Moringa - miben segít?

A Moringa oleifera egy olyan növény, amelynek felhasználási területei és potenciális egészségfejlesztő tevékenységei széles skálán mozognak. Egyik egyedülálló része a levelek, amelyek zsírokban gazdagok. Levelei, virágai, hüvelyei, magjai és gyökerei felhasználhatók a főzésben, valamint a dietetikában és a kozmetikumokban. A tápanyagokban és bioaktív vegyületekben gazdag moringa támogathatja a tápláltsági állapotot, az anyagcsere és az idegrendszer egészségét, illetve ellensúlyozhat bizonyos mikroorganizmusokat, így értékes kiegészítője lehet az étrendnek.

moringa

  1. A moringa tulajdonságai
  2. Moringa és tápláltsági állapot
  3. Moringa a modern világban és a civilizációs betegségek
  4. Neurológiai egészség
  5. Moringa a kórokozók ellen

A moringa tulajdonságai

A moringát tormafaként, egyes helyeken pedig moringa oleifera néven is ismerik. Minden részét különböző módon használják. A leveleket szárítva és őrölve táplálékkiegészítőként és fűszerként értékelik. Friss formában, bár Európában ritkán, a leveleket salátákhoz és különböző száraz ételekhez adják. A finom aromájáról ismert Moringa virágai a teák és italok ízét gazdagíthatják. A fiatal hüvelyeket, amelyek íze a tormára emlékeztet, zöldségként fogyasztják, és fűszeres ízt adnak az ételeknek. Ugyanez igaz a gyökérre is. A moringa magjait olaj előállítására használják.

Moringa és tápláltsági állapot

A Moringa levelek különösen nagyra értékeltek számos bioaktív vegyület tartalmuk miatt. Tartalmaznak vitaminokat, zsírban oldódó és B-vitaminokat (B1, B2, B3, B6), valamint olyan elemeket, mint a kalcium, a kálium és a magnézium. Érdekes módon a moringa levelek jelentős mennyiségű zsírt is tartalmaznak, főként olajsavat, amely az olívaolajban is megtalálható. A tápanyagokon kívül a levelek izotiocianinokat (köztük moringint és moringinint), polifenolokat, flavonoidokat és klorofillt tartalmaznak.

Mit mutatnak a tudományos vizsgálatok?

moringa

A kutatások szerint a moringa oleifera képes javítani a tápláltsági állapotot, különösen a HIV-fertőzést követő vashiányos gyermekek és felnőttek esetében. Megfigyelték, hogy a moringa nagyobb adagjai (több/tíz gramm naponta) javíthatják a hemoglobin és az A-vitamin szintet, és növelhetik a testtömegindexet. Ezenkívül a moringa növelheti az anyatej mennyiségét, ami különösen előnyös a csecsemők számára. Bár a bizonyítékok ígéretesek, további, szigorúbb vizsgálatokra van szükség ezen előnyök teljes megerősítéséhez.

Moringa a modern világban és a civilizációs betegségek

A moringa növekvő népszerűségének egyik fő oka az anyagcserére gyakorolt lehetséges hatása. Tanulmányok szerint a moringa a glükóz- és lipidanyagcsere javításával segíthet a cukorbetegség kezelésében. A moringa-kivonatok rendszeres fogyasztása csökkentheti a vércukorszintet és javíthatja a lipidprofilokat. Bár a hosszú távú fogyasztás nem befolyásolja jelentősen az éhgyomri glükózszintet vagy a hemoglobin A1C-t, a rövid távú vizsgálatok kimutatták az étkezés utáni glükóztolerancia javulását.

Neurológiai egészség

A moringa tulajdonságai pozitív hatással lehetnek a neurológiai egészségre is, amely sok közös vonást mutat az anyagcsere-egészséggel. Megfigyelték, hogy a moringa egészséges zsír- és antioxidáns-tartalmának köszönhetően támogathatja az idegrendszert a stroke és szövődményeinek megelőzésében. A szélütéssel kapcsolatos állatkísérletek elemzései azt mutatták, hogy a moringa-kivonat jelentősen csökkentette az agykárosodás területét és a káros vegyületek szintjét, miközben növelte a sejteket a károsodástól védő antioxidáns enzimek szintjét.

Az antioxidáns tulajdonságok a lipidprofil lehetséges modulációjával együtt arra utalnak, hogy a moringa az erek védelme és az anyagcsere-betegségekkel kapcsolatos kockázati tényezők csökkentése révén csökkentheti a stroke kockázatát. További humán vizsgálatokra van szükség ezen eredmények megerősítéséhez.

Moringa a kórokozók ellen

Az emberi szervezetre gyakorolt hatásain túl a Moringa oleifera antimikrobiális tulajdonságokkal is rendelkezhet, gátolva bizonyos kórokozókat. Mikrobiológiai vizsgálatok kimutatták, hogy a moringa-kivonatok képesek felvenni a harcot különböző baktériumok és gombák ellen, és ezekért a hatásokért elsősorban az izotiocianinek felelősek. A moringa gyökérkivonat számos baktérium és gomba ellen hatásos lehet, míg a levélkivonat gátolja az olyan baktériumok növekedését, mint az E. coli és a Staphylococcus. A különböző levél-, mag- és szárkivonatok hatékonyan alkalmazhatók olyan gombák ellen, mint az Aspergillus és a Penicillium. Továbbá antimikrobiális aktivitást figyeltek meg a levéllel.

Források:

  • Brar, S., Haugh, C., Robertson, N., Owuor, P. M., Waterman, C., Fuchs, G. J., 3rd, & Attia, S. L. (2022). The impact of Moringa oleifera leaf supplementation on human and animal nutrition, growth, and milk production: A systematic review. Phytotherapy research : PTR, 36(4), 1600–1615. https://doi.org/10.1002/ptr.7415
  • Ramamurthy, S., Varghese, S., Sudarsan, S., Muruganandhan, J., Mushtaq, S., Patil, P. B., Raj, A. T., Zanza, A., Testarelli, L., & Patil, S. (2021). Moringa oleifera: Antioxidant, Anticancer, Anti-inflammatory, and Related Properties of Extracts in Cell Lines: A Review of Medicinal Effects, Phytochemistry, and Applications. The journal of contemporary dental practice, 22(12), 1483–1492.
ÁRUCIKK ÉRTÉKELÉSE:
0 / 5 5 0
SFD
Az Ön kosara (...)
A terméket hozzáadása megtörtént A terméket eltávolítása megtörtént Az Ön kosarába más berendezésből való termékek kerültek be Visszavezettük a kosarát a másik berendezésből
A kosár értéke : ...
A terméket hozzáadása megtörtént