Lehet a B12 vitamint magnéziummal szedni?
Az élelmiszerekben lévő tápanyagok soha nem izoláltan vannak jelen. Bármilyen élelmiszer fogyasztása esetén a szervezet többé-kevésbé változatos és bőséges vegyületkeverékkel kerül ellátásra, mint például fehérjékkel, zsírokkal, szénhidrátokkal, vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Bár a fent említett utolsó két csoportba tartozó anyagok közvetlenül nem adnak energiát, szükségesek a tápláltsági állapot optimalizálásához vezető anyagcsere-változásokhoz. Sok ember számára értékes kombináció lehet a magnézium és a B12-vitamin.
- A magnézium funkciói
- A B12-vitamin funkciói
- A B12-vitamin kombinálása magnéziummal
A magnézium funkciói
A magnézium az elektrolitok csoportjába tartozó elem, amely az emberi szervezetben több száz reakció esetében játszik fontos szerepet. Részt vesz az idegrendszer szabályozásában mind az impulzusok vezetőképességének szabályozásával, mind a neurotranszmitterek szintézisében.
Szükséges a szív rendszeres munkájához és az izomerő előállításához, valamint a szénhidrát-anyagcseréhez és a fehérjetermeléshez. Hiányosságai olyan embereknél jelentkezhetnek, akik nem törődnek a hidratációval és a változatos, zöldségekben, gabonafélékben, diófélékben és magvakban gazdag étrend fogyasztásával. A hiányt legegyszerűbben magnézium-citrátot vagy glicinátot tartalmazó készítményekkel lehet "kiegészíteni". Megnővekedett igényell rendelkezhetnek erre az ásványi anyagra pl. a fokozott fizikai aktivitású vagy krónikus betegek, akik bizonyos gyógyszereket szednek (pl. metformin cukorbetegség esetén).
A B12-vitamin funkciói
A B12-vitamin vagy a kobalamin egy vízben oldódó vitamin, és kulcsfontosságú funkciói közé tartozik a DNS-szintézisben való részvétel és a táplálékból történő energiaszerzés. Ezenkívül a szervezet vörösvérsejtek és specifikus ideghüvelyek, azaz mielin előállítására használja fel. A B12-vitamin hiánya leggyakrabban azoknál az embereknél fordul elő, akik kerülik az állati eredetű élelmiszereket, főleg a húst és a tejtermékeket.
Ezenkívül a gyomor-bélrendszeri problémák és bizonyos gyógyszerek (pl. protonpumpa-gátlók reflux esetén) szedése a szervezet kobalaminszintjének súlyos csökkenéséhez vezethet. A B12-vitamin szintjének szabályozása leggyakrabban étrend-kiegészítőkkel (általában metilkobalaminnal) történik, de bizonyos szélsőséges esetekben az intravénás infúziók hatékonyabbak lehetnek.
A B12-vitamin kombinálása magnéziummal
Nincsenek ellenjavallatok a B12-vitamint és magnéziumot tartalmazó készítmények kombinálására. Ráadásul ezek együttes használata bizonyos előnyökkel járhat. Vannak arra utaló jelek, hogy a cianokobalamin, amely a B12-vitamin egyéb kémiai formái mellett az étrend-kiegészítőkben fordul elő leggyakrabban, korlátozza a szervezetbe klorid formájában bevitt magnézium kiválasztását, ami a szérumszint stabilizálásához vezet. Figyelembe véve ezt a megfigyelést, valamint mindkét vegyület számos funkcióját az idegrendszerben, valamint a metabolikus és enzimatikus változásokban, megállapítható, hogy a B12-vitamin kombinálható magnéziummal.
HOZZÁADVA:
04/05/2023
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.
https://allnutrition.hu/images/g/minvitaminb12pillssmall_638198406055382690.jpg
SFD