Az egészséges tápláltság fenntartása nagyon egyszerű, de bizonyos szintű tudást és fegyelmet igényel. Sajnos sem az egyik, sem a másik nem jellemzi a serdülő korú embereket. Érdemes tudni, hogy ebben az életkorban olyan dinamikus változások mennek végbe a szervezetben, amelyek a „végleges” testmagasság, erő vagy nemi érettség eléréséhez vezetnek, és ezek olyan célok, amelyek eléréséhez számos építő-, energia- és szabályozó anyagra van szükség. Egyes esetekben előfordulhat, hogy az étvágy nem tart lépést az igényekkel, ami egy kulcsfontosságú érv a táplálékkiegészítés mellett.
- Építőanyagok - fehérjék
- Építőanyagok - ásványi anyagok
- Energiaanyagok - szénhidrátok
- Energiaanyagok - zsírok
- Szabályozó anyagok - ásványi anyagok és vitaminok
Építőanyagok - fehérjék
10 és 20 éves kor között a szervezet általában eléri a termelékenység csúcsát. Ez egy kulcsfontosságú pillanat az életben, amely az elkövetkező évtizedekre meghatározza az egészséget, valamint a hatékonyságot a szakmai életben és a sportban. Ekkor dinamikusan nőnek a vázszerkezetek, és velük együtt többek között a bőr és az izmok is. A megfelelő mennyiségű, jó emészthetőségű és típusú aminosav-összetételű fehérje biztosítása ebben az időszakban elősegítheti a fontos szövetek felépítését a fejlődés korlátozása nélkül.
A tinédzser étrendjében található fehérje segíti az izmok regenerálódását edzés után, erősíti a csontokat, véd a sérülésekkel szemben, részt vesz a neurotranszmitterek ismételt szintézisében, megelőzve a tanulás közbeni fáradtságot. A különösebb fizikai aktivitással nem rendelkező tinédzsereknek általában nincs szükségük 1 g-nál több fehérjére testtömeg-kilogrammonként.
Ha a rendszeres étrend nem biztosít elegendő építőanyagot, fontolja meg a fehérje-kiegészítést. Ez különösen igaz lehet a fiatal sportolókra, akiknek a szükséglete elérheti az 1,6 g fehérjét/ttkg. A tejsavó- és tojásfehérjéket, valamint a növényi fehérje-izolátumokat tartják a fejlődés szempontjából a legértékesebbnek.
Építőanyagok - ásványi anyagok
A fehérjék nem maradtak egyedül a szervezet szöveteinek felépítésében, hiszen egyes ásványi anyagok is fontos szerepet játszanak ebben a folyamatban. Azok, amelyek leggyakrabban problémát jelentenek a rosszul diverzifikált étrend vagy a szervezet nagyon magas igénye miatt, többek között a magnézium, a kalcium és a cink. A magnézium és a kalcium a csontok fő építőkövei, míg a cink a bőr fontos alkotóeleme.
Energiaanyagok - szénhidrátok
Ugyan a tinédzserek egyre gyakrabban felismerik az energiaitalok energetizáló hatását, érdemes megjegyezni, hogy a fizikailag aktív fiatalok számára előnyös lehet a szénhidrát-kiegészítők beiktatása is.
A fizikai aktivitással rendkívül megterhelt fiatalok gyakran nagy feldolgozottságú élelmiszerek fogyasztásával egészítik ki kalóriájukat, míg az edzés közbeni, összetett szénhidrátokat és esetlegesen egyszerű szénihdrátokat tartalmazó carbo kiegészítőkkel való hidratálás jobb hatást fejthet ki. Támogatják a glikogén ismételt szintézist, ami lehetővé teszi a hatékonyabb edzést és a fáradtság késleltetését.
Energiaanyagok - zsírok
A tinédzserek étrendjének zsírokkal való kiegészítése általában nem szükséges, de van egy fontos kivétel. Azoknak a serdülőknek az esetében, akik kerülik a halat és a tenger gyümölcseit, érdemes megfontolni a többszörösen telítetlen zsírsavakkal való kiegészítést. Itt az alábbi savakról beszélünk: EPA (eikozapentaénsav) és DHA (dokozahexaénsav), amelyek szív- és neuroprotektív hatással bírnak, és támogatják az immunrendszert. Gyulladáscsökkentő hatásuk elősegítheti többek között a pattanások enyhítését vagy a hangulat szabályozását.
Szabályozó anyagok - ásványi anyagok és vitaminok
Az előbb említett ásványi elemek, a magnézium és a cink az építő funkciókon túl szabályozó szerepet is betöltenek a szervezetben. A magnézium fontos szerepet játszik a sejtek közötti jelátvitelben, ami az agy és az izmok munkájának alapja, míg a cink aktívan részt vesz a hormonális egyensúly szabályozásában, megóvva a nemi érés folyamatát a zavaroktól. Általában a magas fizikai aktivitású embereknek problémát okoz az ilyen vegyületek iránti kereslet kielégítése.
Azok a vitaminok, amelyek a legszélesebb spektrumú funkciókat látják el a szervezetben és hiányállapotokban veszélyeztetik a tinédzserek fejlődését, a D- és C-vitamin. A D-vitamin aktívan részt vesz a csontok felépítésében, valamint szükséges az ideg-, endokrin- és immunrendszer megfelelő működéséhez.
Gyakran okoz gondot az étrend kiegyensúlyozása, mivel fő forrása a hal és a tojás. A C-vitamin pedig részt vesz a kollagén szintézisében, amely többek között a bőrt és az ízületek építőszerkezetét hozza létre, emellett fontos antioxidáns, amely védi a szervezet sejtjeit. Mi több, növeli a vas étrendből való felszívását. Hiánya leggyakrabban kis mennyiségű gyümölcsöt és zöldséget fogyasztó serdülőknél tapasztalható.
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.