Sok embercsoport számára praktikus megoldás a szervezet támogatása külső táplálékból származó magnéziummal. Ide sorolhatók mind a diákok vagy sportolók, a szellemi vagy fizikai munkát végzők, az étvágyzavarban szenvedők vagy a tápanyagok gyomor-bél traktusból történő felszívódásának zavaraival küzdők is. A magnézium egy olyan elem, amelyet a szervezet viszonylag gyorsan felhasznál, ezért érdemes tisztában lenni azzal, hogy mivel végződhet a hiányállapot, és hogyan kell a szervezetet a hiányokban támogatni.
- A magnéziumhiány következményei
- A magnéziumhiány regenerációja
- Magnéziumhiányra szánt készítmények
A magnéziumhiány következményei
A magnéziumhiány leggyakrabban említett mellékhatásai a koncentrációs problémák, fejfájás, memóriazavarok, hosszabb elalvási idő és rosszabb alvásminőség, fájdalmas izomgörcsök és relaxációs problémák. Érdemes azonban tudni, hogy ennek az elemnek a szervezetben való elégtelen szintje a vérnyomás és a vércukorszint, valamint a hormontermelés, a neurotranszmitterek és a csontok szilárdságának romlásával is összefügg.
Ezek a hatások nemcsak a mindennapi tevékenységek hatékonyságában, hanem az interperszonális kapcsolatokban, vagy a szervezet öregedési folyamatainak gyorsaságában és intenzitásában is megmutatkozhatnak.
A magnéziumhiány regenerációja
Az étrendjük magnéziumtartalmával nem törődők szerencséjére a szervezetben olyan mechanizmusok találhatók meg, amelyek fokozzák ennek az elemnek a felszívódását és korlátozzák a kiválasztódást hiányállapotok esetén. Sajnos azonban ez a küzdelem nem tarthat örökké, és a végén az átmeneti tüneteken, például fejfájáson vagy izomgörcsön kívül a csontok ásványianyag-sűrűsége és egyéb veszélyes rendellenességek is jelentkeznek. A magnézium egyik fő forrása a víz is lehet, de csak az ásványi, lehetőleg nagy ásványianyag-tartalmú víz. Az élelmiszerekben ez az elem főként a gabonafélékben, diófélékben, magvakban és hüvelyesekben, valamint a zöld leveles zöldségekben található meg.
Ha nehéz a táplálkozási szokásokat módosítani, a legegyszerűbb megoldás az étrend-kiegészítés lesz. Számos készítmény áll rendelkezésre, amelyeket magas biológiai hozzáférhetőség és olyan dózisok jellemeznek, amelyek stabilan képesek ellátni az összes, igényt mutató szövetet.
A magnesium már az első néhány perc után hathat egyes tünetekre (pl. önkéntelen összehúzódások), de anyagcserezavarok vagy csontleépülés esetén a kívánt hatás csak néhány héttel később érezhető.
Magnéziumhiányra szánt készítmények
A magnéziumos étrend-kiegészítők olyan magnéziumformákat tartalmaznak, mint a citrát , a malát és a diglicinát. Az első kettő kis molekulatömegű forma, ami azt jelenti, hogy gyorsan behatolnak az emésztőrendszerbe. A harmadik viszont az aminosav, amely az élelmiszerekben található formák egyike. Érdemes tudni, hogy a magnézium jól "együttműködik" a szervezetben a káliummal és a kalciummal, amelyek szintén elektrolitok. A káliummal az izomtónus szabályozásában, a kalciummal pedig a csontépítésben játszik nagy szerepet.
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.