Az esszenciális mikrotápanyagnak minősülő vas olyan ásványi anyag, amelyet a szervezetünk többek között a növekedési folyamatokhoz, a hemoglobin (az oxigén tüdőből a testünk célpontjaihoz történő szállításáért felelős fehérje) előállításához, a normál izomanyagcsere támogatásához, a kötőszövet egészségének megőrzéséhez és bizonyos hormonok szintéziséhez használ.
- A legjobb vasforrások
- Ajánlott napi vasmennyiség
- Miért olyan fontos a vas a nők étrendjében?
A legjobb vasforrások
A vas eléggé elterjedt az általunk fogyasztott termékekben, de eredetétől függően a szervezetünk számára eltérő a biológiai hozzáférhetősége.
Ezért kétféle étrendi vasat különböztetünk meg:
A haemikus vasat az állati eredetű termékek, azaz a húsok és a tenger gyümölcsei tartalmazzák. A nem hem vas növényi eredetű. Becslések szerint a haem vas körülbelül 35%-ban, míg a nem haem vas csak 2-20%-ban szívódik fel. A vas jobban felszívódik C-vitamin jelenlétében, pl. citrusfélékből vagy étrend-kiegészítőkből. Érdemes megemlíteni, hogy az állati eredetű termékek mind hemikus, mind nem hemikus vasat tartalmaznak.
A legjobb vasforrások közé tartoznak:
- húsok (vörös és fehér)
- tenger gyümölcsei
- a vassal dúsított termékek, pl. reggeli gabonafélék és kenyér (nem hemikus vas)
- hüvelyesek, pl. bab, borsó
- diófélék
Becslések szerint a magasan fejlett országok lakosságában a hemvas a teljes vasbevitelnek csak mintegy 10-15%-át teszi ki.
Ajánlott napi vasmennyiség
Az ajánlott napi vasbevitel kor, nem, terhesség és szoptatás szerint változik. A 19 év feletti férfiaknak napi 8 mg vasat kell fogyasztaniuk. Ez a mennyiség az 51 év feletti hölgyekre is vonatkozik. A 19-50 év közötti hölgyeknek viszont napi 18 mg vas fogyasztása ajánlott, azzal a megkötéssel, hogy terhesség alatt ez a mennyiség 27 mg-ra emelkedik, szoptatás alatt pedig 9 mg ajánlott.
A változatos (lehetőleg hústermékeket tartalmazó) étrenddel való könnyű vasellátás miatt a vashiány nem szembetűnő, mint sok más mikrotápanyag esetében.
Tanulmányok szerint (USA) a 19 év feletti nőknél a vas átlagos bevitele csak a táplálékból kb. 13 mg naponta. A 18-30 év közötti, nem terhes dán nők körében a megkérdezett hölgyek mindössze 9,7 százalékánál észleltek vashiányt.
A vashiány szempontjából leginkább veszélyeztetettek a következők:
- terhesek
- csecsemők, különösen a koraszülöttek
- az erős menstruációs vérzéssel küzdő nők
- véradók
- szívelégtelenségben szenvedő betegek
- vegánok
- bizonyos ráktípusokban szenvedő betegek
Miért olyan fontos a vas a nők étrendjében?
Ha a következő tünetek bármelyikét észleli magán:
- gyomor-bélrendszeri panaszok
- energiahiány
- gyengébb memória
- gyenge koncentráció
- gyakori fertőzések
- krónikus fáradtság
- a haj és a köröm állapotának romlása
- szívdobogás
- fokozott álmosság
érdemes ellenőrizni a hemoglobin és a ferritin (a vas raktáraként működő fehérje) szintjét a vérben.
Ha a szervezetben vashiányt állapítottak meg, először is ügyelni kell arra, hogy több, lehetőleg hemvasat tartalmazó élelmiszert fogyasszunk, és a józan ész alkalmazásával célzott pótlás is szóba jöhet.
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.