A Q10 koenzim (CoQ10) egy olyan vegyület, amelyről gyakran hallani a kozmetikában, hogy gátolja a bőr öregedési folyamatait. Valószínűleg az emberek egy kicsivel kisebb csoportja azt is tudja, hogy a CoQ10-et olyan emberek étrendjének kiegészítésére használják, akik betegek vagy életmódbeli betegségek, különösen szív- és érrendszeri betegségek kockázatának vannak kitéve.
- Hol találom meg a Q10 koenzimet?
- Hogyan működik a Q10 koenzim?
- Hogyan kell alkalmazni a CoQ10-et?
Hol találom meg a Q10 koenzimet?
Emberi szervezet
Az emberi szervezetben a Q10 koenzim főként metabolikusan erősen aktív sejtekben szintetizálódik, és különböző szövetekben és szervekben található meg. A legmagasabb koncentrációt a szívben, a májban, a vesében és a vázizmokban határozták meg. Ez a vegyület az energiatermelő rendszer kulcsfontosságú összetevője, amely működésének minden másodpercében biztosítja a szervezet anyagcsere-szükségleteit.
Az életkor előrehaladtával a szervezet CoQ10 szintje csökken, ami növeli a különböző betegségek kockázatát és az életminőséget is ronthatja. Sőt, egyes emberek olyan genetikai hibákkal születnek, amelyek nem teszik lehetővé a szervezet számára a kérdéses vegyület megfelelő előállítását vagy felhasználását.
Élelmiszerek
Ami az étrendet illeti, a CoQ10 nem gyakori. Annak ellenére, hogy a szervezet termeli ezt a vegyületet, az izmok és az agy optimális működése érdekében érdemes beiktatni a napi menükbe vagy étrend-kiegészítőkbe. A Q10 koenzim főként belsőségekben, például szívekben, de különféle húsfajtákban is megtalálható, beleértve a marhahúst, csirkét és sertéshúst.
Ezen felül halakban, például szardíniában és makrélában is megtalálható. A növények nem tekinthetők CoQ10 forrásnak. Kis mennyiségben megtalálható diófélékben és egyes zöldségekben, például a brokkoliban. Ezek az adagok azonban több tízszer alacsonyabbak, mint a húsban.
Hogyan működik a Q10 koenzim?
Szív
A szívszövetben, ahol különösen nagy az energiaigény, a CoQ10 kulcsfontosságú elem. Enélkül az alapvető energiamolekulák nem tudják ellátni funkcióikat. A szívizomban a CoQ10 optimális szintjének fenntartása ezért fontos e szerv megfelelő működéséhez.
A CoQ10 hiánya a szívben a szívizom gyengüléséhez vezethet, és különféle szívbetegségekkel, például szívelégtelenséggel és koszorúér-betegséggel jár. A CoQ10-kiegészítést még potenciális terápiás beavatkozásnak is tekintik ezen állapotok kezelésére, bár hatékonyságának tudományos bizonyítékait még vizsgálják.
Agy
Csakúgy, mint a szívben, az agyban is szerepet játszik a CoQ10 a megfelelő működéshez szükséges energia előállításában. Funkciói kiterjednek a neurobiológia más vonatkozásaira is. Erős antioxidáns, amely megvédi az idegsejteket az oxidatív stressztől, ami fontos a neurodegeneratív betegségek, például a Parkinson-kór vagy az Alzheimer-kór összefüggésében. A CoQ10 közvetlenül támogatja az idegi kapcsolatok védelmét, és közvetve a neurotranszmitterek termelődését is.
Hogyan kell alkalmazni a CoQ10-et?
A Q10 koenzim-kiegészítés bizonyos betegségek megelőzésében és kezelésében egyaránt alkalmazható. Egészséges emberek rendszeresen használhatják ezt a vegyületet, mivel a klinikailag hatékony adagok átlagos étrenddel gyakorlatilag elérhetetlenek. A Q10 koenzimet 30-150 mg-os dózisban kell alkalmazni.
Beteg emberek esetében nagyobb adagokat alkalmaznak, de szakember felügyelete mellett. Megelőzésre ez a vegyület időszakosan, 6-8 hétig alkalmazható, de húst nem evőknél, szív- és érrendszeri problémákkal küzdőknél megfontolható a tartós étrend-kiegészítés.
Források:
Zozina, Vladlena I et al. “Coenzyme Q10 in Cardiovascular and Metabolic Diseases: Current State of the Problem.” Current cardiology reviews vol. 14,3 (2018): 164-174. doi:10.2174/1573403X14666180416115428
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.