A szívre és az agyra nézve gyilkos étrend egyik jellemzője a túl sok nátrium és konyhasó, valamint más elektrolitok, magnézium és kálium hiánya. A sót az ételek fűszerezésére használják, de megjelenik kenyérben, tejtermékekben, hús- és zöldségtermékekben, valamint a legtöbb rágcsálnivalóban is.
A magnézium pedig a zöld levelű zöldségekre, diófélékre és magvakra, a kálium pedig sok gyümölcsre és zöldségre jellemző. A só és a klór, valamint a magnézium és a kálium arányának megzavarásának és potenciálisan veszélyes következményei közül az egyik a magas vérnyomás.
- A magnézium szervezetben betöltött szerepe
- A kálium szervezetben betöltött szerepe
- A kálium- és magnéziumszint optimalizálása
A magnézium szervezetben betöltött szerepe
A magnézium fontos funkciói közé tartozik a következőkben való részvétel: a vérnyomás szabályozása, a tápanyag-anyagcsere, az elektromos impulzusok vezetése az idegrendszerben, a csontok és fogak felépítése, valamint a hormonok, fehérjék és DNS szintézise. Jelenléte körülbelül 300 enzimreakció megfelelő lezajlásához szükséges. A magnéziumhiány víz- és elektrolitzavarokhoz vezet, amelyek hozzájárulnak például izomgörcsökhöz és izomgyengeséghez, szívritmuszavarokhoz, hangulatromláshoz, szédüléshez és migrénhez.
Hosszú távon az elégtelen magnézium-ellátás korlátozza a sportolást és a fejlődést, és elősegíti a csontritkulást. Aki nem fogyaszt megfelelő mennyiségű ásványvizet, spenótot, hüvelyeseket, tökmagot vagy kesudiót, annak érdemes megfontolni egy könnyen felszívódó magnéziumos étrend-kiegészítőt. A legjobb lehetőségek közé tartozik a magnézium-citrát, amely magas biológiai hozzáférhetőséggel rendelkezik, és lehetővé teszi a gyors felszívódást.
A kálium szervezetben betöltött szerepe
A kálium a magnéziumhoz hasonlóan egy elektrolit, amely elsősorban a szervezet sejtjeiben található meg. Az elem által ellátott funkciók közül a legfontosabbnak tűnik: a sejtfolyadék mennyiségének szabályozása és a neuronális átvitel támogatása, ami a vázizmok, a szív és az agy megfelelő működését jelenti.
A túl alacsony káliumfogyasztás megzavarja a víz és az elektrolit homeosztázist, és fáradtságérzethez, majd magas vérnyomáshoz, idővel pedig vesekő kialakulásához vezet. Ennek következtében jelentősen rontja a mindennapi élet minőségét. Érdemes megjegyezni, hogy a magnéziumhiány elmélyíti a káliumhiányt. Ha az étrendedben nem szerepel elegendő lencse, burgonya vagy vörösbab, valamint aszalt gyümölcsök, banán vagy citrusfélék, érdemes egy könnyen emészthető kálium készítménnyel gazdagítani. A szervezet által könnyen felszívódó kálium kémiai formájára példa a citrát (hasonló a magnéziumhoz).
A kálium- és magnéziumszint optimalizálása
A magnézium és a kálium élettani funkciói bizonyos mértékig kiegészítik egymást. Azok az emberek, akik e két elem valamelyikének hiányosságaival küzdenek, előbb-utóbb a másik elem terén is hiányt okoznak a szervezetben. Ezen elektrolitok szintjének optimalizálása érdekében a párhuzamos kiegészítésen kívül érdemes megfontolni a B6-vitamin kiegészítőket, mivel ez befolyásolja a magnézium felszívódásának sejtmechanizmusait.
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.