A fehérje kétségtelenül nagy figyelmet érdemel a súlycsökkentést célzó menük kiegyensúlyozásakor. Ez számos tényezőnek köszönhető, többek között az ételek hőhatásának és a hormonokra gyakorolt hatásnak. A fehérjeoptimalizáló étrend összeállítása azonban sok gondot okozhat a dietetikában járatlanok számára, különösen, ha vegán étrendet folytatnak.
- Fehérjék a vegán étrendben
- Válaszd a változatos étrendet
- Vegán étrend és súlycsökkentés
- Elég a fehérje önmagában?
Fehérjék a vegán étrendben
A növényi étrendhez különösen ajánlott fehérjeforrások közé tartoznak az olyan termékek, mint a szója, a bab, a csicseriborsó, a lencse vagy a borsó, és kisebb mértékben a diófélék. Emellett olyan növényi alapú készítmények is ide sorolhatók, mint a héjas kendermag vagy a szójából készült tofu és tempeh.
A növényi alapú étrend növekvő népszerűségére való tekintettel a táplálékkiegészítők gyártói a vegetáriánusok és vegánok igényeire reagálva magas fokú emészthetőségű és (egyre inkább) összetett összetételű növényi fehérjéket, azaz úgynevezett izolátumokat és koncentrátumokat kínálnak.
Válaszd a változatos étrendet
A fent említett termékek mindegyike rendelkezik néhány egyedi tulajdonsággal, amelyek miatt érdemes beiktatni őket a napi menüjébe. A hüvelyesek vagy a diófélék, valamint a magvak és egyéb magvak fontos rost- és ásványi anyag-, valamint vitaminforrások.
A fehérjeizolátumok és -koncentrátumok viszont több fehérjét biztosítanak adagonként, mint bármely más növényi fehérjeforrás. Könnyen emészthetőek, így a szervezet hatékonyan tudja hasznosítani őket. Emellett gyakran komplexek is, így az aminosavak szélesebb spektrumát juttatják el a szervezetbe, mintha egyetlen terméket fogyasztanánk.
Vegán étrend és súlycsökkentés
A növényi alapú fehérje-kiegészítők elérhetőségének köszönhetően a súlycsökkentés elejétől a végéig megvalósítható hús, tojás vagy tejtermékek fogyasztása nélkül. A fehérjeizolátumoknak és -koncentrátumoknak, valamint annak köszönhetően, hogy a magvakban és a diófélékben rengeteg rost található, a súlycsökkentéssel jellemzően együtt járó táplálkozási problémák nem lehetnek jelentősebbek a növényi alapú étrend mellett, mint a nem vegán étrend esetében.
Elég a fehérje önmagában?
Fontos azonban megjegyezni, hogy egy élelmiszer fehérjetartalma önmagában nem jelzi annak biológiai értékét. Az egyes aminosavak vagy peptidek is fontosak. Nos, bizonyos élettani funkciók (pl. az izmok „munkája”, a zsír „égetése” vagy az agy „működése”) optimalizálása érdekében érdemes figyelembe venni a kiegészítő táplálékkiegészítést többek között a húsra jellemző vegyületekkel. Itt elsősorban olyan aminosavakról beszélünk, mint a kreatin és a karnitin vagy a béta-alanin.
Jelentősen elősegíthetik a csökkentést, különösen akkor, ha nem csak a diéta, hanem a diéta és a testmozgás kombinációja alapján végzik. Ez a megkönnyítés elsősorban az izomerő és az állóképesség fenntartásának segítéséből, valamint az edzés utáni fájdalmak csökkentéséből áll, de nem szabad elfelejteni, hogy a vegánoknál az ilyen kiegészítők használatának lehetséges előnyeinek spektruma sokkal szélesebb.
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.