Az úgynevezett „görcs” egy vagy több izom hirtelen és fájdalmas, öntudatlan és váratlan feszülése. A görcsök általában az alsó végtagok izmaiban, leggyakrabban a vádliban jelentkeznek. És bár a görcs általában néhány másodperc, legfeljebb néhány perc múlva elmúlik, gyakran a görcs elmúlása után még órákig vagy akár napokig is fájdalmas marad a terület.
![izomgörcs, magnézium]()
- Az első számú gyanúsított - magnézium
- Miért pont magnézium...?
- Magnéziumpótlás - recept a görcsökre
- Mit mondanak a tanulmányok?
- A kálium sem hibátlan
- Tehát melyik magnéziumot válassza a görcsök ellen?
Az első számú gyanúsított - magnézium
A kutatási adatok a fájdalmas izomgörcsöket elsősorban a szervezet víz-elektrolit egyensúlyhiányával, különösen az úgynevezett hipomagnezaemiával, a magnéziumszint normálisnál alacsonyabb szintjével hozzák összefüggésbe.
Egy állóképességi sportolókon végzett vizsgálat például kimutatta, hogy a fájdalmas izomgörcsökkel küzdő sportolók szérumának magnéziumkoncentrációja alacsonyabb volt, mint a problémától nem szenvedő versenytársaiké.
Miért pont magnézium...?
A magnézium több száz anyagcsere-reakcióban játszik fontos szerepet, beleértve azokat is, amelyek az izomműködést szabályozzák. Ha a szérum magnéziumkoncentrációja alacsony, az idegrostok ingerlésének küszöbértéke csökken, miközben az idegsejtek vezetési sebessége nő, ami az izmok fokozott ingerlékenységét, azaz fokozott neuromuszkuláris átvitelt eredményez. E változások sejtes alapja az ideg- és izomrostok megnövekedett intracelluláris kalciumtartalma.
Magnéziumpótlás - recept a görcsökre
![magnézium]()
A magnézium fentebb vázolt tulajdonságai miatt egyes szerzők a magnéziumpótlás jótékony szerepét javasolták a fájdalmas izomgörcsökre való hajlam megszüntetésében.
Ugyanakkor az eddig elvégzett vizsgálatok arra utalnak, hogy a magnézium adása növelheti a glükózfelvételt és csökkentheti a laktát felhalmozódását a vázizomzatban, ezáltal felgyorsíthatja az izomösszehúzódást követő fájdalom megszűnését. Jelenleg is vannak olyan tanulmányok, amelyek alátámasztják a magnéziumpótlás hatékonyságát a fájdalmas izomgörcsök ellensúlyozásában.
Mit mondanak a tanulmányok?
Nemrégiben például egy multicentrikus, randomizált, placebo-kontrollált klinikai vizsgálatot végeztek egy magnézium-kiegészítő hatásosságának és biztonságosságának értékelésére az éjszakai fájdalmas izomgörcsök kezelésében. A vizsgálat megállapította, hogy - 60 napos napi szedést követően - a lefekvés előtt 226 mg magnéziumot kapó alanyoknál a placebocsoporttal összehasonlítva csökkent az éjszakai fájdalmas izomgörcsök epizódjainak heti száma és időtartama.
Ezzel szemben a terhes nőkkel végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a laktát vagy citrát formájában, reggel 90 mg és este 180 mg dózisban bevett magnéziumpótlás ígéretes eredményeket mutat a terhességgel járó fájdalmas lábizomgörcsök megszüntetésében.
A kálium sem hibátlan
A káliumpótlás szintén hatékony lehet a fájdalmas izomgörcsök problémájának leküzdésében. A kálium a fő elektrolitelem, amely szövetünk minden sejtjében felhalmozódik, beleértve az izom- és idegsejteket is, ahol a nátriummal és a kloriddal kölcsönhatásba lépve elektromos impulzusokat generál.
Káliumhiány léphet fel olyan élethelyzetekben, mint a magas környezeti hőmérsékleten végzett hosszan tartó testmozgás, csökkentett étrend, hasmenés vagy vízhajtók használata. Ilyen esetekben a vér alacsony káliumkoncentrációja, az úgynevezett hipokalaemia izomgyengeséghez, az idegi impulzusok károsodott generálásához és fájdalmas izomgörcsök megjelenéséhez vezethet.
Tehát melyik magnéziumot válassza a görcsök ellen?
Mivel az étrend-kiegészítőkben kínált legnépszerűbb magnéziumvegyület - magas biológiai hozzáférhetősége miatt - a magnézium-citrát, amely a vizsgálatok szerint hatásos a fájdalmas izomgörcsök ellen, ezért az első választás ebben az esetben a magnézium-citrát alapú termékre kell esnie.
És mivel, mint láttuk, a kálium is fontos szerepet játszhat a fájdalmas izomgörcsök ellensúlyozásában, ezért a legjobb lenne, ha a kiválasztott magnézium-kiegészítőhöz valamilyen káliumvegyület is tartozna.
Források:
- https://us.humankinetics.com/blogs/excerpt/learn-the-connection-between-diet-and-muscle-cramping
- https://nutritionj.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12937-021-00747-9
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.