Mikor szedjünk WPC-t és mikor WPI-t?

A tejsavófehérje egészségügyi tulajdonságaira vonatkozó megfigyelések az ókori görögök idejére nyúlnak vissza. Felfigyeltek arra, hogy a kecsketej olyan anyagot tartalmaz, amely felgyorsítja a sebgyógyulást és enyhíti az ízületi fájdalmakat. Ez az anyag később kiderült, hogy a savó, amely esszenciális aminosavakban gazdag.

Jelenleg sokféle, koncentrált vagy izolált tejsavófehérjét tartalmazó készítmény van a piacon, a legnépszerűbbek a WPC és a WPI, azaz a koncentrátum és az izolátum.

férfi egy sejkkel

  1. A tejsavó használatának története
  2. A koncentrátum és az izolátum közötti különbségek
  3. Étrend-kiegészítési javaslatok
  4. A WPC és WPI adagolása

A tejsavó használatának története

A XIX. század végén jelent meg az első tudományos közlemény a tejsavófehérjéről, amely részletes leírást tartalmazott annak kémiai összetételéről. A következő években a tudósok felfedezték, hogy a tejsavófehérje számos jótékony egészségügyi tulajdonsággal rendelkezik. Különösen nagyra értékelték, hogy javítja az izmok növekedését és fejlődését, erősíti a csontokat, és pozitív hatással van az általános táplálkozási állapotra is.

A XX. század második felében a tejsavófehérjét elkezdték az orvostudományban olyan betegségekben szenvedő páciensek kezelésének támogatására használni, mint az elhízás, a cukorbetegség, a szívbetegség és a csontritkulás.

A koncentrátum és az izolátum közötti különbségek

A tejsavófehérje-izolátum és a koncentrátum két népszerű fehérje-kiegészítő, amelyek a feldolgozás mértékében és a fehérjetartalomban különböznek egymástól.

A tejsavófehérje-koncentrátumot (WPC) úgy állítják elő, hogy a tejsavóból eltávolítják a vizet, valamint a zsír és a laktóz egy részét. Általában körülbelül 70-80% fehérjét, valamint kis mennyiségű zsírt és szénhidrátot, valamint ásványi anyagokat és vitaminokat tartalmaz.

nő fehérje kiegészítéssel - SFD WPC PLUS

A tejsavófehérje-izolátu (WPI) esetében nagyobb mennyiségben kerül eltávolításra a zsír és szénhidrát, fehérjetartalma pedig sokkal magasabb (általában 85% körüli). Az izolátum előállítási folyamata bonyolultabb, és magában foglalja a koncentrátum további feldolgozását, például ultraszűrést vagy mikroszűrést a megmaradt nem tejsavófehérje-komponensek többségének eltávolítása érdekében. Emiatt az izolátumok valamivel drágábbak, mint a koncentrátumok.

Étrend-kiegészítési javaslatok

A WPC és a WPI olyan termékek, amelyek segíthetnek egyensúlyban tartani az étrendet, ha túl kevés fehérje található meg benne.

A tejsavófehérje-izolátumot általában azoknak ajánlják, akik szeretnék maximalizálni étrendjük fehérjetartalmát, miközben minimalizálják a zsír- és laktózfogyasztást. Ez különösen fontos a sportolók számára, különösen az erőnléti ágakban, mivel az edzés során az izmok stressznek vannak kitéve, és intenzív regenerációt igényelnek.

A tejsavófehérje-koncentrátum sokoldalúbb, és különböző táplálkozási igényű emberek is használhatják. Valamivel több zsírt és laktózt tartalmaz, mint az izolátum, de még mindig magas a fehérjetartalma, és segíthet növelni az izomtömeget és javítani az izmok edzés utáni regenerálódását. Ezenkívül a tejsavófehérje-koncentrátum nagyobb mennyiségű tápanyagot, például ásványi anyagokat és vitaminokat tartalmazhat, amelyek jótékony hatással lehetnek az általános egészségügyi állapotra.

A WPC és WPI adagolása

Azok a sportolók, akik szeretnék növelni az izomtömeget és az izomerőt, valamint javítani az edzés utáni felépülést, általában körülbelül 2 gramm fehérjét fogyasztanak testtömeg-kilogrammonként naponta. Ezen fehérjék szervezet általi optimális felhasználása érdekében javasolt rendszeres időközönként, napi 4-5 részletben bevinni azokat. Ez azt jelenti, hogy étkezésenként 30-40 g tejsavófehérje-izolátumot vagy koncentrátumot kell elfogyasztani, például edzés után.

A fokozottan aktív emberek naponta kétszer aggodalom nélkül nyúlhatnak WPC vagy WPI termékért. Még magasabbak az ajánlások azok számára, akik fogyni szeretnének. Érdemes tudni, hogy a fehérje segít az étvágy szabályozásában, ami megkönnyítheti az étrendbeli kitűzések betartását.

Forrás:

  • A Castro, L. H., S de Araújo, F. H., M Olimpio, M. Y., B de B Primo, R., T Pereira, T., F Lopes, L. A., B S de M Trindade, E., Fernandes, R., & A Oesterreich, S. (2019). Comparative Meta-Analysis of the Effect of Concentrated, Hydrolyzed, and Isolated Whey Protein Supplementation on Body Composition of Physical Activity Practitioners. Nutrients, 11(9), 2047. https://doi.org/10.3390/nu11092047
  • Badely, M., Sepandi, M., Samadi, M., Parastouei, K., & Taghdir, M. (2019). The effect of whey protein on the components of metabolic syndrome in overweight and obese individuals; a systematic review and meta-analysis. Diabetes & metabolic syndrome, 13(6), 3121–3131. https://doi.org/10.1016/j.dsx.2019.11.001
ÁRUCIKK ÉRTÉKELÉSE:
0 / 5 5 0
SFD
Az Ön kosara (...)
A terméket hozzáadása megtörtént A terméket eltávolítása megtörtént Az Ön kosarába más berendezésből való termékek kerültek be Visszavezettük a kosarát a másik berendezésből
A kosár értéke : ...
A termék ára tartalmazza az ÁFA összegét
A terméket hozzáadása megtörtént
A termék ára tartalmazza az ÁFA összegét