A rendszeres alkohol fogyasztás nem csupán betegségekhez vezet, hanem alááshatja a bizonyos célok elérésére irányuló erőfeszítéseket is, mielőtt egészségügyi problémák jelentkeznének. Ez egyaránt vonatkozik a rövid és hosszú távú célokra, valamint az értelmi és fizikai fejlődéssel kapcsolatos célokra.
Az etanol különféle italok formájában negatívan befolyásolja a szervezet sejtjeit, valamint az élelmiszerekben vagy étrendkiegészítőkben található tápanyagok és biológiailag aktív vegyületek működését.
- Az alkohol hatása az izmokra
- A kreatin szerepe az izmokban
- A kreatin használata és az alkoholfogyasztás
Az alkohol hatása az izmokra
Az etanol, az alkohol egyik formája, amely az italokban, például vodkában, whiskyben, ginben, borban vagy sörben dominál, negatív hatással van a sejtek állapotára a szervezet olyan létfontosságú struktúráiban, mint az agy, a máj és az izmok. Metabolitjai sejtkárosodást okoznak, és megzavarják az anyagcsere-változások lefolyását. Az eredmény az agy és az izmok közötti idegvezetés gyengülése, ami a maximális összehúzódások generálási képességének zavarában, vagy akár a hangulat romlásában nyilvánul meg.
Ezenkívül az alkoholok rendszeres fogyasztása destabilizálja a működő izmok szénhidráttal és kreatinnal való ellátásához kapcsolódó energiarendszereket, mivel a máj részt vesz mindkettő anyagcseréjében/termelésében. Az alkoholnak ez a hatása gyorsabb fáradtsághoz vezet a fizikai aktivitás során, ami gyakran demotiváló és az edzés kihagyásának oka.
A kreatin szerepe az izmokban
A kreatin egy aminosav eredetű vegyület, amely a vázizmok intenzív munkájához szükséges foszforkreatin része. Nagy jelentősége van az állóképességi sportokban, valamint az erőnléti és vegyes sportágakban.
Az edzés utáni regeneráció folyamatában fontos szerepet játszik a napi étrend melletti megfelelő szintű kreatin fogyasztás. Felgyorsítja az izmok helyreállítását az edzéshez és jobb állapotot tesz lehetővé. A fizikailag aktív emberek általában nem tudják elfogyasztani az ergogén eredményekhez szükséges mennyiségű kreatint, a szokásos élelmiszerekkel. Emiatt mindenki, aki törődik állóképességének és a fizikai erőnléttel kapcsolatos egyéni paramétereinek optimalizálásával, legalább hallott már a kreatinpótlásról.
A kreatin használata és az alkoholfogyasztás
A túlzott alkoholfogyasztás az étrendben sok szempontból gyengíti a szervezetet. Nem szabad számolni azzal a ténnyel, hogy a kreatinkiegészítés alkalmazása megóv az etanol mérgezés pusztító hatásaitól. Nem javasolt a kreatin és az alkohol párhuzamos fogyasztása többek között azért, mert a kreatin elősegíti a hidratációt, az alkohol pedig kiszáradáshoz vezet és az ilyen hanyag "keverés" a víz-elektrolit egyensúlyban egyesek számára veszélyes lehet.
A kreatin szedése közben alkoholt inni egészségügyi és gazdasági szempontból sem bölcs dolog. A kreatin viszont kiváló támogatást nyújthat az agynak és az izmoknak az alkoholtartalmú italok elhagyása után, különösen, ha hosszú ideig nem kerül alkohol a szervezetünkbe.
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.