A tél az évnek egy olyan időszaka, amely számos különleges tevékenységgel jár. Szánkózás, síelés, hóemberkészítés... Sajnos a lengyel tél néhány éve sajátos. Sok régióban a hőmérséklet a pluszban van, számos esőzés, viharos szélvihar stb. kíséretében. Ez pedig sajnos sokunk egészségének nem kedvez, és nem véletlenül mondják, hogy az ősz és a tél beteges időszak.
- Mi az immunitás?
- Immunerősítő élelmiszerek télre
- Összefoglaló
Azonban biztosan észrevetted már a környezetedben, hogy vannak olyanok, akiket non-stop megfertőz a megfázás, de olyanok is, akiket semmi sem „érint”. Ezek az immunitással kapcsolatos különbségek.
Mi az immunitás?
A szervezetünk rendelkezik egy immunrendszerrel, amely megvéd minket a káros organizmusoktól, amelyeket orvosilag „kórokozóknak” neveznek. Az immunitást veleszületett és szerzett immunitásra oszthatjuk.
Veleszületett immunitás
Az emberi szervezet immunrendszere különböző immunsejtek, antitestek és fizikai gátak összetett rendszere, amelyek megakadályozzák a kórokozók behatolását vagy a betegségek kialakulását. Nemcsak a kórokozók, hanem minden allergén, toxin és környezeti szennyeződés ellen is működik.
Az első védelmi vonal a fizikai akadályokat foglalja magában, mint például a bőrfelület és a nyálkahártyák, beleértve az orrot, a gyomrot, a beleket stb. Ezt a védekező mechanizmust, amely a fenyegetésekre előzetes érintkezés nélkül is felkészül, velük való előzetes találkozás nélkül is, veleszületett immunitásnak nevezzük. Mindannyian rendelkezünk vele születésünktől fogva, és hatékonysága örökletes. Megakadályozza, hogy a káros organizmusok vagy anyagok bejussanak a szervezetünkbe. De mi van, ha mégis bejutnak?
Szerzett immunitás
Az erős immunrendszer nem azt jelenti, hogy nincsenek fertőzések - azt jelenti, hogy a szervezet tudja, hogyan kezelje azokat. Az is természetes, hogy mikroorganizmusok vagy káros anyagok kívülről jutnak be a szervezetünkbe. Csak elég jó immunrendszerrel kell rendelkeznünk ahhoz, hogy megakadályozzuk, hogy ezek a mikroorganizmusok betegséget okozzanak. És ez az, ahol a szerzett immunitás óriási szerepet játszik.
Immunrendszerünk már egészen kicsi korunktól kezdve felismeri a szervezetünkbe kerülő idegen anyagokat, és megtanulja, hogyan bánjon el velük. Ehhez speciális immunsejteket termel. Kiderült, hogy az is nagyban befolyásolja, hogy mit eszünk, hiszen a megfelelő ételek segíthetik az immunrendszerünket.
Immunrendszer szabályozása
Az immunerősítő tulajdonságok közé sorolhatjuk az antioxidáns, rákellenes, vírusellenes, antibakteriális és gombaellenes tulajdonságokat. Az immunrendszer túlzott reakciója azonban káros is. Például az allergiák és intoleranciák az immunrendszer túlzott reakciója bizonyos anyagokra. Ezért is fontos az immunrendszer szabályozása, és bizonyos élelmiszerek ezt támogatják.
Immunerősítő élelmiszerek télre
Citrusfélék - C-vitamin és polifenolok forrása
Ha a „téli” immunitásról beszélünk, mindenképpen a citrusfélék említésével kell kezdenünk. Mivel ezek elsősorban „téli” gyümölcsök, az évnek ebben az időszakában könnyen megtalálhatók a boltok polcain.
A citrusfélék C-vitamint és olyan bioaktív polifenolokat tartalmaznak, mint a hesperidin, a neuritin és a naringin. Míg a C-vitamin fenntartja az immunbarrierek integritását és támogatja az immunsejtek működését, addig a polifenolok gyulladáscsökkentő hatást mutatnak és csökkentik a gyulladásos markereket.
Ez a kombináció szabályozott és hatékony immunvédelmet eredményez a kórokozókkal szemben.
Kefir és joghurt - probiotikumok
Az egészséges mikroflóra, vagyis a szervezetünkben, különösen a bélben élő mikroorganizmusok segítenek fenntartani a bélnyálkahártya épségét, ami megakadályozza, hogy kórokozók és káros részecskék jussanak be a szervezetbe. Az olyan termékek, mint a kefir és a joghurt egészséges baktériumokat tartalmaznak, amelyek jó mikroflórát alkotnak.
Fokhagyma - allicin
A fokhagyma a téli fertőzések hagyományos gyógymódja. Egy speciális vegyületet tartalmaz, az allicint, amely szabályozza az immunrendszert. Ezenkívül a fokhagyma antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik.
Gránátalma - antociánok és ellagsav
A gránátalma egy másik jól ismert téli gyümölcs. Bioaktív vegyületekben gazdagok, és erős antioxidáns- és gyulladáscsökkentő tartalmukról ismertek, különösen az olyan polifenolokról, mint az antociánok és az ellagsav.
Piros-lila gyümölcs - a resveratrol forrása
Érdemes sötét gyümölcsökhöz, például áfonyához, sötét szőlőhöz vagy szilvához is nyúlni. Ezek számos vitamin és ásványi anyag mellett resveratrolt is tartalmaznak. Ez egy polifenol, amely a flavonoidok csoportjába tartozik. Gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, így megvéd minket a szervezetben lévő gyulladásoktól, erősíti az immunitást.
Zab és gomba - béta-glükán
Van valami közös a zabban és a gombákban? Kiderült, hogy igen. Mindkettő kiváló forrása a béta-glükánnak - egy poliszacharidnak, amely a gabonafélékben vagy a gombák sejtfalában található. A béta-glükánok segíthetnek aktiválni az immunsejteket, és növelhetik a kórokozók elpusztítására való képességüket, például a fagocitózist.
Étcsokoládé
Az étcsokoládé szintén a tél egyik kedvenc és energetizáló étele. Számos egészségfejlesztő összetevőt tartalmaz, például polifenolokat, procianidint és teobromint, amelyek pozitívan modulálják az immunrendszert. Emellett a csokoládé „boldoggá” tesz minket, mivel a boldogságmolekula, a szerotonin egyik előanyaga, a triptofán található benne. A triptofán az esszenciális aminosavak egyike, és a szerotonin szintézisének egyik építőköve. Ha csokoládét eszünk, a benne lévő triptofán hozzájárulhat a szerotonin termeléséhez az agyban.
Összefoglaló
Az élelmiszerek széles skálája védi szervezetünket a téli időszakban a fertőzésektől. Ne feledje, hogy a kiegyensúlyozott életmód és étrend választásával képes megvédeni testi és lelki egészségét, és egyetlen tél sem lesz olyan ijesztő a számára.
A tartalom kizárólag oktatási és tájékoztatási céllal szolgál. Gondoskodunk arról, hogy tartalmuk tartalmilag helyes legyen. Mindazonáltal nem céljuk egyéni szakértői tanács helyettesítése, ami az olvasó konkrét helyzetéhez igazodik.