A sima, kemény és egységes megjelenésű körmök a tápláltság és az egészség egyfajta meghatározói lehetnek. A körmökön többek között a táplálkozási hiányosságok vagy a belső szervek működési zavarainak jelei is megmutatkoznak. A változatos étrend és a benne található tápanyagok gazdagsága iránti törődéssel, például étrend-kiegészítés útján, nemcsak erősítheti a körmöket, hogy jobban nézzenek ki, hanem megóvhatja azokat a károsodástól is.
- Mi a körmök építőeleme?
- Hogyan befolyásolja az étrend a körmöket?
- Hogyan kerüljük el a körmödet fenyegető veszélyeket?
Mi a körmök építőeleme?
A körömképződés a végtagok végén lévő bőrhámsejtek differenciálódásának eredménye. Hasonló folyamat keretei között jön létre többek között a haj. Mind a körmök, mind a haj olyan sejtekből állnak, amelyeknek egyfajta „szoftvere” van, amely eldönti, hogy végül milyen formát öltsenek. A kemény szövetek, mint például a körmök és a fogak, a keratin specifikus formáiból állnak.
Ezek olyan fehérjék, amelyeket főleg lizin, hisztidin és arginin épít fel. Ugyanez a fehérjecsoport felel többek között a patás állatoknál a szarv vagy madarak esetében a tollazat kialakulásáért. A magas keratinsűrűség kivételes keménységet és mechanikai szilárdságot biztosít a szöveteknek. Azon túl, hogy az erős körmök esztétikusan néznek ki, nem szabad elfelejteni, hogy különféle manuális tevékenységekben szolgálnak szerszámként, és részt vesznek a külső ingerek fogadásában is.
Hogyan befolyásolja az étrend a körmöket?
Az étrend nagyon fontos eleme, amely nemcsak a körmök, hanem a test összes szövetének állapotát is befolyásolja, a fehérje. Mind a keratint felépítő aminosavak, mind a teljes fehérjék, például a kollagén megtalálható a fehérjében gazdag élelmiszerekben.
Az ebbe a kategóriába tartozó építőanyagok legjobb forrása a hús, belsőségek, csontlevesek (és zselatin), halak (lehetőleg szálkás) vagy tejtermékek, hüvelyes zöldségek és tojás. Az aminosav- és a kollagénigényt a nagyon jó emészthetőségű fehérjekészítmények (pl. tej, szója) vagy kollagén fogyasztásával is könnyű kielégíteni.
Egy másik táplálkozási tényező, amely hozzájárulhat a körmök erősítéséhez, a cink. A keratinnal együtt található meg a bőr hámsejtjeiben. Számos enzimatikus változás fontos szabályozója a szervezetben, beleértve a fehérjeszintézissel, a sejtosztódással és a szövetek, például a körmök növekedésével kapcsolatosakat.
Testünk keményszöveteinek állapotát a fehérjék és a cink mellett bizonyos kis molekulatömegű vegyületek is befolyásolják. Itt többek között a biotint , azaz B7 vitamint, ill. szerves ként, avagy MSM-et kell megemlíteni. Részt vesznek a szervezetben a keratin szintéziséhez vezető biokémiai változások szabályozásában.
Hogyan kerüljük el a körmödet fenyegető veszélyeket?
Azon kívül, hogy az étrend jó a körmök erősítésére, nem szabad megfeledkezni a külső veszélyek elkerüléséről sem. Ide tartozik az erős vegyi mosószerekkel való érintkezés kesztyű nélkül, valamint a körömdíszek krónikus ragasztása, levétele, festése és mosása.
Ezen termékek esetében jelenleg a sztenderd, hogy a baktériumok védve vannak a gyomorban található emésztőenzimek ellen, hogy változatlan mennyiségben eljussanak a bélbe. Tekintettel arra, hogy a probiotikus baktériumok részt vesznek az emésztési folyamatokban, és fejlődésükhöz vízre, antioxidánsokra, rostokra, valamint fehérjékre és cukrokra van szükségük, a probiotikumot tartalmazó készítmények fogyasztása étkezés előtt javasolt. Arra is érdemes ügyelni, hogy a táplálékkiegészítő használata után elfogyasztott étel ne álljon erősen feldolgozott termékekből és ne tartalmazzon nagy mennyiségű zöldséget.
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.