A taurintartalom a szervezetben azokra a szövetekre jellemző, amelyek ki vannak téve az ingerszintekben bekövetkező változásoknak, mint például az idegek és az izmok. A béta-aminosavak közé tartozik, molekulájában kén is megtalálható, a természetben pedig elsősorban a húsban és a tenger gyümölcseiben van jelen. Az energiaitalok vagy a sportolók étrend-kiegészítői vannak gyakran taurinnal kiegészítve. Bizonyos mértékig a szervezet is előállítja, de ehhez más aminosavakat is fel kell használni.
- A taurin szervezetben betöltött funkciói
- Napi taurin adagok
- Taurin-bevitel az egészség és teljesítőképesség szempontjából
A taurin szervezetben betöltött funkciói
Bár a taurinnak csekély hatása van a szervezet nitrogénháztartására (vagy egyszerűbben megfogalmazva - a fehérjék tápláltsági állapotára), számos fontos élettani funkciót lát el. A szervezetben keringő fő szabad aminosavak egyike, ami bizonyos mértékig bizonyítja egyediségét, hiszen a legtöbb aminosav összetettebb formában, például peptidek és fehérjék formájában fordul elő. Modulálja a kalcium szintjét az izmokban, ami az összehúzódások hatékonyságának növelését eredményezi.
Érdekesség, hogy antioxidáns hatásának köszönhetően az izmok ATP-vel való ellátását is optimalizálni tudja, aminek nagy jelentősége van a fáradtság megelőzésében. Felfedezésre került továbbá az is, hogy a taurin képes szabályozni a szív és az erek megfelelő működését, és ezáltal a vérnyomást is. Érdemes megemlíteni a taurin idegrendszer túlzott ingerlékenységét gátló hatását is, amely többek között előnyös lehet a hangulat vagy az összpontosítási képesség szempontjából.
Napi taurin adagok
A taurin egy olyan vegyület, amely az állati élelmiszerekben, pontosabban a tengeri élőlényekben található meg gazdagon. Ennek az aminosavnak a leggazdagabb forrásai a kagyló, a polip és a tintahal, de a baromfi (főleg a comb) és a sovány halak is. Az olyan húsokat, mint a sertés- és marhahús, valamivel alacsonyabb taurin-tartalom jellemzi. A szokásos, nem vegetáriánus étrend napi 40-400 mg taurint biztosít, de a rosszul diverzifikált étrendű emberek általában ennek a tartománynak az alacsonyabb dózisaival látják el a szervezetüket.
Ennek az aminosavnak a tartalma az energiaitalokban és étrend-kiegészítőkben néha eléri a 3 g-ot is adagonként. Mivel a taurin részben más aminosavakból is előállítható, nem ismert az általános emberi szükséglet ennek a vegyületnek az esetében. Tudományos kutatások szerint azonban az egészséges emberek általi, napi 10 grammos fogyasztás biztonságosnak tekinthető.
Taurin-bevitel az egészség és teljesítőképesség szempontjából
A taurin egészségjavító hatásának legjelentősebb bizonyítékát a magas vérnyomás elleni küzdelemben találjuk. Az aminosav tulajdonságait elemző tanulmányok két nagy áttekintése során megfigyelésre került, hogy az 1-6 g mennyiségben történő, 12 hetes fogyasztása átlagosan 3mmHg (higanyoszlop) mértékű vérnyomásesést okozhat. Ezenkívül a taurin körülbelül 8 hetes alkalmazása kedvezően befolyásolhatja az oxidatív stressz és a gyulladások markereit, amelyek például a helytelen táplálkozással állnak kapcsolatban, elhízás esetén.
Az antioxidáns hatás a szervezet teljesítőképességének fenntartása szempontjából is jelentőséggel bír. Úgy tűnik, hogy a taurin pozitív hatással van a sportteljesítményre, különösen az extrém állóképességű sportokat űzők esetében. Általában azonban a sport világában adagonként legfeljebb 2 g taurint használnak.
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.