Egyesek sokkal gyakrabban „kapják el” a megfázást, mint mások. A fokozott fogékonyság állapota jelentősen megnehezíti az életet, akadályozza a tanulást és a munkát, valamint az önkéntes szabadidős tevékenységeket, és kellemetlenné teszi az interperszonális kapcsolatokat. Számos tényező gyengíti a szervezet immunitását, ezért érdemes odafigyelni legalább azokra, amelyekre bármilyen befolyással rendelkezünk.
- Rossz tápláltsági állapot és megfázás
- Stressz és megfázás
- Elhízás és megfázás
- A bél mikrobióta és a nátha
Rossz tápláltsági állapot és megfázás
A tápláltsági állapottal kapcsolatos tényezők, amelyek az emberi immunitást alakítják, az ellátottsági szintek: vitaminok (főként C és D), ásványi anyagok (főként cink és szelén), illetve fehérjék és aminosavak, zsírsavak.
Általában a nagy mennyiségben feldolgozott élelmiszerekből álló étrend szegényes ezekben a vegyületekben. A tápanyagok közvetlenül (az antitestek, citokinek és más, a szervezet potenciálisan káros anyagokra adott válaszát moduláló vegyületek képzése révén) és közvetve, pl. a szervezet antioxidáns potenciáljának szabályozásával egyaránt befolyásolják az immunrendszert.
Stressz és megfázás
Érdemes megjegyezni, hogy a stressz nem csak traumatikus eseményekkel vagy személyes konfliktusokkal és problémákkal kapcsolatos. A szervezetet az is stresszelheti, ha szabálytalan időpontban fekszünk le, ha visszaélünk a pszichoaktív anyagokkal (mindenekelőtt az alkohollal), vagy ha fizikai megterheléssel túlterheljük a szervezetet.
A fent említett tényezők mindegyike a cirkadián ciklus megzavarásához vezethet a hormonok és neurotranszmitterek kiválasztásában, amelyek közvetve befolyásolják az immunrendszert. Ezek a tényezők különösen veszélyessé válnak a szervezetre gyakorolt hosszú távú hatások esetén.
Elhízás és megfázás
A krónikus energiatöbblet súlygyarapodáshoz vezet, és ha nem szakítják meg időben, számos egészségügyi következménnyel járó anyagcserezavarhoz vezethet.
Az immunrendszeri rendellenességek kockázata különösen akkor növekszik, ha a kalóriatöbbletet erősen feldolgozott élelmiszerekből nyerjük. A szervezet ilyenkor leállítja az építő- és energiaanyagok megfelelő felhasználását, ami hatással van minden sejt termelésére és táplálására, beleértve az immunsejteket is.
A bél mikrobióta és a nátha
A tápláltsági állapotnak az immunitás alakításában játszott szerepéről szólva nem lehet nem megemlíteni a bélbaktériumok immunmoduláló tulajdonságait. Az egyhangú és főként erősen feldolgozott élelmiszereken alapuló étrend általában rostban szegény, ami fontos tényező az egészséget elősegítő bélbaktériumok számának és sokféleségének növelésében.
Az e baktériumok által termelt anyagok fizikai védelmet nyújtanak a bélrendszeri kórokozókkal szemben, és részt vesznek a szervezet más rendszereivel való kommunikációban is, támogatva mind a szerzett, mind a veleszületett immunitást. Itt érdemes megjegyezni, hogy a korábban említett, a megfázás gyakoribb előfordulását elősegítő tényezők (tápláltsági állapot, stressz, elhízás) szintén romboló hatással vannak a mikrobiótára. Ezen kívül antibiotikumok, gyógyszerek egész sora vagy bélbetegségek is megzavarhatják.
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.