A sportedzés, különösen hosszú időn keresztül, akárcsak a kimerítő fizikai munka, túledzéshez és bizonyos kellemetlen mellékhatások kialakulásához vezethet. Bizonyos speciális körülmények között többek között hasi fájdalmak léphetnek fel. Ha ilyen tünetek jelentkeznek, érdemes kideríteni, hogy elegendő-e egy kicsit tovább pihenni, vagy bizonyos diagnosztikai vizsgálatokra és kezelésre és/vagy diétás terápiára van szükség, célzott táplálékkiegészítéssel kombinálva.
- Az edzés utáni gyomorpanaszok tünetei
- Hasi fájdalom a kiszáradás miatt
- Hasi fájdalom a rossz táplálkozás miatt
- Mi az, amit jobb nem enni edzés előtt?
- A hasi fájdalom kezelése
Az edzés utáni gyomorpanaszok tünetei
Az edzés megemeli a testhőmérsékletet és növeli a szövetek vízfogyasztását. Fontos, hogy ez a jelenség nem csak a vázizmokat érinti. Az anyagcsere az önállóan működő izmokban is megnő, például a légzésért és a bélösszehúzódásokért felelős simaizmokban. Ennek eredménye többek között a bél iszkémiája, amely szélsőséges esetekben hányingerben, hányásban, hasi fájdalomban és hasmenésben nyilvánul meg.
Ezekre a tünetekre különösen akkor érdemes odafigyelni, ha krónikussá válnak. Gyakran alábecsülik őket, és nemcsak az edzés komfortérzetét, hanem a regenerálódást és a későbbi edzésre való motivációt is befolyásolhatják.
Hasi fájdalom a kiszáradás miatt
A rossz hidratáltsági állapot nem ritka a sportolók körében. Érdemes megjegyezni, hogy ez egy olyan tényező, amely az ember által szinte teljes mértékben módosítható (pl. a táplálkozással), de néha a nem megfelelő ismeretek vagy a tapasztalatlanság miatt elhanyagolják. A hosszútávfutók és kerékpárosok akár a felét is érintheti.
A dehidratáció előrehaladtával egyre több vér kerül a belső szervekből a szívbe, más izmokba, a tüdőbe és az agyba. Az ilyen helyzeteket nem szabad alábecsülni, mivel a hasi fájdalmak mellett szélsőséges esetben életveszélyes vérveszteség is tapasztalható. Nagyon általános, de gyakran bevált megelőző ajánlás a gyomor-bélrendszeri dehidratációra, hogy edzésenként kb. 0,5 l izotóniás (szénhidrát- és nátriumtartalmú) italokhoz nyúljunk minden edzésórára. Ezeket a szükségleteket a magas léghőmérséklet és a hosszan tartó szellemi munka fokozhatja.
Hasi fájdalom a rossz táplálkozás miatt
Az edzés utáni hasi fájdalom másik gyakori oka a dehidratáltságot követően a menük nem megfelelő összetétele az edzés előtti időszakban. Ha az edzés előtti étkezést túl rövid időn belül fogyasztják el az edzés megkezdése után, azaz 15-30 perccel, akkor sokan tapasztalhatnak teltségérzetet és valamilyen fájdalmat az edzés alatt és után is.
Egy további, a gyomor-bélrendszert az edzés alatt és után potenciálisan akadályozó szempont az étkezések és a felhasznált táplálékkiegészítők vagy rehidratáló italok nem megfelelő összetétele. Kellemetlenséget okozhatnak a túl nagy térfogat-, rost- és zsírtartalmú ételek, valamint a túl nagy dózisú ergogén anyagok vagy a túl magas szénhidrát- vagy elektrolitkoncentrációjú italok.
Mi az, amit jobb nem enni edzés előtt?
Az edzésre való felkészülés nemcsak a megfelelő gyakorlatok kiválasztásáról szól, hanem a tudatos táplálkozási döntések meghozataláról is. Bizonyos ételek negatívan befolyásolhatják az edzés minőségét, csökkenthetik az energiaszintet vagy emésztési panaszokat okozhatnak. Íme, mit érdemes kerülni a fizikai aktivitás megkezdése előtt:
Zsíros ételek
A gyorsételek, a sült ételek vagy a zsíros húsok megterhelik az emésztőrendszert, mivel a zsírok lassabban emésztődnek, mint más makrotápanyagok. Ez nehézségi érzéshez és csökkent teljesítményhez vezethet.
Édességek és magas glikémiás indexű termékek
Bár gyorsan megemelhetik a vércukorszintet, ugyanilyen gyorsan le is esnek, ami fáradtságot és gyengeséget okoz az edzés során.
Puffasztó zöldségek és hüvelyesek
A brokkoli, a bab vagy a lencse, bár egészségesek, puffadást és kellemetlen érzést okozhatnak edzés közben.
Szénsavas italok
A szénsavas víz vagy a cukros szénsavas üdítők puffadást és kellemetlen érzést okozhatnak intenzív edzés közben.
Ha edzés előtt kerülöd ezeket a termékeket, akkor jobban tudsz majd az edzésre koncentrálni, és növelheted az edzés hatékonyságát. Ehelyett nyúljon a könnyen emészthető, összetett szénhidrátokban és fehérjében gazdag ételekhez.
A nátrium-butirát és a probiotikumok hatékonyan támogatják a hasi fájdalom csökkentését, különösen mikroflóra-rendellenességekkel vagy irritábilis bél szindrómával összefüggő esetekben. Érdemes megfontolni kiegészítésüket a bélrendszer egészségét támogató terápia részeként.
A hasi fájdalom kezelése
Ha a fenti tényezők kizárása után az edzés utáni hasi fájdalom továbbra is megkeseríti az életet, érdemes tanácsot kérni egy tapasztalt orvostól és/vagy táplálkozási szakembertől. A fájdalmak ugyanis bizonyos betegségek lefolyásával kapcsolatos tünetek súlyosbodását jelenthetik. Ezek általában gyökeres étrendváltoztatást, valamint probiotikus étrendkiegészítők beiktatását igénylik, és sajnos gyakran az edzésprogramot is meg kell változtatni egy olyanra, amely kevésbé terheli a szervezetet.
Források:
- International Society of Sports Nutrition Position Stand: Probiotics https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6925426/
- Effectiveness of human-origin Lactobacillus plantarum PL-02 in improving muscle mass, exercise performance and anti-fatigue https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC8484333/
- Exercise Training Combined with Bifidobacterium Longum OLP-01 Supplementation Improves Exercise Physiological Adaption and Performance https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7231274/
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.