A máriatövis (Silybum marianum) gazdag fitoterápiás felhasználási hagyományokkal rendelkező növény. Már az ősi időkben is használták a népi gyógyászatban, főleg a mediterrán térségben. A máriatövis a fészekvirágzatúak rendjébe tartozó egy- vagy kétéves növény.
Ennek a növénynek a jellegzetes, nagy, sötétzöld levelei fehér erekkel vannak ellátva, úgy néznek ki, mintha tejjel lennének megkenve. A máriatövis virágai lila színűek, és általában a növény második életévében jelennek meg.
- Szilimarin máriatövisben
- A máriatövis alkalmazása
- Szabványos adagolás
- Mivel a legjobb kombinálni a máriatövist?
Szilimarin máriatövisben
Az egyik fő felfedezés a máriatövissel kapcsolatban a szilimarin tartalom, ami egy flavonolignán komplex, amelyet a növény fő hatóanyagának tekintenek. A szilimarinnak számos egészségjavító tulajdonsága van, többek között antioxidáns, gyulladáscsökkentő, ezért májvédő hatású.
Hepatoprotekció
Azaz májvédelem, a máriatövisnek egyik legismertebb és legértékesebb tulajdonsága. Eddig azt figyelték meg, hogy a szilimarin elősegítheti a májsejtek regenerálódását és megvédheti azokat a méreganyagoktól (beleértve az alkoholt és egyes gyógyszereket is). Ez az intézkedés különösen fontos az életveszélyes májbetegségek megelőzésében.
Máriatövis – kinek különösen?
A máriatövis különösen ajánlott májproblémákkal küzdőknek, mint például zsírmáj betegség, májzsugor, vagy alkohollal és bizonyos kábítószerrel élőknek. Hasznos lehet a méreganyagok szervezetből történő eltávolításának támogatása is.
A máriatövis alkalmazása
A máriatövis szárított formában és étrend-kiegészítők összetevőjeként is értékes elem a máj egészségének támogatásában, de felhasználási módja a formától függően jelentősen eltér. A szárított máriatövis esetében népszerű módszer a gyógynövényforrázat készítése, amely naponta egy-két alkalommal fogyasztható. Alternatív megoldásként az őrölt magvak közvetlenül hozzáadhatók különféle ételekhez, például joghurtokhoz vagy salátákhoz (1-3 teáskanál).
Étrend-kiegészítők
A máriatövist tartalmazó étrend-kiegészítők általában ennek a növénynek a szabványosított kivonatát kínálják, a szilimarin tartalomra összpontosítva. Főleg kétféle formában kaphatók, a legegyszerűbb a kapszula és a tabletta megvásárlása. Ezek a kiegészítők a gyártó ajánlásai szerint szedhetők, leggyakrabban étkezés közben.
A máriatövisből származó szilimarin standard adagja 100-150 mg, naponta legfeljebb háromszor. Mindkét esetben döntő fontosságú, hogy orvossal vagy dietetikussal konzultáljon a máriatövis használatáról, különösen a májproblémákkal küzdők vagy más gyógyszereket szedők esetében.
Szabványos adagolás
Készítmény
|
Szabványos adagolás
|
Máriatövis
|
100 - 150 mg naponta 3 alkalommal.
|
A máriatövis optimális szedési ideje nem tisztázott egyértelműen. Egyes források azt javasolják, hogy a máj méregtelenítő folyamatainak támogatására a reggeli bevitel a legjobb , mert ekkor a legaktívabb és legszükségesebb.
Mivel a legjobb kombinálni a máriatövist?
A máriatövis articsóka és rozmaring kombinációja olyan szinergiát hoz létre, amely érdekes lehet azoknak, akik optimalizálni szeretnék a máj egészségét és a szervezet méregtelenítési folyamatait. Ezen növények mindegyike egyedi tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek kiegészítik és erősítik egymást.
Miért az articsóka?
Az articsóka (Cynara scolymus) koleretikus tulajdonságai révén hozzájárul a máj egészségéhez. A benne található cinarin serkenti az epe termelődését és áramlását, ami támogatja a zsírok emésztését és támogatja a máj méregtelenítését és a koleszterinszint csökkentését. Az articsóka antioxidáns tulajdonságokkal is rendelkezik, védi a májat a károsodástól.
Miért a rozmaring?
A rozmaring (Rosmarinus officinalis) gazdag antioxidánsokban, például rozmarinsavban és karnozolban, amelyek pozitív hatással vannak a májsejtek oxidatív károsodással szembeni védelmére. A rozmaring az epe áramlását is elősegítheti, ráadásul megkönnyíti az emésztési folyamatokat.
Foszfolipidek, kolin
Egy másik példa a máj számára rendkívül értékes anyagra, a kolin. Fontos tápanyag az agy és az idegek felépítéséhez, de a máj egészségéhez is. Szerepet játszik a zsíranyagcserében, hozzájárul azok májba szállításához és a májban történő metabolizmusához. A kolinhiány zsírfelhalmozódáshoz vezethet a májban, ami növeli a zsírmáj betegség kockázatát, és akár a rák kialakulását is elősegítheti. A beépített kolint tartalmazó foszfolipidek támogatják a sejtmembránok integritását.
Forrás:
Féher J, Lengyel G. Silymarin in the prevention and treatment of liver diseases and primary liver cancer. Curr Pharm Biotechnol. 2012 Jan;13(1):210-7. doi: 10.2174/138920112798868818. PMID: 21466434
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.