A HMB az egyik zsírsav, a hidroxi-metil-butirát rövidített neve. Annak ellenére azonban, hogy a HMB egy zsírsav, nem az étkezési zsír (mint a legtöbb más zsírsav esetében), hanem paradox módon a fehérje a HMB forrása a szervezetünk számára. Ennek oka, hogy a szervezetünkben található összes hidroxi-metil-butirát az egyik esszenciális fehérje aminosav, a leucin anyagcseréjéből származik.
- Leucin - a HMB anyja
- Miért van szükségünk HMB-re?
- Anabolizmus és myogenezis
- HMB - antikatabolikus
- További szatellit sejtek
- Az izomsejtek életéért folytatott küzdelemben
- A HMB mint energizáló
- A HMB az egészség támogatásában
- A HMB a testmozgás támogatásában
Leucin - a HMB anyja
A HMB tehát a leucin aminosav természetes anyagcsereterméke az emberi szervezetben, ahol a leucin először úgynevezett ketoanalógjává, ketoisokaproáttá (KIC), majd a KIC-dioxygenáz enzim aktivitásának köszönhetően végül hidroxi-metil-butiráttá alakul át.
Ezért a HMB termelődése szorosan korrelál a táplálékkal elérhető leucin bevitelével, a magas fehérjetartalmú élelmiszerekből bevitt leucin kb. 5%-a alakul át szervezetünkben HMB-vé. Így bár a HMB plazmaszintje általában viszonylag állandó marad, egy magas fehérjetartalmú, leucinban gazdag étkezés után akár 10-szeresére is megnőhet.
Miért van szükségünk HMB-re?
A több évtizedes kutatások ellenére a tudósok még mindig nem tudják, hogy a HMB egy esszenciális biológiailag aktív tényező, olyan aminosavak származéka, mint például a karnitin vagy a kreatin, vagy a leucin anyagcsere teljesen véletlenszerű terméke. Tehát bár nem vagyunk 100 százalékig biztosak abban, hogy a HMB feltétlenül szükséges az életünkhöz, azt azonban tudjuk, hogy izmaink példás állapotának fenntartásához nagy szükség van rá.
Anabolizmus és myogenezis
A HMB vázizomzatra gyakorolt hatása többek között az izomfehérjék felépítésére (anabolizmus) és lebontására (katabolizmus) gyakorolt hatásának egyaránt köszönhető. Nos, a HMB az mTOR-kináz nevű enzim stimulálásával elősegíti az izomfehérje szintézisét. Az mTOR-kináz jelátviteli útvonal viszont serkenti a fehérjeszintézis folyamatát az egyes aminosavmolekulák komplex fehérjemolekulákká való összeépülésének szakaszában.
Az mTOR-kináz jelátviteli útvonalat használják az izomzatot regeneráló, bővítő és erősítő úgynevezett anabolikus hormonok, mint például a tesztoszteron, a szomatotropin (GH), az inzulin, az inzulinszerű növekedési faktor (IGF) vagy a mechanikus növekedési faktor (MGF).
Az mTOR-kináz jelátviteli útvonal azonban nemcsak a fehérjeszintézis (anabolizmus) folyamatát serkenti, hanem a myogenezis folyamatát is, amely az új izomrostok termelődését jelenti az izom őssejtekből, az úgynevezett szatellit sejtekből. Az anabolizmus és a myogenezis az a két folyamat, amelynek révén izmaink képesek regenerálódni, és fenntartani vagy növelni erejüket és tömegüket.
HMB - antikatabolikus
Ugyanakkor a HMB csökkenti az izomfehérjék lebomlását azáltal, hogy gátolja az ubikvitin-proteaszóma rendszer és a kaszpáz csoport enzimek aktivitását az izomrostokban. Ez a két anyagcsere útvonal felelős az izomfehérjék lebontásáért, azaz az úgynevezett proteolízisért, olyan súlyos katabolikus állapotokban, mint a hosszan tartó koplalás, a mozdulatlanság, az inaktivitás, az öregedés, a rák vagy a túledzés.
További szatellit sejtek
A HMB mitogén tulajdonságokkal is rendelkezik az emberi izom őssejtjeivel (ún. szatellit sejtekkel) kapcsolatban, azaz sejtosztódás útján serkenti azok szaporodásának (proliferációjának) folyamatát. Ily módon serkenti a szatellit sejteket, hogy izomrostokká alakuljanak át, a fent említett myogenezis folyamatában. És ahogyan a tanulmányok megállapították, a HMB a MAPK kináz enzim és az ERK kináz jelátviteli útvonal aktiválásán keresztül serkenti a szatellit sejtek osztódását.
Az izomsejtek életéért folytatott küzdelemben
A HMB csökkenti az izomrostok és a szatellit sejtek apoptózisát, vagyis a sejtpusztulást is. A HMB ezen hatása az apoptózist elindító úgynevezett Bax fehérje aktivitásának csökkentésével függ össze. Tekintettel a HMB antiapoptotikus hatásaira, a szakértők szerint a HMB pótlása egészségügyi előnyökkel járhat olyan helyzetekben, amelyeket az izomrostok fokozott apoptózisa jellemez, mint például az izomöregedés, az izomdisztrófiák és a rákos kachexia.
A HMB mint energizáló
A kutatások szerint a HMB-kiegészítés az izmok bioenergetikájára is jótékony hatással van; a vizsgálatok során meghatározott ATP-szintet a vörös (lassú összehúzódású) és a fehér (gyors összehúzódású) izomrostokban 2-szeresére, illetve 1,2-szeresére növeli, valamint az izomszövet glikogéntartalmát 4-szeresére növeli, és mindezek a hatások az izom tónusának 16,5 és 18,2 százalék közötti növekedésével járnak együtt.
A HMB az egészség támogatásában
A fentiekben tárgyalt hatásmechanizmusok miatt a HMB-pótlás hatásai leginkább a súlyos katabolikus állapotok, köztük a rákos kachexia, a szerzett immunhiányos szindróma (AIDS) és az időskori izomdisztrófia (ún. szarkopénia) esetében érvényesülnek. A vizsgálatokban ezért a HMB különösen hatékonynak bizonyult az izomtömeg korral összefüggő csökkenésének megelőzésében, valamint az erő és a normál testösszetétel fenntartásának elősegítésében idős, ágyhoz kötött, mozgásképtelen és mozgásszegény embereknél.
A HMB a testmozgás támogatásában
Ami a sportolóknál és a fizikailag aktív embereknél megfigyelt hatásokat illeti, egyes tanulmányok kimutatták, hogy a HMB kiegészítés csökkenti a nagyon nagy intenzitású edzéssel járó izomkárosodás mértékét, elősegíti az izomregenerációt az erőedzés után, csökkenti a testzsírszázalékot anélkül, hogy az izomszövetet elveszítené, és növeli az izomtömeg, az erő és az anaerob kapacitás növekedését.
Források:
- https://examine.com/supplements/hmb/
- https://examine.com/supplements/hmb/research/#Yl1br2P-source-and-structure
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1096637410001516?via%3Dihub
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.