Bár az életkor csak egy szám, bizonyos élettani változásokat, amelyek a megélt évek számával járnak, nem lehet elkerülni. Vannak azonban olyan módszerek, amelyekkel könnyebbé és jobbá tehetjük az életet, még akkor is, ha az öregedés első jelei már megfigyelhetőek, például a nemi hormonok elnyomása. Számos tudományos vizsgálatnak köszönhetően, például a menopauzáról szóló tanulmányoknak köszönhetően ismertek azok a tápanyagok, amelyekre a nőknek ebben az időszakban fokozott szükségük van, valamint azok az anyagok, amelyek segíthetnek enyhíteni az úgynevezett menopauza tüneteit.
- Fehérje, kalcium és D3-vitamin
- Magnézium és melatonin és kannabinoidok
- Őrölt len, vörös lóhere és szója
Fehérje, kalcium és D3-vitamin
A menopauza hatásai kapcsán gyakran említett egészségügyi probléma a csontritkulás. Ennek oka, hogy általában a 40 és 50 éves kor közötti évtized a szervezet ösztrogénszintjének csökkenése. Bár ez a hormon elsősorban a reproduktív funkciókhoz kapcsolódik, a csontképző és csontlebontó folyamatok egyensúlyát is befolyásolja. Becslések szerint a menopauza utáni nők közel felénél fennállhat a csonttömeg csökkenésével összefüggő csonttörések kockázata.
A csontlebontás gátlása érdekében végzett rendszeres fizikai aktivitás mellett mindenekelőtt a megfelelő tápláltsági állapot biztosítása ajánlott. Olyan szempontok, amelyekre itt különös figyelmet kell fordítani, a kellően magas fehérje- és kalciumellátás, valamint a D3-vitamin. Ezen elemek mindegyike aktívan részt vesz a csontsűrűség kialakulásában, ezért érdemes róluk már a menopauzával járó tünetek megjelenése előtt gondoskodni.
Magnézium és melatonin és kannabinoidok
A magnéziumm szoros együttműködést mutat a kalciummal és a D3-vitaminnal a csontépítéssel összefüggésben. Sajnos anyagcseréje bizonyos mértékben az ösztrogénektől is függ, amelyek 40 éves kor után dinamikusan csökkenni kezdhetnek. Amellett, hogy a magnézium részt vesz a csontsűrűség kialakításában, érdemes megemlíteni a magnézium egy másik hatását is. Az idegrendszert moduláló tulajdonságai révén befolyásolja az alvás minőségét, valamint a depresszió vagy a migrén tüneteit, ami a hormonális eredetű hangulatváltozásoknál nagy jelentőséggel bír.
Az olyan vegyületek, mint a melatonin és a kannabinoidok is hasonló szerepet játszhatnak a posztmenopauzális életminőség szabályozásában. Több nagyszabású vizsgálatra van azonban még szükség ahhoz, hogy véglegesen megállapítsák terápiás értéküket a menopauza specifikus mellékhatásaival összefüggésben.
Őrölt len, vörös lóhere és szója
A táplálékkiegészítők másik fontos csoportja, amelyhez 40-es éveiben járó nőként érdemes nyúlni, a növényi eredetű kivonatokat tartalmazó készítmények. A len, a vörös lóhere és a szója többek között olyan fitoösztrogéneket tartalmaz, amelyek koncentrált formában befolyásolhatnak bizonyos, a közelgő menopauzával kapcsolatos tüneteket. A fitoösztrogéneknek nevezett vegyületek ugyanis utánozzák a valódi ösztrogének hatását, amelyek szintje a korral csökken. Részt vehetnek a klimaxos tünetek szabályozásában, amelyek közé tartozik a hőhullámok. Nem szabad azonban hirtelen és nagy dózisban bevezetni őket az étrendbe.
Ezeknek és a fent említett egyéb kiegészítőknek a használata krónikus betegségben szenvedő, különböző terápiákat, köztük hormonterápiát alkalmazó nők esetében szakemberrel való konzultációt igényel.
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.