Gyógynövények a májnak - amelyek javítják a májműködést

A máj kulcsszerepet játszik az anyagcserében, a méregtelenítésben és az alapvető tápanyagok, köztük a vitaminok, ásványi anyagok és glikogén tárolásában. Fontos funkciója van a plazmafehérje szintézisében és a vércukorszint szabályozásában is. Sajnos központi funkciói miatt számos olyan rendellenességnek van kitéve, amelyek jelentősen befolyásolhatják az emberi egészséget. Az utóbbi években egyre nagyobb érdeklődés mutatkozik a gyógynövények használata iránt a májbetegségek támogató terápiájában.

máj

  1. A májbetegség típusai
  2. Gyógynövények a májfunkció javítására
  3. Egyéb növényi termékek a máj számára

A májbetegség típusai

A májbetegségek, mint például az alkoholos és a nem alkoholos zsírmájbetegség (NAFLD), a vírusos és az autoimmun hepatitis, sokféle okból alakulnak ki, de gyakran súlyos szövődményekhez vezetnek, beleértve a májzsugorodást, az elégtelenséget és a rákot. A cirrózis a krónikus betegség végső stádiuma, amelyet fibrózis és a májsejtek funkcióvesztése jellemez. A betegség előrehaladtával portális hipertónia, ascites, hepatikus encephalopathia és vérzéses diathesis lép fel, ami növeli a halálozás kockázatát.

Mennyire súlyos a kockázat?

A májelégtelenség anyagcsere- és immunológiai zavarokhoz vezet, szisztémás szövődményeket okozva. A hosszú távú májbetegség növeli a hepatocelluláris karcinóma (HCC) kockázatát, különösen krónikus B- és C-hepatitis és májzsugor esetén. A korai diagnózis és beavatkozás javíthatja a prognózist és megakadályozhatja a betegség progresszióját.

Gyógynövények a májfunkció javítására

Máriatövis

Máriatövis

A máriatövis (Silybum marianum) különleges szerepet játszik a máj fitoterápiájában, mivel szilimarint tartalmaz, egy potenciális májvédő tulajdonságokkal rendelkező flavonolignán komplexet. A kutatások szerint a szilimarin megvédheti a májsejteket a toxinok, az alkohol és más káros anyagok által okozott károsodástól. Ezenkívül elősegítheti a regenerációs folyamatokat és ellensúlyozhatja a gyulladást. Egyes tanulmányok szerint a szilimarin jótékony hatással lehet a krónikus hepatitis B-ben és C-ben szenvedőkre, de további kutatások szükségesek ebben az irányban.

Articsóka

Egy másik potenciális májfunkciót támogató gyógynövény az articsóka (Cynara scolymus). Az articsóka levélkivonatokról kimutatták, hogy epehajtó hatásúak, és az epekiválasztás serkentésével támogathatják a máj méregtelenítési folyamatait. Ez viszont javíthatja a zsíremésztést és a szervezet méregtelenítését. Az articsóka cynarint tartalmaz, egy olyan kémiai vegyületet, amely bizonyítottan májvédő és antioxidáns hatású. Bár vannak tanulmányok, amelyek előnyeire utalnak, adagolását szakember felügyelete mellett kell végezni.

Egyéb növényi termékek a máj számára

kurkuma

Kurkuma piperinnel

Szintén említést érdemel a kurkuma (Curcuma longa), amelynek hatóanyaga, a kurkumin gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik. Tanulmányok kimutatták, hogy a kurkumin képes csökkenteni a gyulladásos markerek szintjét a szervezetben. Ezenkívül segíthet csökkenteni a zsírfelhalmozódást a májsejtekben, ami fontos a nem alkoholos zsírmájbetegség (NAFLD) kezelésében.

A piperin szerepe

Azonban, mint más gyógynövények esetében is, további klinikai vizsgálatokra van szükség a hatékonyság és a biztonságosság megerősítéséhez. Ráadásul a kurkumin biológiai hasznosulása viszonylag alacsony, ezért a kutatók vizsgálják a felszívódás javításának módjait, például a fekete bors egyik összetevőjével, a piperinnel való kombinálásával.

Cikória

A fenti növényeken kívül érdemes megfontolni más, a májműködést támogató gyógynövényeket és élelmiszereket is, mint például a cikória (Cichorium intybus L.) és a fokhagyma. A cikória májvédő hatású lehet, amint azt a nem alkoholos steatohepatitisben (NAFLD) szenvedő betegek ALT- és AST-májenzimszintjének csökkentésére gyakorolt kedvező hatását igazoló vizsgálatok bizonyítják.

Fokhagyma

A fokhagyma szintén potenciális előnyöket mutat a krónikus májbetegségek kezelésében. Vizsgálatok szerint szupplementációja hozzájárulhat az ALT-, AST-, összkoleszterin- és LDL-koleszterinszint csökkentéséhez, ami fontos lehet a májbetegségek megelőzésében és kezelésének támogatásában.

Források:

  • Yang K, Chen J, Zhang T, Yuan X, Ge A, Wang S, Xu H, Zeng L, Ge J. Efficacy and safety of dietary polyphenol supplementation in the treatment of non-alcoholic fatty liver disease: A systematic review and meta-analysis. Front Immunol. 2022 Sep 9;13:949746. doi: 10.3389/fimmu.2022.949746. PMID: 36159792; PMCID: PMC9500378.
  • Moradi S, Shokri-Mashhadi N, Saraf-Bank S, Mohammadi H, Zobeiri M, Clark CCT, Rouhani MH. The effects of Cynara scolymus L. supplementation on liver enzymes: A systematic review and meta-analysis. Int J Clin Pract. 2021 Nov;75(11):e14726. doi: 10.1111/ijcp.14726. Epub 2021 Aug 23. PMID: 34383355.
  • Mohammadi S, Ashtary-Larky D, Asbaghi O, Farrokhi V, Jadidi Y, Mofidi F, Mohammadian M, Afrisham R. Effects of silymarin supplementation on liver and kidney functions: A systematic review and dose-response meta-analysis. Phytother Res. 2024 May;38(5):2572-2593. doi: 10.1002/ptr.8173. Epub 2024 Mar 12. PMID: 38475999.
  • Xiaohui L, Jinqi L, Xiaofang X, Zhiqiang S, Renxiu N. Garlic supplementation for the treatment of chronic liver disease: a meta-analysis of randomized controlled trials. Afr Health Sci. 2023 Jun;23(2):409-415. doi: 10.4314/ahs.v23i2.47. PMID: 38223588; PMCID: PMC10782365.
  • Maleki E, Sadeghpour A, Taherifard E, Izadi B, Pasalar M, Akbari M. The effects of chicory supplementation on liver enzymes and lipid profiles in patients with non-alcoholic fatty liver disease: A systematic review and meta-analysis of clinical evidence. Clin Nutr ESPEN. 2023 Jun;55:447-454. doi: 10.1016/j.clnesp.2023.04.025. Epub 2023 Apr 29. PMID: 37202083.
ÁRUCIKK ÉRTÉKELÉSE:
0 / 5 5 0
SFD
Az Ön kosara (...)
A terméket hozzáadása megtörtént A terméket eltávolítása megtörtént Az Ön kosarába más berendezésből való termékek kerültek be Visszavezettük a kosarát a másik berendezésből
A kosár értéke : ...
A terméket hozzáadása megtörtént