó biológiai hozzáférhetőséggel.
A teljes kiőrlésű termékek, például a barna rizs, a zab és a teljes kiőrlésű kenyér mérsékelt mennyiségben biztosítanak pantoténsavat, de rendszeres, napi többszöri fogyasztásuk segíthet fenntartani a szervezetben e vitamin megfelelő szintjét.
A hüvelyesek, például a lencse, a csicseriborsó és a bab, valamint egyes zöldségek, különösen a brokkoli, a káposzta, a burgonya és az édesburgonya szintén tartalmaznak B5-vitamint, bár kisebb mennyiségben, mint az állati eredetű termékek.
A B5-vitamin hiányának hatásai
Fáradtság és általános gyengeség
A hiány egyik fő hatása a fáradtságérzet és az általános gyengeség, ami az energiaanyagcseréhez nélkülözhetetlen A koenzim termelésének zavarából adódik. E vitamin megfelelő mennyisége nélkül a szervezet nehezen alakítja energiává a szénhidrátokat, zsírokat és fehérjéket, ami a fizikai és szellemi teljesítőképesség csökkenéséhez vezet.
Ingerlékenység, depresszió, koncentrációs nehézségek és álmatlanság.
A B5-vitamin hiánya olyan idegrendszeri problémákban is megnyilvánulhat, mint az ingerlékenység, a depresszió, a koncentrációs nehézség és az álmatlanság.
Bőrproblémák és immunitásvesztés
A vitamin hiánya a szövetek regenerációjában és a bőrsejtek termelődésében betöltött szerepe miatt bőrproblémákhoz, például száraz, hámló bőrhöz és fokozott fertőzésre való hajlamhoz is vezethet. A B5-vitamin tartós hiánya az immunrendszer működését is befolyásolhatja, csökkentve annak képességét a kórokozók elleni küzdelemre, és növelve a fertőzések kockázatát.
Égő lábak
Szélsőséges esetekben a B5-vitamin hiánya égő láb szindrómához vezethet, amelyet a lábak intenzív égő érzése, fájdalom és érintésre való túlérzékenység jellemez. Ez a szindróma különösen a II. világháború alatt a hadifoglyok körében volt megfigyelhető, akiknek korlátozottan volt lehetőségük változatos étrendhez jutni.
B5-vitamin-pótlás
AB5-vitamin-kiegészítők léteznek "szóló" formában (adalékanyagok nélkül) és más B-vitaminokkal kombinálva is, hogy támogassák e vitaminok szervezetre gyakorolt szinergikus hatásait. A más B-vitaminokkal kombinált étrend-kiegészítőkben a B5-vitamin más B-vitaminokkal, például B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin), B6 (piridoxin), B7(biotin), B9 (folsav) és B12 (kobalamin) kombinálódik.
A B5-vitamin leggyakrabban kalcium-pantotenát vagy nátrium-pantotenát formájában áll rendelkezésre, amelyek jól felszívódnak a szervezetben. A kalcium-pantotenát a legnépszerűbb és legstabilabb forma, ezért az étrend-kiegészítőkben előszeretettel alkalmazzák. A B5-vitamin adagja a táplálékkiegészítőkben általában 5 mg és 50 mg között mozog, a táplálékkiegészítő rendeltetésétől és a felhasználó egyéni igényeitől függően.
A B5-vitaminnak van egy panthenol (vagy D-panthenol) nevű származéka is, amelyet gyakran használnak étrend-kiegészítőkben és kozmetikumokban, mivel kiváló biológiai hozzáférhetősége és a szervezetben pantoténsavvá alakuló képessége miatt. A panthenol hidratáló és regeneráló hatású, ami a bőr- és hajápoló termékek népszerű összetevőjévé teszi. Emellett a panthenol segít javítani a bőr rugalmasságát, és elősegíti a kisebb sebek és irritációk gyógyulását.
Források:
Tahiliani, A. G., & Beinlich, C. J. (1991). Pantothenic acid in health and disease. Vitamins and hormones, 46, 165–228. https://doi.org/10.1016/s0083-6729(08)60684-6
Freese, R., Aarsland, T. E., & Bjørkevoll, M. (2023). Pantothenic acid - a scoping review for Nordic Nutrition Recommendations 2023. Food & nutrition research, 67, 10.29219/fnr.v67.10255. https://doi.org/10.29219/fnr.v67.10255
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.