A fehérje kulcsfontosságú szerepet játszik az emberi táplálkozásban, nemtől és életkortól függetlenül. E makrotápanyag-szükséglet kielégítése nők és férfiak esetében egyaránt, valamint a fejlődés szakaszában, a reproduktív korban és azon túl is hatással lehet a testi és lelki egészségre.
Ugyan elfogadott tény, hogy a felnőtt férfiaknak van a legnagyobb igényük erre a tápanyagra, és a fehérje étrend-kiegészítő formájában való fogyasztása az ő esetükben a legésszerűbb, kiderült, hogy nemcsak a férfiak számára jelenthet előnyt az étrend további aminosavforrással való kiegészítése.
- Milyen fehérjeszükséglete van a nőknek?
- Milyen fehérjeforrások jók a nők számára?
- Ihatnak a nők fehérje-kiegészítőket?
Milyen fehérjeszükséglete van a nőknek?
Nem lehetséges egységes, univerzális fehérjeszükségleti szintet megállapítani minden nő számára. Ezt a testtömeg (tt) és az izomszövet tömege, a fizikai aktivitás szintje és a testmozgás sajátossága, valamint a serdülőkor és a menopauza, valamint sok más tényező befolyásolja. A testsúlya és fizikai aktivitás jellemzői alapján azonban bizonyos mértékig megbecsülhető a szükséglet.
Nos, az állóképességi sportokat űző nőknek testsúlykilogrammonként 1,3-1,6 g fogyasztás javasolt. Vegyes sportok esetén 1,4 g/tt kg körül mozog az átlagos igény, míg erőnléti sportok esetén a 1,5 g/tt kg szintet is elérheti.
Természetesen azoknak a nőknek, akik kifejezetten nagy elkötelezettséget mutatnak az edzés iránt, pontosabban kell felmérniük szükségleteiket, és a fehérje/aminosav-ellátást a növekvő fáradtság és izomfájdalom arányában kell növelniük. Ezzel szemben a posztmenopauzás nők fehérjeszükséglete körülbelül 1,2-1,6 g/tt kg A súlycsökkentés időszakában lévő nők akkor érik el a legjobb eredményeket, ha a bevitel meghaladja a 2,5 g/tt kg-ot.
Milyen fehérjeforrások jók a nők számára?
A magas esszenciális aminosav tartalmú és könnyen emészthető fehérjék különösen jótékony hatással vannak a nők egészségére és állapotára. Az ilyen fehérjetartalom a tojásra, tejtermékekre (beleértve a fehérje-kiegészítőket is), húsra, belsőségre és halakra, valamint szójafehérje alapú kiegészítőkre, vagy borsóra, rizsre és kenderre jellemző. Ezek a termékek azonban csak akkor jók, ha nem sütjük azokat hosszú ideig, mivel ezek a folyamatok a fehérje emészthetőségének csökkenéséhez vezetnek.
A szervezet könnyen beszerezheti a biológiai aktivitást mutató egyedi aminosavakat és peptideket a fent említett egészséges termékekből. A teljes értékű fehérjék jót tesznek az izmoknak, a csontoknak és az ízületeknek, valamint az immun-, ideg- és endokrin rendszernek. Gátolhatják a szarkopéniát, a csontritkulást és a gyakori fertőzéseket, valamint a neurotranszmitterek szintézisével vagy egyes endokrin mirigyek munkájával kapcsolatos problémákat.
Ihatnak a nők fehérje-kiegészítőket?
A napi szükségletet kielégítő fehérjével dúsított étrend a nők táplálkozásában mindenképpen kívánatos dolog. Bár a testmozgást kerülő nők esetében sincs ellenjavallata a fehérje-kiegészítők fogyasztásának, a magas fizikai és szellemi aktivitású nők esetében különösen érdemes ezt figyelembe venni. Fontos, hogy a fehérje-kiegészítők nem csak fogyasztásra kész formában használhatók, hanem édes ételekhez és desszertekhez is hozzáadhatók.
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.