Miközben gyakrabban összpontosítunk az arc ráncmegelőző intézkedéseire, könnyű megfeledkezni a test többi részéről és arról, hogy a bőr minden testrészünkön öregszik. A bőr a kor előrehaladtával változik, és sajnos ezt nem tudjuk befolyásolni.
- Mi történik a bőrével?
- Környezeti tényezők
- Dohányzás és túlzott alkoholfogyasztás
- Hormonális változások
- Súlycsökkenés
- Vannak módszerek a meglazult bőr kezelésére?
- Vannak alternatívák?
- Az izomerősítés javíthatja a bőr megjelenését?
- Mi lenne, ha megbékélnél azzal, ahogyan a bőröd kinéz?
A finom vonalak a testen láthatóbbá válnak, a bőr veszít valamennyit fiatalos ragyogásából, puhábbá és lazábbá válik. Ez egy elkerülhetetlen folyamat, bár számos különböző tényezőtől függ - nem csak fiziológiai kérdésekről van szó, hanem arról is, hogyan ápoljuk magunkat és milyen az életmódunk.
Mi történik a bőrével?
A lazábbá váló, fájó bőr a kollagénnel és az elasztinnal kapcsolatos problémák jele. Ez két olyan fehérje, amelyek feladata a bőr megtámasztása és rugalmasságának biztosítása. Mindkét fehérje károsodik, ahogy öregszünk, de vannak más tényezők is, amelyek felgyorsítják ezt a folyamatot.
Ezek közé tartoznak:
- a dohányzás és az alkoholfogyasztás
- napozás
- a menopauza után bekövetkező hormonális változások
- jelentős súlyvesztés
Ezek a legfőbb tényezők, amelyek hozzájárulnak a bőr feszességének romlásához, de nem az egyetlenek. A táplálkozási hiányosságok, például a C- vagy E-vitamin hiánya szintén felgyorsíthatja a bőr megereszkedését. Emellett a túlzott cukorbevitel az étrendben felgyorsítja a kollagén és az elasztin károsodását.
Amint láthatja, a bőr megereszkedését felgyorsító tényezők egy része nem rajtunk múlik. Az öregedés vagy a gravitáció elől nem menekülhetünk. Ehelyett befolyásolhatjuk az életmódunkat.
Környezeti tényezők
A napozás az egyik legfontosabb környezeti tényező, amely károsítja a bőr szerkezetét, és a bőr megereszkedéséhez vezet. A legtöbb bőrgyógyász úgy véli, hogy a bőr öregedési folyamatának 80%-a a napozással függ össze. A testünkön a leginkább kitett terület az arc, mivel az mindig fedetlenül van. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a test többi része nem szenvedi el a következményeket.
Nyáron szeretünk napozni, és sokan szoláriumot is használnak. Fontos megjegyezni, hogy a szép barnaság mellett a bőrünk sajnos veszít... Ha már problémád van a megereszkedett bőrrel, az lehet, hogy csak a túlzott napozás miatt van, amit az elmúlt években élveztél. Ahhoz, hogy összeegyeztethesd bőröd naptól való védelmét és a barnaság iránti szeretetedet, fényvédő krémet kell használnod.
Dohányzás és túlzott alkoholfogyasztás
Kétségtelen, hogy az élvezeti szerek negatív hatással vannak az egészségünkre, beleértve a bőrünket is. Van azonban egy jó hírünk. Befolyásolhatod!
A dohányzás a bőr öregedésének egyik legerősebb gyorsítója mind a férfiak, mind a nők esetében. Ennek oka, hogy a cigarettafüst több ezer olyan vegyi anyagot tartalmaz, amelyek károsítják a fehérjéket, a kollagént és az elasztint. Ezáltal kevésbé képesek fenntartani a feszes és egészséges bőrt. Emellett a dohányzás csökkenti a bőr felszínének vérellátását, így az kevesebb tápanyaghoz és oxigénhez jut.
Az alkohol viszont negatívan hat az antioxidánsokra, amelyek hiánya szintén befolyásolja a kollagén és az elasztin pusztulását, és felgyorsítja a megereszkedett bőrhöz vezető folyamatot. Az alkohol emellett vízhajtó is, így megfosztja a bőrt a víztől, ami segít fenntartani az egészséges és feszes megjelenést.
Hormonális változások
A menopauza után a petefészkek csökkentik az ösztrogéntermelést, bár a zsírsejtek továbbra is termelnek ösztrogént. Az ösztrogén csökkenése miatt a sejtek kevesebb kollagént és elasztint termelnek. Ráadásul, amikor ennek a hormonnak a termelése csökken, a bőr vékonyabbá és sérülékenyebbé válik. Elveszíti a vízmegkötő képességét, ezért előfordulhat, hogy a menopauza után szárazabbá és hámlóbbá válik a bőre. Akárhogy is, a megereszkedés és a petyhüdtség elsősorban a kollagén és az elasztin károsodásának vagy elvesztésének az eredménye.
Súlycsökkenés
A testsúlycsökkentés akkor jó, ha az egészséges testsúly elérését célozza. Ez azonban, ha nem megfelelően, például túl gyorsan végezzük, kellemetlen meglepetéseket okozhat nekünk meglazult bőr formájában. Amikor jelentős mennyiségű súlyt veszítünk, egyfajta üres teret hozunk létre, és a bőr feladata, hogy mindenhol a testünkhöz tapadjon.
Amikor hirtelen azt tapasztalod, hogy több a bőröd, mint az a felület, ez a megereszkedett bőr hatása. Fiataloknál a kollagén és az elasztin még megfelel a feladatnak, és a bőr a testhez illeszkedik, de idősebbeknél, nagy súlyvesztés esetén ez lehetetlen feladatnak bizonyulhat. Így a bőr meglazul és megereszkedik.
A bőr megereszkedésének legnagyobb kockázatát tehát a nagyfokú fogyás, a gyors fogyás és az életkor (különösen 50 felett) jelenti.
Vannak módszerek a meglazult bőr kezelésére?
A reklámok meggyőznek minket arról, hogy igen. Milliónyi különböző krém, olaj, krém létezik, amelyek állítólag a meglazult bőrrel foglalkoznak. A valóságban azonban kevés hatással vannak rá. Az egyetlen kivételt talán a magas koncentrációban retinoidokat tartalmazó termékek jelentik. Ezek az A-vitamin származékai, és általában csak receptre kaphatók. Úgy hatnak, hogy csökkentik a kollagén és az elasztin lebomlását, és erősítik a bőr mélyebb rétegét, az úgynevezett dermiszt, ahol a legtöbb kollagén található.
Ha retinoid tartalmú termékeket használnak a bőrön hosszú ideig, észreveheti, hogy a bőr feszesebbé válik. Hogy ez optimális megoldás-e, nehéz megmondani. Minden bizonnyal drága, és általában azonban csak az arcra használják a ráncok csökkentésére és a bőr öregedésének késleltetésére.
Tehát a vényköteles retinoidoktól eltekintve nem valószínű, hogy kielégítő eredményt érhet el a testápoló krémek használatával, bármilyen ígéretesek is a reklámszlogenek. Azt is hozzá kell tenni, hogy mindenki más, és nem kizárt, hogy egyeseknél a megfelelő ápolás nagyon hasznosnak bizonyul.
Vannak alternatívák?
A plasztikai sebészet a megmentő. Sajnos magas költségekkel, a testünkbe való jelentős beavatkozással és mindig némi kockázattal jár, hogy valami rosszul sül el.
A plasztikai sebészeti úton történő testkontúrozás számos különböző eljárást foglal magában. Ha egy adott területen, például a kar hátsó részén (tricepsz) megereszkedett a bőr, akkor a plasztikai sebész eltávolíthatja a felesleges szöveteket, és megnyújthatja a megmaradt bőrt.
Vannak más módszerek is, amelyekkel a sebészek dolgoznak, és nem tagadható, hogy mindegyik módszer hosszú felépülési idővel is jár. Ez is egy extrém módszer, és azoknak az embereknek kell érdekelnie, akik nagyon sokat fogytak, és nagy mennyiségű megereszkedett bőrrel rendelkeznek.
Az izomerősítés javíthatja a bőr megjelenését?
Bizonyos értelemben igen, de a hatás nem lesz látványos, és biztosan nem egy hét alatt érhető el. Az izomépítés meglehetősen hosszú folyamat, amely szorgalmas munkát és türelmet igényel. A bőröd azonban nem fog úgy kinézni tőle, mint 20 évvel ezelőtt.
Mi lenne, ha megbékélnél azzal, ahogyan a bőröd kinéz?
Úgy tűnik, ez a siker kulcsa. Fogadd el magad olyannak, amilyen vagy, az öregedési folyamatot kísérő összes apró hibával együtt. Végül is senki sem tökéletes. Látszólag igen, de jól tudjuk, hogy nem mindig a kor az egyetlen tényező.
Amit tehetünk, hogy elkerüljük a túlzott napozást, az élénkítőszereket, és egész életünkben vigyázunk magunkra. Kerüljük a masszív túlsúlyt, mozogjunk és táplálkozzunk egészségesen!
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.