A megfelelő folyadékbevitel a fizikai aktivitás során kulcsfontosságú a fittség és az egészség megőrzéséhez. De valójában mennyi vizet kell inni edzés közben? Nézzük meg közelebbről ezt a kérdést.
![női - hidratálás edzés közben]()
- Miért fontos a hidratálás?
- Mennyit kell inni edzés előtt?
- Hidratálás edzés közben
- Mit igyunk edzés után?
- Összefoglaló
Miért fontos a hidratálás?
Testmozgás közben a szervezetünk vizet veszít az izzadsággal és a légzéssel. Minél intenzívebb az edzés, annál nagyobb a folyadékveszteség, ami kiszáradáshoz vezethet. Már enyhe, a testtömeg 1-2%-os dehidratáltság is csökkentheti a fizikai teljesítményt és fokozhatja a fáradtságérzetet. Emellett a hosszú távú folyadékhiány a testhőmérséklet szabályozásának problémáit, izomgörcsöket és csökkent koncentrációt eredményezhet.
Ezért fontos a rendszeres folyadékpótlás, nemcsak maga az edzés alatt, hanem előtte és utána is. Érdemes megjegyezni, hogy a szervezetnek szüksége van elektrolitokra is, amelyek a megfelelő idegvezetésért és az izomműködésért felelősek.
Mennyit kell inni edzés előtt?
Az edzés megkezdése előtt körülbelül 15 perccel ajánlott 1-1,5 pohár vizet meginni. Ez segít a szervezet előhidratálásában és felkészíti azt az edzésre, így már a kezdetektől fogva minimálisra csökkenthető a kiszáradás kockázata. Érdemes odafigyelni a nap folyamán elfogyasztott folyadék mennyiségére is, hiszen előfordulhat, hogy csak maga az edzés előtt nem elegendő az ivás.
Jó szokás a nap folyamán rendszeresen vizet inni, hogy a szervezet már a fizikai aktivitás megkezdése előtt megfelelően hidratált legyen. A hosszabb ideig vagy intenzívebben sportolók számára megfontolandó az elektrolitokat tartalmazó ital, különösen, ha forró éghajlaton vagy fokozott izzadással járó körülmények között edzenek.
Hidratálás edzés közben
![női - hidratálás edzés közben]()
Edzés közben jó ötlet, ha rendszeresen iszol kis mennyiségű vizet, még akkor is, ha nem érzed magad szomjasnak. Feltételezhetően 15-20 percenként körülbelül 150-250 ml folyadék fogyasztása az optimális, de érdemes ezt a mennyiséget a saját igényeidhez és a környezeti feltételekhez igazítani. Ha egy óránál hosszabb ideig sportol, érdemes izotóniás italokat fogyasztani, hogy ne csak a vizet, hanem az elektrolitokat és szénhidrátokat is pótolja, és így segítsen fenntartani az energiaszintet.
Figyeljen a teste által adott jelzésekre is - a szájszárazság, a szédülés vagy a gyengeség a dehidratáltság jelei lehetnek. Nagyon intenzív edzések esetén, különösen magas hőmérsékleten, a folyadékveszteség elérheti a több litert is, ami még nagyobb figyelmet igényel a hidratálásra.
Mit igyunk edzés után?
A fizikai aktivitás után fontos, hogy pótoljuk az elvesztett folyadékot a regenerálódás elősegítése érdekében. A víz- és elektrolitegyensúly hatékony helyreállítása érdekében ajánlott minden egyes kilogramm testsúlyveszteség után körülbelül 1,5 liter vizet inni. Célszerű az első 500 ml-t közvetlenül edzés után, a többit pedig kis adagokban fogyasztani a következő órákban, kerülve a nagy mennyiségű folyadék egyszerre történő fogyasztását.
Érdemes odafigyelni az elfogyasztott folyadék minőségére is - a tiszta víz mellett természetes gyümölcslevekhez, izotóniás italokhoz vagy kókuszvízhez is nyúlhat, hogy további ásványi anyagokat biztosítson. Ha az edzés különösen intenzív volt, a regenerálódási folyamat felgyorsítása érdekében megfontolhatja egy fehérjeturmix vagy elektrolitokban gazdag ital fogyasztását is. Az edzés utáni megfelelő folyadékpótlás támogatja a veseműködést is, és segít az edzés során képződött anyagcseretermékek eltávolításában.
Összefoglaló
A megfelelő folyadékpótlás a hatékony és biztonságos edzés alapja. Ne feledje, hogy rendszeresen igyon vizet edzés előtt, közben és után, a folyadék mennyiségét a tevékenység intenzitásához és időtartamához igazítva. A jól hidratált szervezet hatékonyabban működik, ami jobb sportteljesítményt és gyorsabb regenerálódást tesz lehetővé. Ha forró éghajlaton edz vagy erősen izzad, fordítson különös figyelmet az elektrolitok pótlására. A teste biztosan megköszöni majd, és jobban fogja érezni magát és jobban fog teljesíteni!
Kutatási források:
-
Sawka, M.N., Burke, L.M., Eichner, E.R., Maughan, R.J., Montain, S.J., Stachenfeld, N.S. (2007). "American College of Sports Medicine position stand. Exercise and fluid replacement." Medicine and Science in Sports and Exercise, 39(2), 377-390.
-
Shirreffs, S.M., Sawka, M.N., Stone, M. (2006). "Water and electrolyte needs for football training and match-play." Journal of Sports Sciences, 24(7), 699-707.
-
Casa, D.J., Armstrong, L.E., Hillman, S.K., Montain, S.J., Reiff, R.V., Rich, B.S., Roberts, W.O., Stone, J.A. (2000). "National Athletic Trainers' Association Position Statement: Fluid Replacement for Athletes." Journal of Athletic Training, 35(2), 212-224.
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.