Az L-karnitin egy olyan vegyület, amely a szervezetben aminosavakból, vitaminok segítségével képződik. Ez egy példa arra, hogy miért fontos a változatos étrend. A dietetikával nem szoros kapcsolatban álló emberek ezt a vegyületet általában a zsírégetők kategóriájába tartozó étrend-kiegészítőkkel, azaz a súlycsökkentést elősegítő termékekkel társítják.
Azonban sokkal több funkciója van a szervezetben, és ezek közül néhány alapvető fontosságú az egészség szempontjából. Míg ez a vegyület jól kombinálható más tápanyagokkal, ez a probléma egyes gyógyszerek esetében nem olyan egyértelmű.
- Az L-karnitin felfedezése és kutatása
- Hol hat az l-karnitin?
- Mivel ne szedjük az l-karnitint?
- L-karnitin kiegészítés
Az L-karnitin felfedezése és kutatása
Az l-karnitin 19. századi felfedezése után megfigyelték, hogy ez a vegyület a húsevő állatok izomzatában nagy mennyiségben megtalálható, de a növényevők szöveteiben nincs jelen nagy mennyiségben. A XX. század 60-as éveiben a tudósok elkezdték tanulmányozni az L-karnitin hatását a sejtek anyagcsere-folyamataira. Egészen a XX. század
90-es éveiig számos tanulmány született a különböző biokémiai változások, élettani jelenségek lefolyását alakító szerepéről, ma pedig a feltárt funkciók sokasága miatt gyakran alkalmazzák étrend-kiegészítőként. A szervezetre gyakorolt hatásáról továbbra is folynak a kutatások. Az L-karnitin kutatásának új irányai közé tartoznak a neurodegeneratív betegségek, az elhízás, a szív- és érrendszeri betegségek és a cukorbetegség terén mutatott védekező szerepének felmérése.
Hol hat az l-karnitin?
Az L-karnitin kulcsfontosságú szerepet játszik a zsírsavak szállításában a citoplazmából (a sejt belsejét kitöltő anyag) a mitokondriumokba, ahol oxidálódnak és energiatermelésre kerülnek felhasználásra.
A mitokondriumokat a sejtek "erőműveinek" nevezik, mivel ezek termelik a szervezet működéséhez szükséges energia nagy részét. Minden metabolikusan aktív sejtben megtalálhatók, de a legnagyobb figyelmet az l-karnitinnek az izmok (csontváz és szív) mitokondriumaiban és az idegrendszerben betöltött szerepére fordítják. A karnitinhiány ronthatja mind az izmok, mind az agy munkáját és ronthatja az életminőséget, valamint betegségekre is hajlamosíthat.
Mivel ne szedjük az l-karnitint?
A legtöbb esetben az L-karnitin és a gyógyszerek közötti kölcsönhatások nem jól azonosíthatók. Az L-karnitin és az antiarrhythmiás szerek egyidejű alkalmazása azonban kerülendő, mivel ez a gyógyszerben lévő hatóanyag mellékhatásainak fokozott kockázatához vezethet.
Az L-karnitin és egyes pszichotróp szerek közötti lehetséges kölcsönhatásokról szintén nem állnak rendelkezésre teljesen megerősített tények. Nem szabad megfeledkezni arról, hogy bármely gyógyszer hosszan tartó alkalmazása esetén az L-karnitin bevitelt orvossal és dietetikussal vagy gyógyszerésszel kell egyeztetni.
L-karnitin kiegészítés
Az L-karnitin általában kapszulák, por vagy folyékony koncentrátumok formájában kapható. A legnépszerűbb kémiai formák a tartarát és az acetil-l-karnitin, valamivel ritkábban a szabad l-karnitin vagy a propionil-l-karnitin. Az adag általában napi 500-2000 mg.
A táplálékkiegészítés különösen ajánlott a növényi alapú étrendet folytatóknak, mivel az étrendben szereplő l-karnitin forrása a hús, a hal és a tejtermékek. Ezenkívül érdemes tudni, hogy ennek a vegyületnek a szintje a szervezetben az életkor előrehaladtával csökken.
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.