Csokoládé cukorbetegeknek - melyiket válasszuk?

Számos oka van annak, hogy a cukorbetegeknek a nap folyamán szorosan figyelemmel kell kísérniük vércukorszintjüket. A rövid távú vércukorszint-zavarok, mint például a túl- vagy hipoglikémia, gyengeséget, fáradtságot, túlzott szomjúságot okozhatnak, szélsőséges esetben pedig eszméletvesztéshez vagy ketoacidózishoz vezethetnek. A vércukorszint szabályozásában fontos többek között a rendszeres étkezés, de a megfelelő ételek kiválasztása is, különösen, ha édességekről van szó.

nő csokoládéval

  1. A cukorbetegség patofiziológiája
  2. A cukorbetegséget befolyásoló tényezők
  3. Csokoládé és cukorbetegség
  4. A csokoládé kiválasztása cukorbetegség esetén

A cukorbetegség patofiziológiája

A cukorbetegséggel kapcsolatban két fő patofiziológiai mechanizmus létezik, amelyek az inzulinnal, a vércukorszintet szabályozó hormonnal kapcsolatosak. Egészséges embernél a hasnyálmirigy inzulint termel, amely felelős a glükóznak a vérből a sejtekbe történő szállításáért, ahol az energiaforrásként hasznosul.

Az 1-es típusú cukorbetegség

Az 1-es típusú cukorbetegségben, amely leggyakrabban gyermekkorban alakul ki, az immunrendszer támadni kezdi a hasnyálmirigy inzulintermelésért felelős béta-sejtjeit, ami azok pusztulásához és a hormon hiányához vezet.

2-es típusú cukorbetegség

A felnőtt lakosság körében gyakoribb 2. típusú cukorbetegség inzulinrezisztenciával jár, amely olyan állapot, amelyben a szervezet sejtjei kevésbé érzékenyek az inzulin hatására. Erre válaszul a hasnyálmirigy kezdetben egyre több inzulint termel, hogy ellensúlyozza ezt a rezisztenciát, de idővel a kapacitása csökken.

A cukorbetegséget befolyásoló tényezők

cukormérés - cukorbetegek

Gének és környezeti tényezők

A genetikai tényezők fontos szerepet játszanak mindkét típusú cukorbetegség kialakulásában, de a 2-es típusú cukorbetegség esetében a környezeti tényezők, például a feldolgozott szénhidrátokban gazdag, egészségtelen étrend, a mozgásszegény életmód, a túlsúly és az elhízás is a legnagyobb hatással vannak. Egy másik fontos mechanizmus a krónikus gyulladással kapcsolatos, amely súlyosbíthatja az inzulinrezisztenciát, és a sejtek anyagcsere-funkcióját is zavarhatja.

Hasi elhízás

Ezenkívül az adipokinek, azaz a zsírszövet által szekretált anyagok tovább zavarhatják az inzulinjelzést, ami különösen fontos a hasi elhízás összefüggésében, amely a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának egyik legfontosabb kockázati tényezője. A mozgásszegény életmóddal és a metabolikus funkciónak az életkor előrehaladtával bekövetkező károsodásával kombinálva ezek a folyamatok tartós glikémiás diszregulációhoz vezetnek.

Csokoládé és cukorbetegség

nő csokoládéval

Miért nem cukorral?

A tejcsokoládé, amely jelentős mennyiségű cukrot és zsírokat tartalmaz, a vércukorszint gyors emelkedéséhez vezethet. A tejcsokoládéban lévő egyszerű cukrok gyorsan metabolizálódnak, ami a vércukorszint hirtelen megugrását okozza, ami hiperglikémiához vezethet.

A cukor megfelelő alternatívája

A cukormentes tejcsokoládé sokkal biztonságosabb alternatívának tűnik. Az ilyen típusú termékek gyakran tartalmaznak cukorhelyettesítőket, például poliolokat (pl. maltit), amelyeknek alacsony a glikémiás indexe, és szinte kalóriamentes, ráadásul nem befolyásolják a cukorbetegség kialakulását. Egyes ilyen csokoládék hozzáadott fehérjét tartalmaznak, ami segít stabilizálni a vércukorszintet.

Sötét csokoládék

A sötét csokoládékat is érdemes megfontolni, különösen a magas (70% feletti) kakaótartalmúakat. Ezek sokkal kevesebb cukrot tartalmaznak, mint a tejcsokoládé, és több bioaktív vegyületet, például flavonoidokat, amelyek javíthatják az inzulinérzékenységet, valamint gyulladáscsökkentő és érrendszeri funkciót javító hatásuk van.

A kakaóban található flavonoidok antioxidáns hatásúak, ami előnyös lehet a cukorbetegek számára, akiknél fennáll az oxidatív stressz kockázata, ami olyan szövődményekhez vezet, mint a neuropátia és a szív- és érrendszeri betegségek. Továbbá az olyan anyagok, mint a kakaóban természetesen megtalálható teobromin, modulálhatják a hangulatot és a mentális energiaszintet. {{bestellery=1037;title="A legtöbbet vásárolt kategória: csokoládé"}}

A csokoládé kiválasztása cukorbetegség esetén

Cukorbetegség esetén érdemes cukormentes tejcsokoládét és magas kakaótartalmú étcsokoládét is választani. A cukormentes tejcsokoládé csökkenti az egyszerű cukrok bevitelét, ami javíthatja a glikémiás kontrollt vagy a fogszuvasodás megelőzését, míg az antioxidánsokban gazdag étcsokoládé támogatja a szív egészségét és javítja az inzulinérzékenységet.

A legjobb megoldás, ha ezeket a csokoládékat más egészséges élelmiszerekkel, például diófélékkel, natúr joghurttal vagy sovány túrótortával kombinálva fogyasztjuk, amelyek további tápértéket biztosítanak, és segítenek stabilan tartani a vércukorszintet.

Források:

  • Tan TYC, Lim XY, Yeo JHH, Lee SWH, Lai NM. The Health Effects of Chocolate and Cocoa: A Systematic Review. Nutrients. 2021;13(9):2909. Published 2021 Aug 24. doi:10.3390/nu13092909
  • Morze, J., Schwedhelm, C., Bencic, A., Hoffmann, G., Boeing, H., Przybylowicz, K., & Schwingshackl, L. (2020). Chocolate and risk of chronic disease: a systematic review and dose-response meta-analysis. European journal of nutrition, 59(1), 389–397. https://doi.org/10.1007/s00394-019-01914-9
ÁRUCIKK ÉRTÉKELÉSE:
0 / 5 5 0
SFD
Az Ön kosara (...)
A terméket hozzáadása megtörtént A terméket eltávolítása megtörtént Az Ön kosarába más berendezésből való termékek kerültek be Visszavezettük a kosarát a másik berendezésből
A kosár értéke : ...
A termék ára tartalmazza az ÁFA összegét
A terméket hozzáadása megtörtént
A termék ára tartalmazza az ÁFA összegét