Hal kollagén - milyen tulajdonságai vannak és hogyan kell használni?

A kollagén az emberi és állati szervezet egyik legfontosabb fehérjéje. Számos szövetbe és szervbe épül be, és nagymértékben felelős azok szerkezetéért. Különböző formáit élelmiszeripari és élelmiszertechnológiai, gyógyszeripari és orvosbiológiai célokra, valamint kozmetikai célokra használják.

kollagén, szép, egészséges bőr

  1. Hogyan képződik a kollagén?
  2. Melyek a kollagénforrások?
  3. Milyen tulajdonságai vannak a halak kollagénjének?
  4. Milyen felhasználási módjai vannak a tengeri kollagénnek?

Hogyan képződik a kollagén?

A kollagén, mint szerkezeti fehérje, a szervezetben más vegyületekből történő szintézis útján képződik, és a táplálékkal is bejut a szervezetbe. Az összetételében szereplő fő aminosavak a glicin, a prolin és ezek hidroxilált (hidrogénből és oxigénből álló szerkezetet tartalmazó) formái. Ezek a formák a hidroxiglicin és a hidroxiprolin, és kissé eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek, mint ezen aminosavak szabad formái.

Mindazonáltal e vegyületek mindegyike szükséges a szervezet számos kötőszöveti elemének kialakulásához és védelméhez. Ilyen például a porc, az inak és szalagok, vagy a bőr és a csontok, valamint a szerveket körülvevő valamennyi szövet az úgynevezett zsigerekben és az erek vagy a belek. Itt is érdemes kiemelni, hogy több mint 20 féle kollagén létezik, és különböző arányban fordulnak elő a különböző szövetekben.

Melyek a kollagénforrások?

A kollagénfehérjék leginkább az állati szervezetek kötőszöveteiben fordulnak elő. Ezek közé tartozik a marha- és sertésporc, a belsőségek és a halak bőre. Ezenkívül gyakran fogyasztják denaturált (bizonyos körülmények között hőkezelésnek alávetett) formában, azaz zselatin formájában. A kollagén peptideket (azaz a szóban forgó vegyület hidrolízis útján nyert „legegyszerűbb” formáit) tartalmazó termékekkel való kiegészítés segíthet a szervezet kollagénnel való ellátásában és a szövetek állapotának támogatásában.

Milyen tulajdonságai vannak a halak kollagénjének?

A tengeri vagy halak kollagénjét a halak csontjából, fejéből vagy bőréből és pikkelyéből nyerik, és súlyuk akár 50%-át is kiteszi. Ez főként I-es típusú kollagén (hasonló az emberi bőrben vagy csontokban találhatóhoz). Szerkezetének és tulajdonságainak köszönhetően egyre gyakrabban használják többek között a gyógyszeriparban és a fogászatban.

Az emlősök kollagénjétől eltérően a halak kollagénje nem különbözik annyira a fajon belüli kémiai összetételében. Becslések szerint valamivel több szerint és treonin, és kevesebb glicint és prolint tartalmaz, mint a szárazföldi állatok kollagénje. Többek között ez befolyásolja a fizikai-kémiai tulajdonságait, például a hőmérsékleti stabilitását.

ALLDEYNN COLLAROSE

A COLLAROSE FISH a német GELITA gyógyszergyár által előállított, szabadalmaztatott hal-kollagén-hidrolizátumot tartalmaz.

Milyen felhasználási módjai vannak a tengeri kollagénnek?

Ez a kollagéntípus számos lehetséges felhasználási területtel rendelkezik. Az ipari felhasználáson kívül a halak kollagénje hasznos lehet bizonyos betegségek kezelésének támogatásában, a bőr állapotának és a sebgyógyulás javításában, vagy az alultáplált emberek tápláltsági állapotának szabályozásában. A táplálkozással összefüggésben a figyelem egyre inkább az e vegyület lebontásával nyert peptidek felé fordul. Használatukat többek között az életkor, a testmagasság és a testsúly, valamint a közvetett és közvetlen technikákkal értékelt tápláltsági állapot függvényében alakítják ki.

Források:

Lim YS, Ok YJ, Hwang SY, Kwak JY, Yoon S. Marine Collagen as A Promising Biomaterial for Biomedical Applications. Mar Drugs. 2019 Aug 10;17(8):467. doi: 10.3390/md17080467. PMID: 31405173; PMCID: PMC6723527.

ÁRUCIKK ÉRTÉKELÉSE:
0 / 5 5 0
SFD
Az Ön kosara (...)
A terméket hozzáadása megtörtént A terméket eltávolítása megtörtént Az Ön kosarába más berendezésből való termékek kerültek be Visszavezettük a kosarát a másik berendezésből
A kosár értéke : ...
A termék ára tartalmazza az ÁFA összegét
A terméket hozzáadása megtörtént
A termék ára tartalmazza az ÁFA összegét