Bár sokunknak korán kell kelnie a munkába vagy az iskolába, mindig megvan a kísértés, hogy az utolsó pillanatig meghosszabbítsuk az alvást, és a szabadnapokon addig aludjunk, amíg nem tudunk aludni. Szükségünk van az alvásra, hogy megbirkózzunk a mindennapok kihívásaival, de alvásunk minősége számos tényezőtől függ (amelyekre szerencsére van ráhatásunk).
- Melyek a jó alvás tényezői?
- Időt csak magadnak
- A korai ébredés növelheti a termelékenységet
- A korai ébredés javíthatja a mentális egészséget
- Stratégiák a korai kelés szokássá tételéhez
- Összefoglaló
Melyek a jó alvás tényezői?
Ezek közé tartoznak alváshigiénés szokásaink, mint például a következetes lefekvési és ébredési idő betartása, az elektronikus eszközök használatának és a túlfogyasztásnak a kerülése néhány órával lefekvés előtt, a hálószoba sötétben és megfelelő hőmérsékleten tartása és még sok más.
A felkelés időpontját is érdemes megfontolni. Kiderült, hogy azok az emberek, akik kitörnek és korábban kelnek, egész nap produktívabbak és jobb a hangulatuk - annak ellenére, hogy reggel nehezebben nyitják ki a szemüket. Ennek eredményeként jobban tudják élvezni az egész napot, és egyszerűen többet tudnak kihozni belőle. Nézzük meg, miért van értelme hajnal előtt felkelni, és milyen előnyökkel jár ez az egészség és a jó közérzet szempontjából.
Időt csak magadnak
A hajnali ébredés egy belépő a nyugalomba és egy adag magányba. Lehetőség arra, hogy csak magaddal legyél, békében és csendben. Ez az az idő, amikor felkészülhetsz az előtted álló napra, amely nagy valószínűséggel zajjal, káosszal és minden bizonnyal rengeteg ingerrel lesz tele. Ez a nyugalom, amit reggel első dolgodként adsz magadnak, igazán jó hangulatba hozhat, és sokkal jobban képes leszel magadba foglalni azt, ami a zsúfolt nap során előtted áll.
Mindenkinek megvan a saját értékrendje és a saját kedvenc módszere a megnyugvásra. Ne feledje azonban, hogy a telefonhoz való azonnali ragaszkodás nem a legjobb megoldás. Bár csábító, hiszen sokan reflexszerűen a közösségi médiát görgetjük, amint kilépünk a hálószobából. Szomorú, de igaz.
Álljon ellen a késztetésnek, hogy magára hagyja a telefonját - egész nap van ideje arra, hogy válaszoljon az értesítésekre, üzenetekre stb. Használja ki a csendes időt arra, hogy saját gondolataira koncentráljon, pihenjen és csendben tervezze meg a napját. Meglátod, hogy sokkal könnyebben fogsz hozzáállni a napi feladataidhoz.
A korai ébredés növelheti a termelékenységet
Egy másik ok a korai kelésre az, hogy napközben produktívabb leszel. A Westminsteri Egyetem kutatóinak tanulmánya szerint a korán (5:22 és 7:21 között) kelő emberek produktívabbak, mint azok, akik később kelnek. Hogyan teheti produktívabbá a napodat, ha hajnalban kelsz ki az ágyból? Először is, több ideje van arra, hogy elvégezze a dolgait, mielőtt a világ többi része felébred.
Ráadásul, ha korábban kezdi a napját, kevesebb zavaró tényezővel többet érhet el, és több időt nyerhet az öngondoskodásra. A túl nagy sietség növeli a stresszhormonokat, amelyek emelik a vérnyomást, és a napot hektikusan indítják.
A többletidőt olyan tevékenységekre is felhasználhatod, amelyek pihentetnek, örömet okoznak, de egy túlstimulált nap után egyáltalán nem tudsz rájuk sort keríteni, pl. meditáció, naplóírás, utazásszervezés stb. Tényleg sok lehetőséged van.
A korai ébredés javíthatja a mentális egészséget
A tudomány megerősíti a korai kelés előnyeit. A kutatások a korai felkelést a jobb mentális és fizikai egészséggel hozzák összefüggésbe. Egy, a Journal of Psychiatric Research című folyóiratban közzétett tanulmány szerint a korán kelő emberek kisebb valószínűséggel szenvednek depresszióban, mint az éjszakázók. Ezt azonban óvatosan kell megközelíteni. A mentális egészséghez még mindig elegendő alvásra van szükség. Ha korán kel, ügyeljen arra is, hogy korábban feküdjön le.
Ha pedig testmozgással indítja a napot, akkor ezzel jótékonyan hat az egészségére, különösen a szív- és érrendszerére. Csak ne felejtsen el hidratálni előtte és utána. Amikor felébredsz, már 8 óra ivás nélkül is dehidratált vagy. Akár meditálsz, akár sportolsz, vagy egyszerűen csak csendben megiszol egy csésze kávét, a csendes idő jótékony hatása óriási hatással lehet a közérzetedre.
Stratégiák a korai kelés szokássá tételéhez
A plusz idő és a hihetetlen előnyök ellenére a napfelkelte előtti kelés kihívás, hacsak nem vagy olyan szerencsés, hogy úgynevezett reggeli madár vagy. Íme néhány stratégia, amellyel a korán kelés szokássá válhat:
- Állítson be következetes lefekvési és ébredési időt - Az agyának menetrend szerint kell működnie, ha gyorsan el akar aludni. Ezért minden este feküdjön le, és minden reggel ugyanabban az időben keljen fel. Ez segít helyesen beállítani a belső biológiai órádat.
- Biztosítson nyugtató esti rituálékat - engedje, hogy az este békés legyen. Foglalkozzon nyugtató tevékenységekkel lefekvés előtt, például olvasson könyvet vagy vegyen egy meleg fürdőt.
- Tartsa távol a telefonját - kutatások szerint a kék fény zavarja a melatonin termelését, ami alvászavarokat okozhat. Tartsa a telefonját egy másik szobában, vagy legalábbis elérhetetlen távolságban, hogy ne legyen kísértés a közösségi média böngészésére lefekvés előtt.
- Használjon olyan ébresztőórát, amely gyengéd ébresztési funkcióval rendelkezik - kerülje az olyan idegesítő hangokat, amelyek célja az erőszakos ébresztés. Sokkal jobb választás valami csendes, békés dallam, amely fokozatosan ébreszt.
- Találjon okot a korai kelésre - akár csendes időt szeretne magának, akár azért, hogy energiát gyűjtsön a munkához, akár azért, hogy nekilásson kedvenc tevékenységének vagy a reggeli edzésnek, tegye lehetővé, hogy megérje korán kelni. Mondd el magadnak, hogy miért kelsz fel.
Összefoglaló
A korán kelés kihívás, de teljesen átalakíthatja a napodat. Azzal, hogy több időd van magadra a munka vagy az iskola előtt, jobb lesz a hozzáállásod a világhoz és az élethez, és az előtted álló napod biztosan produktívabb lesz. És ne félj attól, hogy nehéz lesz. A tested idővel alkalmazkodni fog az új időbeosztásodhoz.
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.