A külső megjelenés gyakran tükrözi a szervezet egészségét, és a bőr, a haj vagy a körmök állapotában bekövetkező változások a tápanyaghiány korai jelei lehetnek. Az olyan problémák, mint a túlzott hajhullás, a száraz bőr vagy a törékeny körmök jelezhetik a kulcsfontosságú mikro- és makrotápanyagok hiányát egyaránt. Az ilyen finom változások megfigyelése néha segíthet a hiányok felismerésében, és lehetővé teszi a gyors ellenintézkedést étrendmódosítással vagy táplálékkiegészítéssel.
- A haj szerkezete
- A hajhullás okai
- Vitaminok és hajhullás
A haj szerkezete
A haj főleg keratinból, egy fehérjéből áll, amely 4 aminosavból: ciszteinből, glicinből, alaninból és szerinből áll. A cisztein kulcsfontosságú, mivel kén-aminosavként diszulfidhidakat képez, amelyek a keratin szilárdságát és rugalmasságát adják. A keratin olyan elemeket is tartalmaz, mint a réz, cink, szelén és vas, amelyek elősegítik a haj növekedését és stabilitását.
A haj külső rétegét, az úgynevezett kutikulát, lipidekkel bevont keratinpikkelyek alkotják, amelyek védelmet nyújtanak a nedvességvesztés és a külső hatások ellen. A haj belsejében található egy mag, amely kis mennyiségű vizet és levegőt tartalmaz, ami befolyásolja a haj hő- és mechanikai tulajdonságait. A haj melanint is tartalmaz, a színért felelős pigmentet, amely sötét eumelanin és világosabb feomelanin formájában fordul elő.
A hajhullás okai
Androgenetikus alopecia
A hajhullásnak számos oka lehet, amelyeket nem mindig könnyű korán észrevenni. Az egyik leggyakoribb ok az androgenetikus alopecia, amely a hajhagymák dihidrotesztoszteron (DHT) iránti érzékenységével függ össze. Ez egy olyan hormon, amely lerövidíti a hajszálak életciklusát, ami gyengeséghez vezet. Más hormonális változások is jelentős szerepet játszanak.
Terhesség és pajzsmirigyproblémák
A haj növekedési ciklusát befolyásolják a terhességet és a menopauzát kísérő, valamint a pajzsmirigyproblémák során fellépő változások. Ezek hirtelen, diffúz hajhullást, úgynevezett telogenetikus alopeciát eredményeznek.
Stressz és autoimmun betegségek
Ezenkívül az érzelmi stressz aktiválja a kortizol kiválasztását, egy olyan hormonét, amely destabilizálhatja a haj növekedési ciklusát, és a haj idő előtt telogén, azaz nyugalmi fázisba lép. További okok közé tartoznak az olyan autoimmun betegségek, mint az alopecia areata, ahol az immunrendszer megtámadja a szőrtüszőket, és a jellegzetes kerek foltokat, az alopeciát okozza.
A fejbőr állapota
Vannak továbbá olyan fejbőrbetegségek, mint a korpásodás, a seborrhoeás dermatitis vagy a gyűrűsféreg, amelyek gyulladást és irritációt okozva hátrányosan befolyásolják a hajhagymák működését, és ritkuló hajhoz vezethetnek. Egy hétköznapi, de viszonylag gyakori ok a mechanikai károsodás is, amely a szorosan rögzített frizurák vagy az intenzív hajegyenesítés miatt következik be.
Vitaminok és hajhullás
Biotin
Több kulcsfontosságú vitamin hiánya hajhulláshoz vezethet, ami befolyásolja a haj növekedését, szerkezetét és általános állapotát. A B7-vitamin, azaz a biotin az egészséges haj egyik legfontosabb összetevője, mivel támogatja a fehérje-anyagcserét és a keratin, a bőr és a haj felépítésében egyaránt fontos fehérje, a keratin képződését. Hiánya közvetlen oka a túlzott hajhullásnak.
Egyéb B-vitaminok
A B12-vitamin viszont támogatja a vörösvértestek termelődését, amelyek oxigént szállítanak a fejbőrhöz és a hajhagymákhoz. Ebben a folyamatban kölcsönhatásba lép más B-vitaminokkal, például a folsavval (B9) és a B6-vitaminnal.
C-vitamin
Egy másik, a bőr és a haj állapota szempontjából nagyon fontos vitamin a C-vitamin. Ez egy erős antioxidáns, amely segít a szervezetnek a reaktív oxigénfajok, vagyis a szabad gyökök elleni küzdelemben, amelyek károsítják a szervezet sejtjeit, beleértve a szőrtüsző sejtjeit is.
Ezenkívül a C-vitamin támogatja a kollagén, a bőr és a hajhagymák szerkezetéhez elengedhetetlenül fontos fehérje termelődését. Szintén fontos a zsírban oldódó vitaminok egyike, az A-vitamin, amely fontos szerepet játszik a faggyútermelésben, a fejbőrt hidratáló természetes olajban. Hiánya miatt a haj száraz, törékeny és hajlamosabb a kihullásra.
Források:
Almohanna, H. M., Ahmed, A. A., Tsatalis, J. P., & Tosti, A. (2019). The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review. Dermatology and therapy, 9(1), 51–70. https://doi.org/10.1007/s13555-018-0278-6
Natarelli, N., Gahoonia, N., & Sivamani, R. K. (2023). Integrative and Mechanistic Approach to the Hair Growth Cycle and Hair Loss. Journal of clinical medicine, 12(3), 893. https://doi.org/10.3390/jcm12030893
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.