A táplálékkiegészítők használata elengedhetetlen része a sportolók étrendjének, hogy támogassák a napi táplálkozási rutint, de nem csak ez. Az ilyen típusú termékek fő feladata az alkalmazott étrend hatékonyságának növelése, az anyagcsere működésének bizonyos változásain keresztül. A megfelelően célzott étrend-kiegészítők alkalmazásának fontos feladata az edzéshatások közvetlen támogatása. Egyszerűen fogalmazva, az étrend-kiegészítők hatékonyan gyorsítják a hatásainkat. Képesek vagyunk erősebbek, gyorsabbak lenni, és az izomtömeg építése könnyebbé válik.
- Hogyan osztjuk fel az étrend-kiegészítőket?
- Milyen táplálékkiegészítők a tömegnöveléshez?
- Milyen kiegészítők a szobrászathoz?
- Biztonságosak a kiegészítők?
A táplálékkiegészítés témájával foglalkozó cikkekben találkozhatunk olyan meghatározással, amelyben az étrend-kiegészítő olyan koncentrált termékként szerepel, amely vitaminok, ásványi anyagok vagy anyagok forrása, amelyek célja a szervezetünk táplálása vagy egy kívánt élettani folyamat fokozása. Jellemzőjük, hogy pontosan adagolhatónak kell lenniük. Ez azt jelenti, hogy a címkének konkrét információkat kell tartalmaznia az alkalmazott adagolásra vonatkozóan, amely bizonyítja a pozitív hatást.
Az étrend-kiegészítők általában kapszula formájában vannak, de találhatunk tablettákat, porokat és a kapszulák változatait is, pl. folyékony hatóanyaggal. A piacon kaphatók tasakok, ampullák és úgynevezett injekciók formájában is. Meg kell jegyezni, hogy ezek nem gyógyításra szolgálnak, ami a jogi szabályozáshoz kapcsolódik. Ezért nem helyettesíthetik a gyógyszeres kezelést.
Hogyan osztjuk fel az étrend-kiegészítőket?
A piacon lévő étrend-kiegészítőket összetételük és céljuk szerint oszthatjuk fel. Ha megnézzük, hogy mit tartalmaznak az egyes étrend-kiegészítők, megkülönböztethetünk vitaminokat, valamint ásványi anyagokat, növényi vegyületeket és kivonatokat tartalmazó termékeket, koncentrált zsírforrásokat, pl. omega 3-at, rostokat, probiotikumokat, valamint prebiotikumokat és aminosavakat tartalmazó étrend-kiegészítőket. Ezek azok az alaptermékek, amelyek a sportolók étrendjében a leggyakrabban megtalálhatóak.
A második felosztás az egyes étrend-kiegészítők rendeltetésük szerinti felosztása, amely a piacon lévő termékeket a fogyást támogató, az immunrendszerről gondoskodó, a mozgásszervi rendszert támogató, az öregedési folyamatokat késleltető, az idegrendszert pl. a koncentráció növelésével támogató, a szív- és érrendszer, az emésztőrendszer, a bőr, a haj, a köröm vagy a látás állapotát támogató étrend-kiegészítőkre osztja.
Milyen táplálékkiegészítők a tömegnöveléshez?
Kreatin - az izomtömeg építésének egyik alapvető vegyülete, és rendkívül hatékony. A legtöbb sportoló el sem tudja képzelni az edzést kreatin használata nélkül. A sportkiegészítők piacán a legerősebb kiegészítőnek számít, amely meglehetősen gyorsan produkálja az első eredményeket. Hatásai az izomerő, a tömeg és az optikai izomnagyobbodás növekedésében nyilvánulnak meg. A kreatin adagolása napi 5 és 10 g között változik.
Béta-alanin - erős kreatinnövelő hatással rendelkezik. A béta-alanin támogatja a karnozin szintézisét, egy erős antioxidáns, amelyet szigorúan az állóképességi edzés támogatására terveztek. Növeli az edzéskapacitást, így erősebben serkenti az izomnövekedést. A béta-alanin használata hatékonyan támogatja az izomhipertrófiát. Adagolása 3 g edzés előtt és 3 g edzés után, edzésmentes napokon 4-6 g a nap kiválasztott időpontjában.
Kreatin stackek - ezek általában olyan termékek, amelyek többféle kreatinformát és szinergikus hatást mutató adalékanyagot tartalmaznak, mint például a fent említett béta-alanin. Hatásukat nem csak szigorúan anabolikus hatás jellemzi, hanem energiát és táplálkozási összetevőket is biztosítanak. További funkciókkal is rendelkezhetnek, mint például a no-booster vagy a tipikus edzés előtti edző szerepe. A stackek használata tehát átfogóan hivatott hatni, lehetőséget adva az izomtömeg növelésére azoknak, akik nem feltétlenül érzik a kreatin önmagában kifejtett hatását. A kreatin stackeket elsősorban edzés körül használják, és az adagok mérete a gyártó összetételétől függ.
Aminosavak - itt a BCAA, valamint az EAA aminosavak hozzáadását használják. Ezek célja az anabolizmus fenntartása a szervezetünkben, valamint a szöveteink táplálása. Az aminosavak ideális megoldást jelentenek az izomműködés támogatására az edzés előtt, valamint az edzés alatt. Ezért használják a hozzáadásukat edzés előtti támogatás formájában. A regenerációs időszak hatékony felgyorsítása érdekében az edzés utáni kiegészítésüket is alkalmazzák. Az aminosavak felhasználói rámutatnak, hogy az edzés után fellépő izomfájdalmak kevésbé zavaróak. Továbbá gyakrabban lehet edzeni, mivel a regenerálódás üteme sokkal gyorsabb. Az elfogyasztandó aminosavak mennyisége adagonként 5 és 15 g között mozog, ami a testsúlytól függ.
Gainerek - a gainer használata elsősorban étrendünk kiegészítésére szolgál. Azonban gyakran megmentő azoknak, akik nem tudnak elég ételt enni ahhoz, hogy kalóriatöbbletet biztosítsanak. Ilyenkor olyan termékké válik, amelynek ellátása meghatározza az izomtömeg-gyarapodást. A gainert elsősorban az edzés utáni időszakban használják. Ideális lehetőség a kiváló minőségű tápanyagok biztosítására közvetlenül az edzés után. Ezenkívül tökéletesen fenntartja az anabolikus ablak állapotát. Adagolás: 80-100 g edzés után.
Fehérje táplálékkiegészítők - a fehérje felhasználásának célja, hogy gyorsan biztosítson kiváló minőségű aminosavakat, hogy serkentse az anabolikus folyamatot a szervezetünkben. Az olyan fehérje táplálékkiegészítőt, mint a WPC, az izmaink számára nélkülözhetetlen aminosavak magas koncentrációja jellemzi. Kétség sem férhet hozzá, hogy a fehérje izmot épít, ezért a megfelelő mennyiség biztosításának prioritásunknak kell lennie. A táplálkozásunk hiányosságaitól függően naponta 2-3 alkalommal használjunk fehérjét 30-40 g/adag mennyiségben, ügyelve arra, hogy az egyik ilyen alkalom edzés után legyen.
Milyen kiegészítők a szobrászathoz?
Míg az izomtömeg építése anabolikus hatású kiegészítők használatához kapcsolódik, addig a csökkentés során olyan kiegészítőkre támaszkodunk, amelyek célja:
- A termogén hatás fokozására
- fokozzák a lipolízist
- az izmok védelme a katabolizmustól
- szabályozzák az inzulin egyensúlyát.
Ha megnézzük, milyen termékek közül választhatunk:
Zsírégetők - ezek olyan szerek, amelyek hatása a hőtermelés serkentése. Fokozzák a zsírsavak felhasználásának sebességét a szervezetünkben. Ez azt jelenti, hogy a zsírégető lehetőséget biztosít szervezetünk számára, hogy a felhalmozott zsírt könnyebben felhasználja, hozzájárulva a szervezet zsírszintjének csökkenéséhez. Mi több, a zsírégetőnek két másik fontos előnye is van.
Először is, stimuláló hatású, ami hatékonyan arra késztet minket, hogy keményebben eddzünk és több energiát használjunk fel, ezáltal több zsírt veszítsünk.
Másodszor, motivációs értéke van. Annak köszönhetően, hogy termogént használunk, szívesebben megyünk edzeni, és az erőfeszítés hatékonyabb. Az égetőszert elsősorban fizikai aktivitás előtt adagoljuk, hogy közvetlenül az edzés előtt növeljük a zsírégető kapacitást.
Inzulinomimetikumok - ezek olyan készítmények, amelyek célja a vércukorszint szabályozása és ezáltal az inzulin működésének optimalizálása. Ez a fogyás szempontjából rendkívül fontos kérdés, hogy megszabaduljunk a rezisztens zsírtól az alhasból, valamint az oldalaktól.
Az ilyen típusú termékekben találunk:
- ALA-sav
- berberin
- króm
- omega 3 zsírsavak
- Gymnema sylvestre kivonat
- fehér eperfa
- fahéjfa kivonat
- forskolin.
Antikatabolikusok - ezek olyan termékek, amelyek célja az izomszövet védelme a katabolikus hatásoktól. Ebbe a kategóriába tartozik a már említett kreatin vagy a BCAA és EAA aminosavak. A fent említett kiegészítők mellett azonban fontos kiegészítők közé tartozik a HMB vagy a glutamin. A HMB nagyon erős blokkoló hatással van az izomfehérjék lebontására, amit gyakran használnak a szobrászat során.
A glutamin amellett, hogy segít fenntartani az izomzatot, védő hatással van a belekre és biztosítja a megfelelő immunitást. Az antikatabolikusok nélkülözhetetlen kiegészítők, ha csak a zsírvesztés érdekel minket, miközben maximálisan megőrizzük az izomszövetet.
Biztonságosak a kiegészítők?
Az étrend-kiegészítők használata teljesen biztonságos. Fontos, hogy rendeltetésszerűen használjuk őket. Sőt, az étrend-kiegészítők használata egészségfejlesztő előnyökkel jár. A piacon kapható étrend-kiegészítők többsége hosszú ideje használatban van, ahol a szedése során nem mutattak ki olyan káros hatást, amely egészségügyi kockázattal járna.
A készítmények nagy része természetes élelmiszerforrásokból vagy a természetben található növényi kivonatokból származik. Az eredmények átfogó és hatékony étrend-kiegészítő formájában is elérhetőek.
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.