A fehérje-kiegészítők fontos elemei az edzést végző emberek étrendjének. Az erőnléti edzés több mint kétszeresére növeli a fehérjeszükségletet, ami szükségessé teszi az étrend fehérjével való kiegészítését. A megfelelő mennyiségű fehérje hiánya jelentősen rontja a regenerációt, és nem ad lehetőséget az izomzat fejlesztésére.
A fehérje-kiegészítő az a termék, amely könnyen és kényelmesen biztosítja számunkra a kiváló minőségű fehérjéket. A táplálék-kiegészítők piacán különféle fehérjefrakciókkal találkozunk, amelyek rejtélyes rövidítések, például WPI alatt rejtőznek.
- Mi az a WPI?
- Hogyan adagoljuk a tejsavófehérje-izolátumot?
- Mit érdemes szem előtt tartani?
Mi az a WPI?
A WPI egy rövidítés, amely a Whey Protein Isolate angol elnevezésből származik, ami azt jelenti, hogy tejsavófehérje izolátum. A tejsavófehérjék szárított tejsavóból származó tejfehérjék. Természetesen a szárított tejsavó önmagában nem megfelelő termék az edző személy étrendjében, de itt csak a benne lévő fehérjékről van szó. A technológiai folyamat lehetővé teszi, hogy elkülönítsük magukat a fehérjéket, amelyek gazdag aminosavforrások.
A WPI egyike annak a három állati fehérje-frakciónak, amelyek az étrend-kiegészítőket áruló boltokban kaphatók. Jellemzője, hogy 100 g termékben magas fehérje arányt tartalmaz, ami elérheti a 90%-ot. Ez átlagosan 10-15%-kal több, mint a koncentrátum (WPC) esetében.
Sőt, kiváló választás azoknak, akiknek problémái vannak a laktóz emésztésével. A WPI mentes a legtöbb tejcukortól. Nem elég, hogy jó minőségű, gyakorlatilag cukor- és zsírmentes terméket kapunk, emellett kiválóan felszívódik és ellát minket minden szükséges aminosavval.
Hogyan adagoljuk a tejsavófehérje-izolátumot?
Egy edzõ személy számára a legfontosabb az edzés után bevitt fehérje. Az adag méretét az edzést végző személy testsúlyához kell igazítani. Az edzés utáni időszakban azonban legalább 30 g kiegészítő fogyasztása javasolt. Ez az a mennyiség, amely lehetővé teszi az izomrostok szintézisének elindítását.
Az edzés utáni, jó minőségű fehérje-kiegészítő fogyasztása (shake formájában) a gyorsabb izomregenerációt is lehetővé teszi. Természetesen semmi sem akadályozza a fehérje más napszakban történő fogyasztását, ami megköveteli, hogy gyorsan biztosítsuk a fehérjéket a napi étrend kiegészítéseként.
Sokan az ételek kiegészítéseként is használják a WPI-t. Elég, ha a fehérjét összekeverjük például rizzsel vagy darával, hozzáadunk egy kis gyümölcsöt, és egy jó minőségű ételt kapunk édes desszert formájában. A testépítők általában napi 1-3 adag tejsavófehérjét fogyasztanak el.
Mit érdemes szem előtt tartani?
A WPI egyfajta fehérje-kiegészítő, amelyet magasabb tisztítási fok jellemez, mint az olcsóbb WPC-t. A fehérjetartalom nagyon magas, körülbelül 80-90%. Ez egy tökéletes termék azoknak, akik jó minőségű fehérjét keresnek, amely kevesebb zsírt és cukrot tartalmaz, mint a klasszikus tejsavófehérje koncentrátum. Általában az edzés előtti időszakban fogyasztjuk ezt a fajta kiegészítőt, de az izolátumot napi étrendünk kiegészítéseként is használhatjuk.
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.