A biológiai tudományok fejlődése a 20. századfordulón intenzíven kapcsolódott az egyes aminosavak szerepének megismeréséhez. A lizin H.F.E. Drechsel általi 1889-es felfedezése a biokémia területén fontos pontnak tekinthető, különösen az aminosavak élő szervezetekben betöltött funkciójának elemzésével összefüggésben. Drechsel a tejfehérjék egyikének, a kazeinnek a lebontásához használt sósav segítségével tette meg felfedezését, amely nagy jelentőséggel bírt számos későbbi biológiai és orvosi vizsgálat számára.
- A lizin szerkezete
- A lizin szerepe
- A lizin hasznos hatásai - mit érdemes tudni?
A lizin szerkezete
A lizin aszervezet fehérjeépítő aminosava. Az argininhez és a hisztidinhez hasonlóan lúgos vegyület (pH > 7), és a napi étrendben nélkülözhetetlen, mivel a szervezet nem termeli. A bázikus aminosavakat elsősorban kémiai tulajdonságaik alapján különböztetjük meg a többitől. Szerkezetükben olyan oldalcsoportok vannak, amelyek képesek protonokat felvenni (amelyek csökkentik a pH-t), ami azt jelenti, hogy ezek az aminosavak semlegesítőként működhetnek, stabilizálva a pH-t a fiziológiás tartományokon belül.
Az aminosavcsoportban alizin azért fontos, mert a molekulája végén egy kiegészítő szerkezettel rendelkezik, amely lehetővé teszi, hogy más aminosavakkal kombinálódjon. Ez teszi lehetővé, hogy a fehérjék háromdimenziós struktúrákat alakítsanak ki, amelyek elengedhetetlenek a megfelelő működésükhöz. Ezek a struktúrák lehetővé teszik a fehérjék számára, hogy hatékonyan működjenek együtt más molekulákkal, ami fontos a szervezet számos funkciójához, például az izomműködéshez és a kémiai reakciókat felgyorsító enzimek aktivitásához.
A lizin szerepe
Drechsel úttörő munkájának, valamint a felfedezéseit követő kutatásoknak köszönhetően a lizin szerepének megértése az ember és más élő szervezetek biológiájában jelentősen előrehaladt. Ennek az aminosavnak a megismerése közvetlen alkalmazást jelent olyan területeken, mint a dietetika, az orvostudomány, valamint a gyógyszeripar és a biotechnológia. Ma már tudjuk, hogy a lizin fontos szerepet játszik a szervezetben fontos funkciókat betöltő fehérjék szintézisében zajló anyagcsere-folyamatokban.
Lényeges a kollagéntermeléshez
A lizin például elengedhetetlen a kollagén előállításához, amely a kötőszövet fő alkotóeleme, és amely a bőr, a csontok, az inak és a porcok szilárdságát és rugalmasságát biztosítja. A kollagén a test szinte minden szövetében jelen van, és létfontosságú az általános egészség és fittség szempontjából.
A vér, a haj, a bőr és a körmök számára
A kollagén mellett a lizin fontos szerepet játszik az elasztin szerkezetében is, amely fehérje a bőr és az erek rugalmasságát biztosítja, lehetővé téve számukra, hogy károsodás nélkül ellenálljanak a különböző igénybevételeknek. A haj, a bőr és a körmök számára előnyös a keratin, egy olyan fehérje, amely szintén tartalmaz lizint, és biztosítja szilárdságukat és védelmüket a külső tényezőkkel szemben.
A hemoglobin, amely a vörösvértesteken keresztül oxigént szállít a test más részeibe, szintén tartalmaz lizint, kiemelve ezzel az alapvető életfunkciók fenntartásában betöltött egyetemes szerepét.
A megfelelő zsírfelhasználás érdekében
Egy másik vegyület, amelynek előállítása nem történhetne meg lizin nélkül, az l-karnitin. Ez az aminosav-származék fontos a zsír megfelelő energetikai célú hasznosításához. A szóban forgó aminosav megtalálható a hisztonokban is, amelyek a genetikai információ továbbításával kapcsolatos folyamatokért felelős fehérjék.
A lizin hasznos hatásai - mit érdemes tudni?
Azl-lizin napi 3 grammot meghaladó dózisban történőétrend-kiegészítése bizonyítottan javítja a betegek szubjektív betegségérzetét a herpes simplex vírus, azaz a herpeszvírus okozta betegségben. Ez jelenleg a szóban forgó aminosav legjobban dokumentált hatása.
Kimutatták azonban azt is, hogy a lizin befolyásolhatja a kalcium felszívódását a gyomor-bélrendszerből, és csökkentheti a vizelettel való kiválasztását. Mindkét mechanizmus fontos a csontritkulás megelőzése és a csontok egészségének elősegítése szempontjából. Érdemes megemlíteni azokat az előzetes eredményeket is, amelyek arra utalnak, hogy a lizin hozzájárulhat az LDL-koleszterin szintjének csökkentéséhez, ami kedvező lehet a szív- és érrendszeri egészség szempontjából, de ilyen irányú humán vizsgálatok még hiányoznak.
Források:
- Civitelli, R., Villareal, D. T., Agnusdei, D., Nardi, P., Avioli, L. V., & Gennari, C. (1992). Dietary L-lysine and calcium metabolism in humans. Nutrition (Burbank, Los Angeles County, Calif.), 8(6), 400–405.
- Mailoo, V. J., & Rampes, S. (2017). Lysine for Herpes Simplex Prophylaxis: A Review of the Evidence. Integrative medicine (Encinitas, Calif.), 16(3), 42–46.
- Hayamizu, K., Oshima, I., & Nakano, M. (2020). Comprehensive Safety Assessment of l-Lysine Supplementation from Clinical Studies: A Systematic Review. The Journal of nutrition, 150(Suppl 1), 2561S–2569S. https://doi.org/10.1093/jn/nxaa218
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.