Szójaprotein: Mit kell tudni a szójafehérjéről?

A sport és a táplálékkiegészítés szorosan összefügg. Ennek oka, hogy az edzésben lévő személy szervezetének más szükségletei vannak a tápanyagokra, amelyek néha hiányoznak az átlagos étrendből. A sportoló edzési túlterhelésnek van kitéve, ami nagyobb igényt támaszt többek között a fehérje iránt. 

szójafehérje

  1. Teljes értékű-e a szójafehérje?
  2. Biológiai érték
  3. Szójafehérje és férfiasság - oszlassuk el a mítoszokat 
  4. Összefoglaló
  5. Mit fontos megjegyezni?

A táplálékkiegészítők piacán számos fehérjetermék található, ahol a többség állati eredetű tápanyag, melynek alapja a tejsavófehérje koncentrátum és izolátum vagy a kiváló tojásfehérje. A növényi fehérje kategória egy kicsit változatosabb, és kenderből, szójából, borsóból, rizsből vagy búzából és sok más növényből származó fehérjéket kínál számunkra. A szójafehérjéket a vegetáriánus közösségben az egyik legértékesebbként ismerik el.  Azonban az edzésben lévő emberek számára is értékes termék-e a szójafehérje? Érdemes-e szójaalapú étrend-kiegészítőket használni?

Teljes értékű-e a szójafehérje?

A szójafehérjén alapuló fehérjekiegészítő összetételét elemezve teljes értékű terméknek tekinthető. Az esszenciális aminosavak teljes készletét tartalmazza, és figyelemre méltó az arginin szintje, amely 100 g termékben akár 8 g is lehet, így a szójafehérje-kiegészítők kiváló argininforrásnak számítanak. 

A növényi fehérjéket tekintve a szója felülmúlhatatlan, hatékonyan megelőzve más fehérjeforrásokat. A vegánok étrendjében a szója értékes formája a fermentált forma, amely magas tápértékű, egészségfejlesztő hatású élelmiszer. A szója az állati eredetű termékeket kerülő emberek gyakori fehérjeforrása, és az étrendjük egyik alapanyaga.

Biológiai érték

Ha az olyan paramétereket nézzük, mint a biológiai érték vagy az izomszövet növekedésére irányuló hatás, a dolgok nem olyan színesek, mint amilyennek látszanak. Ez azonban könnyen pótolható. 

Ha összehasonlítjuk a tejsavófehérje biológiai értékét, amely BV-104-es értéket ér el, és a szójafehérje biológiai értékét, BV-74-et, akkor elég nagy a különbség. Ez azt jelenti, hogy a szervezet a tejsavófehérjét könnyebben hasznosítja, majdnem 99%-ban, ami a könnyű emészthetőségével és kiváló felszívódásával függ össze. 

ALLNUTRITION SOY PROTEIN

Hasonlóképpen vannak olyan hatások a szövetek növekedési funkcióira, amelyek közvetlenül kapcsolódnak egy adott nyersanyag fogyasztásához. Mint kiderült, a klasszikus tejsavó sokkal jobban teljesít, mint a szójafehérje. Így megállapítható, hogy a szervezetnek vannak bizonyos korlátai, amelyek megakadályozzák, hogy a szójafehérje olyan mértékben hasznosuljon, mint a tejsavófehérje, így a sportolók számára valamivel gyengébb választás. A növényi eredetű fehérjék ezen hiányosságának pótlására érdemes adagonként mérsékelten nagyobb mennyiségben fogyasztani őket. Becslések szerint egy elegendő adagnak körülbelül 20%-kal nagyobbnak kell lennie, mint az állati fehérjéknek.

Szójafehérje és férfiasság - oszlassuk el a mítoszokat 

A szójafehérje tesztoszteronszintre gyakorolt hatásával kapcsolatban számos mítosz kering, amelyek miatt az edzésben lévők jelentős része kihúzta a szójaalapú táplálékkiegészítőket a listájáról. A jelenlegi tudományos kutatások szerint azonban a szójafehérje fogyasztása 1-2 adag mennyiségben semmiképpen sem árt a férfiasságunknak.

Ha azonban még mindig aggódik, érdemes tudni, hogy a legtöbb modern növényi alapú tápanyag nem csak szójafehérjét tartalmaz, hanem számos növényből származó fehérjék keveréke. Ez az elrendezés a vegán tápanyagok aminosavszintjének és arányának is kedvez, így vitathatatlanul teljes értékűek.

Azt is érdemes észben tartani, hogy az egészséges táplálkozás kulcsa a változatosság, és ez a fehérjeforrásokra is vonatkozik. Ezért még ha "húsevő" is vagy, érdemes időről időre növényi fehérjéket, köztük szójafehérjét is beiktatni az étrendedbe. A növényi eredetű táplálékkiegészítőkben található számos természetes vegyület elősegíti az egészséget, és ez a szójafehérje-alapú táplálékkiegészítőkre is igaz. Napjainkban egy másik hüvelyes, nevezetesen a borsófehérje fehérjéje felé mutatkozik a trend. Mi azonban edzőként és táplálkozási szakemberként, akik a legegészségesebb és alakformáló táplálkozással foglalkozunk, mindig a fent említett növényi fehérjekeverékeket javasoljuk.

Összefoglaló

A szójafehérje-kiegészítés férfi sportolók számára értékes lehetőség, különösen, ha növényi fehérjekeverékeket választunk. A jelenlegi tudományos bizonyítékok azt mutatják, hogy a szójafehérje pozitív hatással van az egészségre és a sportolói alakra, és nem kell aggályosnak lennie a férfi sportolók számára. Fontos azonban, hogy a fehérjeállományt ne kizárólag szójafehérjére vagy csak egyetlen növényre alapozzuk.

A fermentált szója, amely számos aminosavban, valamint egészségfejlesztő vegyületekben gazdag, szintén értékes étrendi összetevő lehet. A szójafehérje hozzáadása és a fehérje arányának általános növelése az étrendben fogyókúrázók számára is ajánlott lehet. Jótékonyan hat az anyagcserére, megvédi az izomszövetet a lebomlástól, és így megőrzi az alak feszességét. 

Mit fontos megjegyezni?

  • A szójafehérje kiváló argininforrás.
  • A szójafehérje értékes kiegészítője lehet a fogyókúrázók és minden sportoló étrendjének.
  • A legjobb választás a több növényből származó fehérjéket, köztük a szójafehérjét tartalmazó keverékek lesznek. Válaszd a változatosságot az étrendedben.
  • A növényi fehérjék kiválasztásakor ne feledje, hogy körülbelül 20%-kal többet fogyasszon, mint az állati fehérjék esetében.

 

ÁRUCIKK ÉRTÉKELÉSE:
0 / 5 5 0
SFD
Az Ön kosara (...)
A terméket hozzáadása megtörtént A terméket eltávolítása megtörtént Az Ön kosarába más berendezésből való termékek kerültek be Visszavezettük a kosarát a másik berendezésből
A kosár értéke : ...
A terméket hozzáadása megtörtént