Egyesek számára a reggelek mindennapos küzdelmet jelentenek. Többször megnyomják a szundi gombot, mielőtt kimásznak a paplan alól, és amikor sikerül felkelniük, szinte vakon mennek a mosdóba, majd később kávéért. Mások viszont lendületesen kiugranak az ágyból, és szinte azonnal készen állnak a különböző tevékenységekre. Az embernek az a benyomása, hogy itt két különböző világról van szó.
- A reggeli madár vagy az éjszakai jelző?
- A reggeli kelés hatása a fizikai aktivitásra
- A reggeli felkelés hatása a hangulatra
- Gyakorlati tippek arra, hogyan válhatsz reggeli madárrá
- A változás problémás lehet
- Összefoglaló
Kiderül azonban, hogy a reggeli madárnak megvannak a maga előnyei. A korai kelés választása jobb hangulattal, több fizikai aktivitással és jobb mentális egészséggel jár. Ki ne szeretné ezeket az előnyöket?
A reggeli madár vagy az éjszakai jelző?
A „reggeli madár” kifejezés arra utal, hogy egyesek előszeretettel kelnek hajnalban. Másrészt az „éjszakai madarak” olyan emberek, akik szeretnek késő estig fennmaradni, de utána nehezen gurulnak ki az ágyból. Még egy kérdőív is létezik, amelynek célja, hogy megállapítsa, melyik csoporthoz állsz közelebb. A Morningness-Eveningness Questionnaire (MEQ) kérdőívről van szó, amelyet Lengyelországban Lark-Sowa kérdőívként emlegetnek.
Mi határozza meg tehát, hogy hol állsz azon a skálán, amely meghatározza, hogy reggeli madár vagy éjszakai bagoly vagy-e? A kutatások szerint a genetikai adottságoktól és az életmódtól függ, hogy reggelente ropogósnak és energikusnak vagy lomhának érzi-e magát. A genetikai rész nem befolyásolja túlságosan, az viszont igen, hogy mennyit teszed ki a szemed a nappali fénynek, és hogyan gondoskodsz az alvásról.
Ha megérted, hogy hol vagy, az javíthatja a hangulatodat, és segíthet abban, hogy produktívabb maradj. Ha természetes hajlamod van arra, hogy tovább aludj, akkor valószínűleg jobban fogsz dolgozni a későbbi órákban, és hosszabb ideig leszel produktívabb is. Ezzel szemben, ha este álmos vagy, és nem érzed magad inspirálva semmire, akkor sokkal jobban fogsz tudni haladni a korábbi időpontokban végzett munkával. Ha nem igazán tetszik, ahogyan működsz, akkor ezen egy kis erőfeszítéssel változtathatsz.
A reggeli kelés hatása a fizikai aktivitásra
Számos tanulmány összekapcsolja a reggeli felkelést a fokozott fizikai aktivitással. A Journal of Sports Sciences című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a pacsirták csoportjába tartozók aktívabbak az esti életmódot kedvelőkhöz képest. A tanulmány azt is kimutatta, hogy a reggeli kelés a tizenéveseknél is nagyobb fizikai aktivitást eredményez.
Könnyű belátni, hogy miért. Ha korábban ébredsz sok energiával, akkor a nap folyamán több időd van arra, hogy kihasználd azt. Többet tudsz elvégezni, mert a napod valamivel hosszabb lesz. Ráadásul több időd van arra is, hogy a nap hivatalos kezdete, azaz a munka vagy az iskola előtt mozogj. A reggeli aktivitásnak számos előnye van, többek között növeli a mentális tisztaságot, így könnyebben tudsz szembenézni az előtted álló nap kihívásaival.
A reggeli felkelés hatása a hangulatra
A fizikai aktivitásra gyakorolt hatás mellett a korán kelő emberek a hangulat szempontjából is előnyöket tapasztalnak. A Journal of Affective Disorders című folyóiratban közzétett tanulmány szerint a reggel kelő emberek magasabb szintű pozitív érzelmekről és életelégedettségről számoltak be, mint az este kelők. Egy másik, a Journal of Sleep Research című folyóiratban közzétett tanulmány szerint a reggeli kelés jobb alvásminőséggel, valamint a depresszió és a szorongás tüneteinek csökkenésével járt együtt.
Talán kíváncsi vagy, hogy miért javíthat a hangulatodon, ha reggeli madár vagy. Ha korán kelsz, nem kell annyit rohangálnod. A reggeli tevékenységeket is nyugodtabban, kevesebb stresszel végezheted. Ráadásul, ha korán kelsz, sokkal több napfényt élvezhetsz. Ez segít a belső biológiai órád helyes beállításában. A korai keléssel több időd marad arra is, hogy magaddal foglalkozz. Erre pedig mindannyiunknak szüksége van!
Gyakorlati tippek arra, hogyan válhatsz reggeli madárrá
Senki sem mondja, hogy azzá kell válnod, de ha szeretnél, adj magadnak időt, és fokozatosan változtass. Így nem fogod annyira érezni őket. A belső órádnak is időt kell adnod, hogy alkalmazkodjon az új időbeosztáshoz.
Íme, gyakorlati tippek arra vonatkozóan, hogyan válhatsz reggeli madárrá:
- Fokozatosan változtasd meg az ébresztőórád időpontját, például hetente 10-15 perccel állítsd át.
- Fejezze be a napját egy pihentető tevékenységgel, például meditációval vagy könyv olvasásával. Kerülje a tabletről való olvasást. Az eszközök kék fénye megzavarhatja a melatonin felszabadulását, és megnehezítheti az elalvást.
- Ébredés után azonnal tegye ki szemét természetes fénynek. Miért ne menne ki néhány percre a szabadba? A természetes fény állítja be a szervezet napi ritmusát, azt a menetrendet, amelyet a hormonok és a jelzőmolekulák felszabadítására használ.
- Használja a reggeli órákat arra, hogy fontos feladatokkal foglalkozzon, vagy kitűzze a napra vonatkozó céljait. Ezáltal az előttünk álló nap koncentráltabbá válik.
A változás problémás lehet
Mint minden életmódváltásra, mindannyian egy kicsit másképp reagálunk. Sok ember számára a reggeli felkelésre való átállás átmeneti kellemetlenséggel járhat:
Az első egy-két hétben előfordulhat, hogy napközben lomhának vagy kevésbé koncentráltnak érzi magát. A szervezetének időre van szüksége az alkalmazkodáshoz. Ezt nevezzük alkalmazkodási időszaknak.
Előfordulhat, hogy a korai kelés csökkenti a termelékenységét, legalábbis kezdetben, mert még nem szokott hozzá, hogy ilyen korai órában koncentráljon és összpontosítson. Lehet, hogy eleinte nehezen tud döntéseket hozni.
Ha későn szokott lefeküdni, eleinte nehezebb lehet a korábbi időpontra való átállás. Lehetséges, hogy nehezen fog elaludni, és ezért kevesebbet fog aludni. Ez idővel rendeződni fog.
Kezdetben további stresszt is érezhet a magára nehezedő nyomás miatt, ezért legyen türelmes és megértő önmagával.
Lehet, hogy egy-két hét után továbbra is átlagosnak érzi magát, de ne adja fel. Adjon magának négy-hat hetet az alkalmazkodásra. Ennyi idő elteltével észre kell venned a különbséget. Ha még mindig kínszenvedés számodra, akkor talán ez a ritmus egyáltalán nem neked való. És ez így is van rendjén. Az igazság az, hogy vannak, akiket reggeli madárnak teremtettek, vannak, akiket éjszakai mardekárosnak, és csak egy százalékuk képes átalakítani a nappali ritmusát.
Összefoglaló
Most már tudod, hogy a reggeli madárkodásnak egyértelmű előnyei vannak az egészséged és a jóléted szempontjából. Ha egy kis erőfeszítést teszel, aktívabb emberré válhatsz, és mindenekelőtt jobban fogod érezni magad. A változás azonban erőfeszítést igényel, de megéri. Persze mindent az ésszerűség határain belül, mert ha hetek telnek el, és még mindig kínzónak találod a reggeli rutinodat, akkor el kell engedned.
Források:
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.