A gainer egy olyan termék, amelyet súlygyarapodást célzó embereknek terveztek. Fehérje- és szénhidrátforrás, vagyis olyan tápanyag, amelynek nagy szerepe van az edzés utáni regenerációban. Tulajdonságainak köszönhetően a gainer tökéletes kiegészítője lehet többek között a kreatin ergogén hatásának.
- Gainer - összetétel és összetevők
- Kreatin – az étrend-kiegészítők forrásai és típusai
- Kreatin gainerrel - hatás
Gainer - összetétel és összetevők
Az egészséges testsúly fenntartásával kapcsolatos problémák nemcsak a túlsúlyos vagy elhízott embereket érintik, hanem néha étkezési zavarok esetén is jelentkezhetnek, amelyek mellékhatása az étvágytalanság és az alultápláltság. A további kalóriákat és tápanyagokat az étrendben, valamint a kilogrammokat a mérlegen gyakran keresik a sportolók is, akiknek energiaszükséglete gyakran háromszorosa az átlagos fizikai aktivitású emberek szükségletének.
Ezekre és sok más igényre a válasz a gainer nevű termék. Elsősorban keményítőből és savóból áll. A gainer-készítményekben a keményítő forrása általában a kukorica. A tejsavó pedig a tejből származó fehérjefrakció. Ezek az anyagok gyakran két komplexben találhatók meg: szénhidrát komplex dextrózzal és fehérjekomplex savófehérje koncentrátummal és izolátummal.
A további összetevők olyan anyagok, amelyek javítják a termék érzékszervi vonzerejét és fizikai-kémiai tulajdonságait, valamint a termék tartósságát a használat során. Ezek az összetevők együttesen körülbelül 360-390 kcal-t adnak 100 g porra (tipikus adagméret), aminek nagy része szénhidrátból származik (60-70 g), az összetétel fennmaradó része főleg fehérje (15-20 g) és általában elhanyagolható mennyiségű zsír (2-4 g).
Kreatin – az étrend-kiegészítők forrásai és típusai
A múlt században a testkultúrával és egészséggel kapcsolatos ismeretek területén végzett tudományos kutatások lehetővé tették az egyik leghatékonyabb és legbiztonságosabb vegyület megjelenését a sportolók és a fizikailag aktív emberek fizikai erőnlétének javítására. Kiderült, hogy ezt a vegyület a kreatin, amely nevét a hús görög kifejezésének (kreas) köszönheti.
Főleg az állatok izomzatában fordul elő, leggazdagabb forrása (0,8-1,0 g) a marhahús és a hering. A kreatin három aminosav (arginin, lizin és metionin) rovására termelődik bizonyos mértékig a szervezetben, de ezek a mennyiségek általában nem elegendőek a fizikailag aktív emberek szükségleteinek fedezésére. Ezek az emberek általában kreatint tartalmazó készítményekért nyúlnak, például monohidrát, malát, citrát, etil-észter vagy hidroklorid formájában, amelyek porként, tablettaként és kapszulaként kaphatók.
Kreatin gainerrel - hatás
A kreatin és a gainer két olyan étrend-kiegészítő, amely kétségtelenül keverhető, sőt sokak számára ez ajánlott is. Bárki, aki sportol és rekreációs tevékenységeket űz, javíthatja az edzés utáni regenerációt ennek a kombinációnak köszönhetően. A gainerből származó szénhidrátok kiegészítik az edzés során elvesztett izomglikogént, vagyis a „saját” szénhidrát tartalékokat.
A fehérjék hozzájárulnak az izomfehérje-szintézis aktiválásához, ami csökkenti az edzés okozta károsodást. A kreatin viszont fontos energiaforrás a dolgozó izmok számára, és lehetővé teszi az intenzívebb edzést.
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.