Az év eleje általában az újragondolás és az új döntések ideje. Ilyenkor van a legnagyobb fellendülés az edzőtermekben és a futóutakon. Sokan közülünk vállalják a kihívást, hogy az egészség útjára lépjenek és a lehető legjobban nézzenek ki. Hányan tartanak ki? Nehéz megmondani, de az biztos, hogy a legtöbben abbahagyják. Az ok általában a rossz megközelítésből adódó eredménytelenség, a túl szigorúságból adódó kimerültség és az unalom, mert a választott tevékenység nem élvezetes és monoton.
- Mennyi testmozgás kell a fogyáshoz?
- Mindenki ugyanúgy edzhet?
- Mi a fontosabb a fogyásban - az edzés vagy a diéta?
- Mit érdemes még tudni?
- Összefoglaló
A kezdőknek gyakran felteszik a következő kérdéseket: milyen gyakran kell edzenem, hogy lefogyjak? Mennyit ehetek, hogy lefogyjak? Válaszok, mint például: A fogyás folyamata hosszú és lassú, nem kell éheztetni magunkat ahhoz, hogy fokozatosan fogyjunk. Sajnos ezek a legokosabbak.
Mennyi testmozgás kell a fogyáshoz?
Sokan szeretnénk egy konkrét választ, de ez egyszerűen nem lehetséges. Mondhatnánk, hogy heti háromszor kell edzeni. Az azonban egy dolog, ha van olyan ember, aki heti háromszor elmegy egy órát kocogni, vagy edzőterembe jár edzeni, amellett, hogy egyéb tevékenységeket is végez, például kutyát sétáltat, kint játszik a gyerekekkel, biciklizik stb. és más dolog, ha ez a három edzés néhány gyakorlat egy szőnyegen, könnyű súlyzókkal, majd a nap többi részét a kanapén tölti.
Az általános ajánlások körülbelül 150 perc mérsékelt intenzitású aktivitást jelentenek hetente. Ezek azonban olyan ajánlások, amelyek az egészségünk megőrzését szolgálják. Ha fogyni szeretnénk, fontos figyelembe venni, hogy ezt a tevékenységet a képességeinkhez kell igazítani, és negatív kalóriamérlegre van szükség.
Mindenki ugyanúgy edzhet?
Úgy tűnik, hogy az első jobb tervet az internetről lehet venni, és minden rendben lesz. És bár igaz, hogy az interneten könnyebb kezdő terveket találni, mint haladóknak, nem mindenki tudja ugyanazt csinálni.
Képzeljünk el két embert - az egyik elhízott, és eddig az egyetlen tevékenysége az ágyból a székbe való átköltözés volt, a másik pedig néhány kilóval túlsúlyosabb, de sétáltatja a kutyát, és minden nap gyalog jár a munkahelyére.
Még ha mindketten egyidősek is, teljesen más testük van. Míg a második elmehetne egy fitneszórára vagy az edzőterembe, hogy a gépeken eddzen, addig a másiknak öt perc laza séta is kihívást jelenthet. És mondhatnánk, hogy mit ad öt perc?
Igaz, semmit (a súlycsökkentés szempontjából). Azonban egy elhízott ember nem teljesen fitt. Pontosan rövid sétákkal kell kezdenie, hogy ne terhelje túl az ízületeit, és hogy újra megtanítsa az izmait (beleértve a szívet is) dolgozni. Ezt a tevékenységet fokozatosan növelni kell időtartamában (vagy intenzitásában), hogy a nap végére fittebbé váljon, és elkezdhessen egy kicsit keményebben edzeni.
Mi a fontosabb a fogyásban - az edzés vagy a diéta?
A fogyáshoz negatív kalóriamérlegre van szükség. E nélkül sajnos nem fogod leadni a kilókat. Ezt vagy az étkezések kalóriatartalmának csökkentésével, vagy a fizikai aktivitás növelésével, vagy mindkettővel (ami a legjobb megoldás) éred el. Ne feledd azonban, hogy ez nem csak a kalóriákról szól. Az energiaérték mellett figyelj a tányérodon lévő tápértékekre is.
Győződjön meg róla, hogy jó minőségű fehérjéhez jut hal, sovány hús, például pulykamell és hüvelyesek fogyasztásával. Válassza bölcsen a szénhidrátokat - fehér kenyér helyett fogyasszon teljes kiőrlésűt, világos tészta helyett sötét tésztát, mindenféle zabpelyhet, és a müzlit helyettesítse zabpehellyel. És ne feledkezzen meg a zöldségekről és a gyümölcsökről sem. Ami a zsírokat illeti, válasszuk az olívaolajat, a dióféléket, a magvakat, az avokádót és az olajos halakat.
Mit érdemes még tudni?
Ha azon gondolkodik, hogy mikor van jó idő elkezdeni a testmozgást, a válasz egyszerű: bármikor. Nem kell januárig vagy tavaszig várni a mozgással. Bármelyik évszak is van - kezdj el mozogni. Mielőtt azonban belevágnál, őszintén mérd fel a helyzetedet - hogy egészséges vagy-e, milyen a jelenlegi formád és a képességeid, és ennek alapján válaszd meg az edzések mennyiségét és intenzitását.
Ha kétségeid vannak, konzultálj edzővel, és ha szükséges, akár orvossal is. Erre azért van szükség, mert ha elhízott vagy, és eddig csak ültél, egyszerűen nem leszel képes (egyelőre) tisztességes edzésre, mert a kihívás egyedül a gyaloglás lesz. Ehelyett a frusztrációt érezheted, hogy csak ezt engedheted meg magadnak - ezért is fordulj edzőhöz, aki támogatni fog abban a meggyőződésedben, hogy ez a helyes út, és hogy ez csak az utazásod kezdete.
Még ha nem is vagy elhízott, csak nem tudod, hogyan kell mozogni, akkor is érdemes segítséget kérned, akár egy csoportos órán. Nem fogod megítélni a saját képességeidet - megrekedsz, ha úgy érzed, hogy nem vagy a komfortzónádban, és az edzés arról szól, hogy ezeket lebontod.
Összefoglaló
Mint láthatod, nincs végleges válasz arra, hogy mennyit kell edzened a fogyáshoz. Ez minden embernél másképp fog kinézni, és a képességeknek megfelelően kell beállítani. Mindazonáltal egy irányelv az, hogy negatív kalóriamérlegre kell törekedni.
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.