A C-vitamin, más néven aszkorbinsav egy olyan alapvető tápanyag, amely kulcsszerepet játszik a szervezet számos anyagcsere-folyamatában. Mivel az emberi szervezet nem képes a C-vitamint saját maga szintetizálni, a napi étrenddel történő rendszeres pótlásra van szükség. Az aszkorbinsav felszívódása és anyagcseréje az élettani állapottól vagy más anyagok jelenlététől függően megváltozhat, emellett maga is befolyásolhat bizonyos hatóanyagokat.
![C-vitamin kapszulákban]()
- A C-vitamin hatásának jellemzői
- A C-vitamin hiányának hatásai a szervezetben
- Problémás kombinációk C-vitaminnal
A C-vitamin hatásának jellemzői
A C-vitamin erős redukáló tulajdonságokkal rendelkező szerves kémiai vegyület, ami azt jelenti, hogy olyan kémiai reakciókban vesz részt, amelyekben elektronokat ad más molekuláknak, megakadályozva azok oxidációját.
A károsodás ellen
Ez azért fontos, mert az oxidáció olyan folyamat, amely szabad gyökök, azaz párosítatlan elektronnal rendelkező instabil molekulák kialakulásához vezet, amelyek károsíthatják a szervezet sejtjeiben lévő fehérjéket, lipideket és DNS-t, ami potenciálisan bizonyos betegségekhez vezethet.
Kulcsfontosságú folyamatok
Az emberi szervezetben még mindig részt vesz a szöveteket felépítő kollagén, a zsírok energiaanyagcseréjében részt vevő karnitin és egyes neurotranszmitterek, köztük az idegrendszer ingerlékenységéért felelős adrenalin bioszintézisében. Az immunrendszer megfelelő működéséhez is elengedhetetlen, mivel serkenti az immunsejtek aktivitását, befolyásolva többek között a kórokozókkal szembeni immunválaszt. Érdemes tudni azt is, hogy a C-vitamin növeli a nem vashiányos, azaz növényi eredetű vas biohasznosulását.
A C-vitamin hiányának hatásai a szervezetben
![hideg nő]()
Hiánytünetek
A C-vitamin hiánya számos tünethez vezet, többek között fáradtsághoz és szellemi gyengeséghez, valamint immunrendszeri zavarokhoz és fokozott fertőzésre való hajlamhoz. A legsúlyosabb esetekben e vitamin hiánya skorbutot eredményez, egy olyan betegséget, amelyet ínyvérzés, fogvesztés, az erek meggyengülése és nehezen gyógyuló sebek kialakulása jellemez.
Krónikus hiányállapotok
Napjainkban a skorbut ritka, de a krónikus hiány a kötőszöveti szerkezet gyengüléséhez vezethet, ami bőrgyógyászati és ortopédiai problémákat okozhat. Az elégtelen C-vitamin-ellátottság hátrányosan befolyásolhatja a szív- és érrendszeri funkciókat a nitrogén-oxid-szintézis károsítása és az érfalak oxidatív stresszének fokozása révén. A szervezet regenerációs képessége is károsodhat (pl. testmozgás során).
Problémás kombinációk C-vitaminnal
A felnőttek számára ajánlott napi bevitel 75 mg a nők és 90 mg a férfiak számára, a szükséglet stressz, fertőzés, dohányzás és intenzív testmozgás idején növekszik. A napi adagot célszerű naponta több adagban elfogyasztani, mivel az aktuális anyagcsere-szükséglethez viszonylag gyorsan elfogy. Ráadásul az élelmiszerekben a főzés és a tárolás során csökken a tartalma.
Gyakori források
Gyakori források közé tartoznak a gyümölcsök (pl. kivi, citrusfélék) és a zöldségek (pl. paprika, brokkoli). Az étrend-kiegészítőkben a C-vitamin általában két formában található meg, aszkorbinsav vagy sói, pl. nátrium-aszkorbát vagy kalcium-aszkorbát formájában, amelyeket általában jobban tolerál a gyomor-bélrendszer. A C-vitamin felszívódását különböző étrendi és farmakológiai tényezők korlátozhatják.
Kombinációk, amelyekre érdemes odafigyelni
Az eredmények arra utalnak, hogy a C-vitamin magas hemvas- és rézkoncentráció jelenlétében gyorsabban oxidálódik, mint reaktív oxigénfajok jelenlétében, ami megerősíti, hogy ezen elemek jelenlétében hajlamos a lebomlásra. A C-vitamin egyidejű bevitele bizonyos gyógyszerekkel, különösen véralvadásgátlókkal (antikoagulánsokkal), szintén nem ajánlott.
Ezen túlmenően a túlzott mennyiségű C-vitamin befolyásolhatja bizonyos gyógyszerek, köztük az aszpirin és a nem-szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID) gyomor-bélrendszeri felszívódását, ami a gyomornyálkahártya-irritáció fokozott kockázatához vezethet.
Források:
- Shen J, Griffiths PT, Campbell SJ, Utinger B, Kalberer M, Paulson SE. Ascorbate oxidation by iron, copper and reactive oxygen species: review, model development, and derivation of key rate constants. Sci Rep. 2021 Apr 1;11(1):7417. doi: 10.1038/s41598-021-86477-8. PMID: 33795736; PMCID: PMC8016884.
- Mohn, E. S., Kern, H. J., Saltzman, E., Mitmesser, S. H., & McKay, D. L. (2018). Evidence of Drug-Nutrient Interactions with Chronic Use of Commonly Prescribed Medications: An Update. Pharmaceutics, 10(1), 36. https://doi.org/10.3390/pharmaceutics10010036
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.