Fehérje kezdőknek – milyen fehérje-kiegészítővel kezdjem?

Valószínűleg ez az egyik legnépszerűbb téma. Gyakran ismétlődik, de ugyanilyen gyakran van rosszul értelmezve, ami az edzőtermek fiatal kedvelői által feltett kérdések ismétléséhez vezet. Próbáljunk meg a lehető legegyszerűbben (és legrövidebben) eloszlatni néhány, a fehérjével kapcsolatos mítoszt, amelyek gyakran ébren tartják a fiatalokat és szüleiket is éjszaka.

férfi fehérje kiegészítéssel

  1. Fehérje-kiegészítő - az egészséges táplálkozás összetevője 
  2. Fehérje – mikor, milyet?
  3. A legjobb fehérje számomra – melyik fehérjét válasszam?

Fehérje-kiegészítő - az egészséges táplálkozás összetevője 

A fehérje egyike annak a három alapvető makrotápanyagnak, amelyet az étrendünkkel beviszünk. Szervezetünk, bár kissé eltérő módon dolgozza fel és használja fel a különböző típusú fehérjéket, általában ugyanúgy kezeli azokat. Az emésztési folyamatok részeként a nagyobb fehérjestruktúrákat egyedi "téglákra", úgynevezett aminosavakra "vágja".

Az étkezés során nyert aminosavak típusától és mennyiségüktől függően azokat (aminosavakat) oda irányítja, ahol (adott pillanatban) a legjobban teljesítik feladatukat. És nem túlzás azt állítani, hogy a csirkemellből nyert fehérje és a magas fehérjetartalmú étrend-kiegészítőből készített shake formájában elfogyasztott fehérje nem különbözik túlságosan. Azt is tudni kell, hogy a fehérje-kiegészítő egyáltalán nem egy mesterséges termék.

Például a legnépszerűbb tejsavófehérje-kiegészítőket a tej, pontosabban a tejsavófehérje szűrési folyamata során nyerik ki. Ez a folyamat csökkenti a zsírokat és a szénhidrátokat. Szóval hogyan beszélhetnénk itt "mesterséges vegyszerekről"? Természetesen az egyes építőelemek száma némileg eltérő lesz, de valószínűleg a fő tényező, amely megkülönbözteti ezt a két fehérjeforrást, az az idő, amennyire a szervezetnek szüksége van az építőelemek – aminosavak – „kitermelésére”. Tipp – a magas fehérjetartalmú étrend-kiegészítő (majdnem pontosan) ugyanaz a fehérjeforrás, mint amit a hagyományos élelmiszerek jelentenek.

Fehérje – mikor, milyet?

férfi fehérje kiegészítéssel

A fenti tipp ehhez a ponthoz vezetett minket. Tény, hogy a különböző fehérje-kiegészítők eltérő „felhasználási idővel” bírnak. Ezért leginkább az a táplálékforrás a felelős, amelyből a tápanyag keletkezett, de fontos a feldolgozás módja is.

A micelláris kazeint (tejfehérje frakciót) tartalmazó tápanyag vagy nagy mennyiségű tejfehérje felszívódása a legtovább tart a szervezetünkben. Szervezetünk valamelyest gyorsabban "készíti elő" a tojásból és borsóból származó tápanyagot. A spektrum másik végén a szója és a tejsavó izolátumok/hidrolizátumok lesznek.

A fehérjeizolátumokat és hidrolizátumokat „kifinomultabb” szűrési/nyersanyag-kivonási eljárások eredményeként állítják elő, és más makrotápanyagok alacsony aránya jellemzi őket. Ezért minél gyorsabban szeretnénk aminosavakat biztosítanunk, annál gyakrabban kell rövid emésztési idejű tápanyagokat, például tejsavót vagy szóját választanunk. Ellenkező esetben hosszabb emésztési idővel rendelkezőket is választhatunk. 

A legjobb fehérje számomra – melyik fehérjét válasszam?

Egy étrend-kiegészítőket kínáló boltban általában nagyon sokféle fehérje kerül a polcra, így mindenki kiválaszthatja a számára tökéleteset – még a kezdők is! Érdemes azonban megválaszolnunk magunknak néhány kérdést, amelyek közül néhányat az alábbiakban ismertetek:

  • Vegán vagyok?
  • Allergiás vagyok bármilyen fehérjére?
  • Jól tolerálom a tejcukrot - laktózt, tehát nincs emésztési problémám tej fogyasztása után?

Egy kezdőnek (nem lesz szüksége drága, nagy százalékos fehérjére minimális szénhidrát- és zsírtartalommal) nem kell aggódnia az ár miatt, mert nem kell a többi makrotápanyag minden grammját számolnia. Ritkán van szükség több különböző, magas fehérjetartalmú étrend-kiegészítő vásárlására. Ezért a fenti kérdésekre adott válasz kulcsfontosságú lesz, és lehetővé teszi a kezdők számára a legjobb termék vásárlását. Ezt szem előtt tartva általában a szabványos tejsavófehérje koncentrátum (WPC) használata javasolt. Fontos azonban, hogy ne keverjük össze a tejsavófehérjével. 

És még néhány tipp...

  • Ha laktózérzékeny vagy, keress "lactose free" feliratú tápanyagokat.
  • Ha emésztőrendszered nagyon kényes, próbálj meg emésztőenzimekkel dúsított tápanyagot választani.
  • Ha allergiás vagy a tejfehérjékre, használj vegán fehérjéket vagy tojásfehérje alapú kiegészítőket.
ÁRUCIKK ÉRTÉKELÉSE:
0 / 5 5 0
SFD
Az Ön kosara (...)
A terméket hozzáadása megtörtént A terméket eltávolítása megtörtént Az Ön kosarába más berendezésből való termékek kerültek be Visszavezettük a kosarát a másik berendezésből