A vas a vörösvértestek egészségéhez fontos ásványi anyag. A hemoglobinban és a mioglobinban található. Legfontosabb funkciói közé tartozik még az oxigén szállításában való részvétel a szervezetünkben, a kötőszövet egészségének támogatása és az izomanyagcsere segítése. Hiányát általában vérszegénységgel és gyengeséggel társítjuk a szervezetben. De mikor fordul elő?
- A vashiány fő okai
- Melyek a vashiány leggyakoribb tünetei?
- Hogyan ellenőrizhető a vashiány
- Hogyan juthatsz több vashoz az étrendeddel?
- Összefoglaló
A vashiány fő okai
Általában azoknál az embereknél fordul elő, akik állati termékekben szegény vagy egyszerűen csak súlyosan kalóriaszegény étrendet folytatnak, ami egyenlő azzal, hogy észrevehetően kevesebb tápanyagot tartalmaz. Nem ez az egyetlen csoport. A vashiány bizonyos egészségügyi állapotok esetén is előfordulhat, például a szervezet csökkent vasfelvevő képessége, azaz gyulladásos bélbetegség vagy coeliakia esetén.
Egy másik ok a fokozott vérveszteség, és ez nem csak bizonyos traumák, hanem erős menstruáció vagy akár gyomor-bélrendszeri vérzés esetén is fennáll. A terhes és szoptató nőknek is nagyobb lehet a vasszükségletük - ebben az esetben szintén hiány lép fel, ha az ásványi anyag szintjét nem tartják szemmel, és nem pótolják megfelelően étrenddel vagy szükség esetén étrend-kiegészítő formájában adott vassal.
A legfontosabb, hogy a vashiány tüneteit időben észrevegyük, mert csak így előzhetjük meg az olyan szövődményeket, mint a szívproblémák, a terhesség során fellépő problémák, illetve a gyermekek fejlődési elmaradásai.
Melyek a vashiány leggyakoribb tünetei?
Fáradtságérzet
A fáradtság a vashiány egyik leggyakoribb tünete. Minden látható ok nélkül gyengének és fáradtnak érezheti magát, még akkor is, ha sokat alszik. Ennek oka, hogy vashiány esetén nincs elegendő hemoglobin az oxigén minden szövetbe történő szállításához, és ez fáradtságot okoz. A vashiányt olyan alvászavarokkal is összefüggésbe hozták, mint az álmatlanság és a nyugtalan láb szindróma, ami megzavarhatja az alvást és súlyosbíthatja az energiahiány érzését. Természetesen a fáradtságérzés önmagában nem feltétlenül utal vashiányra, de tagadhatatlan, hogy szinte mindig előfordul ilyen helyzetekben.
A kezed és a lábad mindig hideg
A vashiány néha hideg ujjakat és lábujjakat (vagy akár általános hidegérzetet) okozhat, még akkor is, ha a környezet meglehetősen meleg. A fáradtsághoz hasonlóan ez a tünet is a hemoglobin szervezetben betöltött szerepével függ össze. Elegendő mennyiség nélkül csökken a vérkeringés, és nem jut megfelelő oxigén a végtagokhoz.
A bőre szokatlanul sápadt
A rendellenes sápadtság a csökkent vérkeringés másik tünete, amely akkor jelentkezhet, ha a szervezet a vashiány miatt nem termel elegendő vörösvértestet. Világosabb bőrű embereknél ez az egész arcon látható lehet, míg sötétebb bőrűeknél könnyebben észlelhető a száj és a szemhéj környékén.
Gyakran érzi magát szédültnek vagy szédelgőnek
A vashiány másik gyakori tünete a szédülés vagy a szédülés. Ennek oka, hogy a vashiány következménye az is, hogy túl kevés a vörösvértest, amelyek feladata az oxigén szállítása az agyba és más szervekbe. Fontos tudni, hogy a szédülés és a szédülés nem a vashiány tipikus tünete. A kísérő problémáktól és a súlyossági foktól függően számos más betegséggel is társulhatnak.
Gyakran tapasztal fejfájást
Ha az agy nem kap elég oxigént, akkor fejfájás léphet fel. A vashiány az erek duzzanatát is okozhatja, ami viszont néha magasabb vérnyomáshoz (és így fejfájáshoz) vezet.
Egy nemrégiben készült tanulmány szoros kapcsolatot talált a vashiányos vérszegénység és a krónikus napi fejfájás között. A migrén is gyakori volt a vizsgálatban részt vevő vashiányos résztvevők körében. Ha tehát migrénes vagy, és nem tudod, mi a rohamaid oka, érdemes ellenőrizni a vér vasszintjét.
A hajad és a körmeid gyengék vagy törékenyek
A törékeny körmök szintén a túl kevés vasat jelzik. Ha a hiány előrehalad, akkor koilonychia is kialakulhat, egy olyan állapot, amelyben a körmök befelé hajlanak, és a körmöknek a kanálhoz hasonló, kiemelkedő barázdái vannak. A koilonychia a vashiányos emberek körülbelül 5%-át érinti. Ez a körmök vérellátásának rendellenességei és a körmök külső részeinek felfelé növekedését okozó mechanikai nyomás miatt alakulhat ki.
A vashiány a haj növekedéséhez szükséges tápanyag és véráramlás hiánya miatt ritkuláshoz és hajhulláshoz is vezethet. Tanulmányok azt mutatják, hogy a vashiány a hajhullás gyakori oka.
Hogyan ellenőrizhető a vashiány
Ha a fenti vashiányos tünetek bármelyikét észleli, fontolja meg, hogy orvoshoz fordul. Akkor is beszéljen vele, ha a székletében vért vagy fekete kátrányos megjelenést észlel.
Orvosa vérvizsgálattal, többek között vérkép (CBC) és retikulocitaszám méréssel ellenőrizheti a vashiányt. Ezek a vizsgálatok a vörösvértesteket, a vérlemezkéket, a hemoglobint és egyebeket vizsgálják, ami segíthet a vérszegénység diagnosztizálásában. Beutalót kaphat a vas- és ferritinszintek vizsgálatára is.
Hogyan juthatsz több vashoz az étrendeddel?
A vashiány megelőzése vagy kezelése érdekében kezdje olyan élelmiszerek fogyasztásával, amelyek vasforrások, pl. bab, aszalt gyümölcsök, tojás, sovány vörös húsok, lazac, vassal dúsított gabonafélék, borsó, tofu és sötétzöld leveles zöldségek. Ha ezeket az ételeket C-vitamin-forrásokkal (pl. narancs, paradicsom, eper) kombináljuk, a szervezet több vasat tud felszívni, különösen a növényi forrásokból származó vasat.
Ha pedig laboratóriumi vizsgálatokkal diagnosztizált vashiányod van, akkor orvosod valószínűleg vaspótló készítményt fog felírni, ami természetesen nem mentesít a táplálkozásra való odafigyelés alól sem. Ne feledd, hogy a vasszinted helyreállítása nem egy hét alatt fog megtörténni. Ehhez három-hat hónapra van szükséged.
Érdemes felkészülni a vaspótlással járó néhány kellemetlenségre is. Egyesek hányingerre, hasmenésre vagy székrekedésre panaszkodhatnak. Sötétebb színű székletet is észrevehet. Ha kétségei vannak, mindig konzultálhat orvosával az adagolásról, a készítményről vagy arról, hogy kombinálni kell-e étellel.
Összefoglaló
A vashiány olyan tüneteket okozhat, mint a fáradtság, hideg kéz és láb, szédülés és fejfájás. Ha ezeket a tüneteket tapasztalja, fontolja meg, hogy beszéljen orvosával. Ő elvégezhet egy vérvizsgálatot a diagnózis felállítása és a kezelési terv ajánlása érdekében.
A vashiány megelőzése vagy kezelése érdekében ne hagyja ki a vasban gazdag ételeket, például a sovány húsokat, a sötétzöld leveles zöldségeket, a babot és a dúsított gabonaféléket.
Források:
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22824-iron-deficiency-anemia https://www.cnet.com/health/nutrition/iron-deficiency-symptoms/ https://www.hematology.org/education/patients/anemia/iron-deficiency https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/iron-deficiency-anemia-signs https://www.piedmont.org/living-real-change/5-symptoms-of-an-iron-deficiency
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.