Az intenzív fizikai erőfeszítésnek kitett emberi test táplálásának optimális módjaira irányuló kutatások a testkultúrával és az egészséggel kapcsolatos tudományos kutatások fontos elemét képezik. A dietetika, amely egyfajta kapocs a két tudományág között, már megállapított bizonyos alapinformációkat azzal kapcsolatban, hogy a táplálkozás szempontjából hogyan kéne zajlania az aktív emberek regenerálásának. A sportolók és fizikai munkát végző emberek táplálkozásának egyik jól kiismert területe az elfogyasztott szénhidrátok szerepe.
- A túlzott edzés hatásai
- Szénhidrát esti edzés után
- Miért fogyasszunk szénhidrátot éjszakára?
A túlzott edzés hatásai
A fizikai aktivitás néhány feltétel betartásakor egészségvédő szerepet tölthet be. Az egyik fontos feltétel, hogy ne terheljük túl a szervezetet annak regenerációs képességét meghaladó mértékben.
Az izmok és a hozzájuk kapcsolódó idegrendszer túlzottan intenzív igénybevételével nemcsak a fejlődést gátoljuk, hanem hozzájárulunk a krónikus elgyengüléshez, a gyomor-bélrendszeri, valamint az immun-, endokrin, sőt a szív- és érrendszeri problémákhoz is. Különösen veszélyesnek tűnik a rendszeres, nagy intenzitású, vagy hosszan tartó esti edzés.
Szénhidrát esti edzés után
Általában edzés után ajánlott a szervezetnek gyorsan emészthető és felszívódó szénhidrátokat biztosítani. Ennek az eljárásnak az a célja, hogy feltöltse az izmok energiaforrásait, ami közvetlenül az izmok regenerálódását jelenti. A szénhidrátbeviteli ajánlások azonban kissé eltérnek attól függően, hogy az edzésre mikor kerül sor. Nos, az edzés utáni, délben/délután fogyasztott étkezés közben megengedhet magának valamivel magasabb egyszerű szénhidrát- (pl. dextróz) és diszacharid (pl. szacharóz) taratlmat, valamin összetett, de nagyon gyorsan felszívódó (pl. keményítő-hidrolizátumok) szénhidrátokat.
Ebben az esetben jól jöhet a fehér rizs vagy a kenyér is. Ennek az az oka, hogy általában valamivel később elfogyasztunk még egy következő ételt is, ami valamivel lassabban emésztett szénhidrátokat biztosít, ami pedig lehetővé teszi a glükóz folyamatos felszabadítását a véráramba az éjszaka során. Ha az edzésre késő délután vagy este kerül sor, akkor érdemes odafigyelni arra, hogy az edzés után elfogyasztott szénhidrátforrások valamivel több rostot tartalmazzanak. Erre jó példa a dara.
Miért fogyasszunk szénhidrátot éjszakára?
Edzés után az éhgyomorral való lefekvés az egyik legrosszabb ötlet az egészség és a fittség növelése terén. Fontos, hogy ez nem csak az energiaszubsztrátok izomglikogén formájában történő kiegészítése miatt fontos, hanem a jó minőségű alvás szempontjából is.
A nap utolsó étkezése által biztosított magas szénhidrátellátás, különösen edzés után, elősegíti a triptofán aminosav bejutását az agyba, ami közvetve hozzájárul a szerotonin (egy neurotranszmitter, amely többek között a mentális jóléttel van kapcsolatban) és a melatonin (az úgynevezett alváshormon) szintjének növeléséhez. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy az egyszerű cukrok túl magas aránya és a túl magas szénhidrát-ellátottság szintén negatívan befolyásolhatja az alvást, ezért mindenkinek magának kell megtalálnia a számára optimális adagot.
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.