Bár úgy tűnhet, hogy az alacsony testtömegű felnőttek és néha serdülők a "túlsúlyos emberek világában" biztosan egészségesek, de a valóság nem mindig ilyen ideális és egyszerű. Nos, alultápláltság esetén, mind az energia hiánya, mind a tápanyagok hiánya miatt néha olyan veszélyes lehet, mint az elhízás. Éppen ezért nagyon népszerűek a mindennapi életben nehézségekkel küzdő emberek körében, a tömegnövelő típusú kiegészítők.
- Mi a tömegnövelő?
- Szénhidrát és fehérje a tömegnövelőkben
- Mikor érdemes ezeket fogyasztani?
Mi a tömegnövelő?
A tömegnövelő egy termékcsoport, az étrendkiegészítő gyártók választékából. Inkább étkezést helyettesítenek, mint kiegészítők, mivel tápanyag-komplexet tartalmaznak. A tömegnövelők gyártásánál a fő cél, hogy a lehető legtöbb tápanyag minél gyorsabban jusson be a szervezetbe, emészthető szénhidrátokat és fehérjéket tartalmazzon, a lehető legkisebb mennyiségű porban, amelyet vízzel, tejjel vagy növényi tejjel könnyen és gyorsan összekeverhetünk.. Használatuk célja, hogy egyszerű formában biztosítsa a szervezet számára az értékes tápanyagokat és kalóriákat.
A tömegnövelőt arra tervezték, hogy segítsen azoknak, akiknek nincs étvágya vagy bizonyos betegségei megakadályozzák az elegendő tápanyagok fogyasztását, valamint a kiemelkedően magas kalória igényű emberek számára akik gyakori / intenzív / hosszan tartó fizikai aktivitásnak vannak kitéve.
Szénhidrát és fehérje a tömegnövelőkben
Mivel a tömegnövelőknek magas kalóriával kell gazdagítaniuk az étrendet, anélkül, hogy túlterhelnék a szervezetet, a felhasznált összetevőknek könnyen emészthetőnek kell lenniük.
A legelterjedtebb szénhidrátforrások a tömegnövelőkben a keményítő különféle formái. Keményítőt lassabban szívja fel a szervezet, mint például a szacharózt (asztali cukor), de stabilabb a célsejtek energiaellátása. Keményítőből származó szénhidrátok a kukorica vagy más kukorica származék, a gainerek által biztosított kalóriák jelentős részét teszi ki. 100 grammonként, a száraz termékben (ez az átlagos adag) 66-80 g szénhidrát van.
A tömegnövelők előállításához használt fehérjék általában tejfehérjék (koncentrátumok és/vagy tejsavófehérje-izolátumok). Rendkívül magas exogén aminosavak és nagyon jó emészthetőség jellemzi őket. Egy adag gainer általában 15-25 g teljes értékű fehérjét tartalmaz.
Mikor érdemes ezeket fogyasztani?
A tömegnövelők fogyasztása azoknak is ajánlott, akiknek étrendje (akaratlanul) alacsony kalóriatartalmú. Akik nagyon aktív életmódot folytatnak. Az ezekben a termékekben található szénhidrátok energia szubsztráttal gazdagítják az étrendet és elősegítik a glükóz megújulását, edzés/fizikai munka után.
A tömegnövelőkben megjelenő fehérjék viszont a legértékesebbek az izomszövet regenerációja és fejlesztése szempontjából. A Gainert, fizikai aktivitás után kell fogyasztani ill amikor hosszabb szünet van az étkezések között (3-4 óra felett).
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.