A vas az egyik legfontosabb ásványi anyag, és megfelelő anyagcseréje némileg összetettebb megközelítést igényel, mint a bevitel szimpla növelése. A szervezet vasszintjének megzavarása számos egészségügyi következménnyel jár, ezért érdemes megelőzni az ilyen helyzeteket.
Meglévő probléma esetén érdemes tudni, hogyan lehet optimálisan támogatni ezen elem megfelelő szintjének fenntartását, és milyen szerepet játszanak ebből a szempontból a komplex étrend-kiegészítők.
- A vas szerepe a szervezetben
- A C-vitamin szerepe a vasanyagcserében
- A B6-vitamin szerepe a vasanyagcserében
- A B12-vitamin és a folsav szerepe
- Vasszint-szabályozás
A vas szerepe a szervezetben
Az említett elem szinte minden élő szervezet számára nélkülözhetetlen. Az emberi szervezetben betöltött egyik legfontosabb szerepe a vérképző rendszer működésében való részvétel. A vas a hemoglobin része, amely szükséges az oxigén szállításához a tüdőből a test más szöveteibe, valamint a mioglobin, amely az izmokban és a kötőszövetekben tölt be fontos szerepet. Ezenkívül a vas számos olyan enzim működésében vesz részt, amelyek a megfelelő energia-anyagcseréhez és a xenobiotikumok (élő szervezetek számára "idegen" vegyületek, pl. gyógyszerek) metabolizmusához szükségesek. Az immunrendszerben és sok más, az emberi egészség megőrzésével kapcsolatos rendszerben is fontos szerepet tölt be.
A C-vitamin szerepe a vasanyagcserében
Az aszkorbinsav, azaz a C-vitamin segít szabályozni a szervezet vasszintjét azáltal, hogy javítja annak felszívódását és korlátozza a sejtekből való elkülönítését. Ezenkívül serkenti a ferritin szintézisét, amely a vasraktározás fő "egysége". A C-vitamin fontos funkciója ezen a téren, hogy túl magas bevitel esetén részt vesz a vasfelesleg felhalmozódása elleni védelemben. Felnőttek esetében az igény általában 80-100 mg között van, de gyakran magasabb is lehet (különösen magas fizikai aktivitás mellett, valamint dohányzó emberek és terhes nők esetében).
A B6-vitamin szerepe a vasanyagcserében
Vannak arra utaló jelek, melyek szerint a kellően magas piridoxin (B6-vitamin) bevitel is elősegítheti a megemelkedett vasszint stabilizálását. Ennek a vitaminnak a hiánya kockáztathatja a vasszint izomban való csökkenését és májban való növekedését. A B6-vitamin napi szükséglete felnőttek esetében körülbelül 1,3-1,7 mg, és a hiánya többek között az alábbi emberekre terjedhet ki: szeniorok, fizikailag aktív emberek, alkoholfüggő emberek, terhes nők, valamint cöliákiában, Crohn-betegségben vagy vastagbél-gyulladásban szenvedők.
A B12-vitamin és a folsav szerepe
További vitaminok, amelyek a vérképző rendszer megfelelő működésével összefüggésben fontosak, a B12-vitamin (kobalamin) és a folsav. Szerepet játszanak az eritropoézis, azaz a vörösvértestek képződésének folyamatában. Ebben a folyamatban a szervezetben lévő vérsejtek körülbelül 1%-a naponta újra "cserélődik". A felnőttek napi szükséglete a kobalamin és folsav terén 2,4 mg, illetve 400 mcg. Mindkét vegyület hiánya megzavarja a DNS-szintézist, és az eritropoézis stimulálásáért felelős sejtek elpusztulását eredményezi, ami vérszegénység közvetlen oka lehet.
Vasszint-szabályozás
A szervezet vasszintjének „rendbe hozása”, valamint a rendellenességek megelőzése nehéz lehet, és átfogó megközelítést igényel. Amikor nem elég az étrend vasforrásokkal való gazdagítása, érdemes megfontolni a többirányú hatású étrend-kiegészítők használatát. Ennek az ásványi anyagnak a fent említett vitaminokkal való ötvözése sok esetben a legjobb eredményt hozhatja.
Irodalom:
- Lane DJ, Richardson DR. The active role of vitamin C in mammalian iron metabolism: much more than just enhanced iron absorption! Free Radic Biol Med. 2014 Oct;75:69-83. doi: 10.1016/j.freeradbiomed.2014.07.007. Epub 2014 Jul 15. PMID: 25048971.
- Irene Mackraj, Govender Thirumala, Premjith Gathiram. Vitamin B6 deficiency alters tissue iron concentrations in the Wistar rat, Journal of Trace Elements in Medicine and Biology, Volume 23, Issue 1, 2009, Pages 43-49, ISSN 0946-672X.
- Koury MJ, Ponka P. New insights into erythropoiesis: the roles of folate, vitamin B12, and iron. Annu Rev Nutr. 2004;24:105-31. doi: 10.1146/annurev.nutr.24.012003.132306. PMID: 15189115.
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.