Vitaminok sportolóknak - fizikailag aktív emberek számára

A vitaminpótlás alkalmazása ma már szinte szükségszerű. Nemcsak a sportolók támogatják magukat további vitaminokkal és ásványi anyagokkal, hanem a nem edző emberek is egyre inkább az ilyen típusú termékekhez fordulnak. Ez annak köszönhető, hogy az élelmiszerek minősége manapság közepes, így rendkívül nehéz minden mikrotápanyagot biztosítani.

vitaminok aktív emberek számára

  1. Valóban szükség van vitaminokra a sportolóknak?
  2. A vitaminok fontossága a sportolók számára
  3. Mely ásványi anyagokra érdemes odafigyelni? 
  4. Mikor kell vitamintablettát szedni?
  5. A nap melyik szakában kell a pótlást alkalmazni?
  6. Mire figyeljünk a sportolóknak szánt vitaminok vásárlásakor?
  7. Mit kell még tudnom?

A sportolók esetében a fizikai megterhelés miatt sokkal nagyobb a szükséglet. Ezért logikus, hogy a multivitamin készítményekkel, valamint az ásványi anyagokkal való kiegészítés az étrend szerves részét képezi.

Valóban szükség van vitaminokra a sportolóknak?

A "sportolóknak szánt vitaminok" kifejezés általában olyan kész keverékekre utal, amelyek összetételében testmozgást fokozó étrend-kiegészítők vannak. Ezek kapszulák, tabletták és néha porkeverékek formájában érkeznek. A gyártási technológiát úgy gondolták ki, hogy az egy tablettában található, a felszívódásért versengő összetevők sem zavarják egymást.

vitaminok aktív emberek számára

A vitaminok fontossága a sportolók számára

A fizikai megterhelés többletigényt támaszt a vitaminok és ásványi anyagok iránt, ami a fokozott anyagcsere-aktivitással függ össze. A fokozott biokémiai átalakulások erősen megnövelik az étrendünk alapvető összetevői iránti igényt, amelyek nélkül a sérült izomszövetek helyreállítása nagyon nehéz lesz.

Az optimális regeneráció hiánya meghosszabbítja az izmok készenléti idejét, ami hatékonyan akadályozza többek között az edzésterhelés növelését. Az alapelemek hosszú távú hiánya gátolt hatásokat eredményez, sőt szélsőséges esetben sérüléssel is végződhet. Továbbá a jó közérzet is romlani fog. Az alábbiakban felvázolom a sportolók számára legfontosabb vitaminokat és ásványi anyagokat.

B-vitaminok 

Minél több energiát használunk fel, annál nagyobb szükségünk van rájuk. Fő szerepük a fehérjék, zsírok és szénhidrátok anyagcseréjének támogatása. Ez a hatás viszont szorosan összefügg idegrendszerünk vagy immunrendszerünk működésével. A B-vitaminok részt vesznek szervezetünk energiaanyagcseréjében,

C-vitamin 

A C-vitamin fő hatása az antioxidáns funkciójában rejlik, azaz semlegesíti a szabad gyökök hatását, amelyek az oxidatív stressz hatására, megterhelés hatására keletkeznek. Ezenkívül a C-vitamin részt vesz a kollagén szintézisében, amely a kötőszöveti működés szempontjából fontos összetevő. Emellett javítja az oxigén-anyagcserét, ami bizonyítottan fáradtságellenes hatású.

A-vitamin 

A látásfunkció támogatása mellett a sportolók számára fontos a normális mellékveseműködés támogatása, amely többek között befolyásolja az izomműködésünket és meghatározza közérzetünket,

E-vitamin 

Védi a vörösvértesteket a pusztulástól, támogatja az antioxidáns funkciót is, enyhíti az izomgörcsöket és gyorsítja a regenerálódást.

D3-vitamin 

A D3-vitamin használata gyakori része szervezetünk anyagcsere-egészségének és immunrendszerünk fenntartásának. Továbbá részt vesz a kulcsfontosságú anabolikus hormonok szintézisében, amelyek nélkül az alakfejlődés nem lehetséges. A D3-vitamint a sportolóknak egész évben használniuk kell, hogy szintjét megfelelő szinten tartsák.

K2-vitamin 

Ez az a vitamin, amelynek kéz a kézben kell járnia a D3-vitamin-pótlással. A K2 felelős a vér alvadási funkciójáért, valamint azért, hogy a szervezetben felhalmozódott kalcium a csontrendszerbe kerüljön, és ne rakódjon le testünk érrendszerében.

Mely ásványi anyagokra érdemes odafigyelni? 

ember vitaminokkal

Nátrium és kálium 

Ezek felelősek az elektrolit-egyensúlyért, és többek között befolyásolják, hogy szervezetünk hogyan vezeti az idegi impulzusokat. Ezek az ásványi anyagok részt vesznek a fehérje és a glikogén szintézisében, ami a regenerációval kapcsolatos kulcskérdés, valamint a sav-lúg egyensúly fenntartásában. Pótlásuk szükséges, mivel mindkét vegyület az izzadsággal ürül,

Magnézium 

Elődeihez hasonlóan erősen befolyásolja az idegi impulzusok szabályozását. Részt vesz az energiaanyagcserében, befolyásolva mind az ATP újraszintézisét, mind pedig az energia felszabadítása érdekében történő lebontását. A magnéziumnak az izomfehérje szintézis szempontjából is nagy jelentősége van, ezért folyamatosan pótolnunk kell,

Kalcium 

Antagonista hatással van a magnéziumra, növeli az izomösszehúzódás erejét, javítja a szívműködést és befolyásolja a véralvadást. Emellett a kalcium a D3- és K2-vitaminnal együtt többek között csontjaink sűrűségéért és szilárdságáért felelős,

Vas 

Mivel a hemoglobin alkotórésze, aktív szerepet játszik az oxigénszállításban, és az energiaanyagcserében is részt vesz, ezért a megfelelő ellátottság fenntartása viszonylag fontos a sportolók számára. Különösen a nőknek kell odafigyelniük a vas mennyiségére az étrendjükben, ahol ismert okokból hiányt szenvedhetnek,

Cink 

Az utolsó ásványi anyag a listánkon, amely az inzulin, a pajzsmirigyhormonok és a növekedési hormon szintézisében vesz részt. A tesztoszteronszintézis szempontjából is fontos elem.

Mikor kell vitamintablettát szedni?

A vitaminkészítmények megfelelő használata stratégiai eleme egy sportoló táplálékkiegészítő tevékenységének. Minden bizonnyal az őszi és téli időszak az az időszak, amely nélkül egy edző nem tudja elképzelni az edzést, ha nem veszi igénybe a kiegészítő vitaminok pótlását.

férfi vitaminokkal sportolók és aktív emberek számára

Az idénygyümölcsök és -zöldségek alacsonyabb elérhetősége összefügg azzal, hogy az alkalmazott étrend-kiegészítők jelentősen csökkentett mennyiségű mikrotápanyagot tartalmaznak. Ráadásul az őszi és téli időszakban sokkal kevesebb napfényhez jutunk, így a napfénynek való kitettség nem ad lehetőséget a megfelelő mennyiségű D3-vitamin szintézisére. 

A szezonális szempontoktól eltekintve az edzésben lévő személy szervezetének a fizikai megterhelés miatt megnövekedett vitamin- és ásványianyag-szükséglete van. Erőedzés, kiegészítő aerob edzés, intervallum edzés, mindezek a tevékenységek fokozott energia-anyagcserét igényelnek.

Továbbá testünk a fizikai aktivitás során sokat izzad, ami az ásványi anyagok kiürülésével lesz összefüggésben a szervezetünkben. A rendkívül intenzív életmóddal olyan hiányok alakulnak ki, amelyeket egy testépítő nem tud fedezni a kiegyensúlyozott étrendből. Ez azt jelenti, hogy egy bizonyos edzettségi szintnél a vitaminok használata elengedhetetlen a fejlődés rögzítéséhez.

A nap melyik szakában kell a pótlást alkalmazni?

vitaminok - sportoló

A vitamin-ásványi anyag keverék használata távol legyen az erőnléti edzéstől. Ez azt jelenti, hogy a vitaminpótlást nem szabad edzés előtt vagy után alkalmazni. Ez az antioxidáns hatáshoz kapcsolódik. A vitaminokat ezért például a reggelihez kell használni.

Üdvözlendő, hogy az ilyen típusú kiegészítés bevitele zsírok jelenlétében történik. Ez lehetővé teszi az olyan zsírban oldódó vitaminok, mint az A, D, E és K jobb hasznosulását. Ha reggel edzünk, nem probléma, ha lefekvés előtt vagy este használjuk a vitaminokat.

Mire figyeljünk a sportolóknak szánt vitaminok vásárlásakor?

Amikor a megfelelő vitaminokat keressük, először is figyeljünk az összetételükre. Mindenekelőtt magas értékű vitaminokat és ásványi anyagokat kell tartalmazniuk a szövegben leírtak szerint. Érdemes olyan étrend-kiegészítőbe fektetni, amely külön kapszulákban tartalmazza a vitaminokat és az ásványi anyagokat, ami megteremti a lehetőséget a mikrotápanyagok mindkét csoportjának külön-külön történő pótlására. Továbbá a készítménynek olyan mennyiségű vitamint kell tartalmaznia, amely 2-3-szorosan meghaladja egy nem képzett személy szükségletét.

Egy másik kulcsfontosságú elem az egyes elemek formái lesznek. Mint köztudott, a szervetlen formákat szervezetünk nem hatékonyan használja fel, ami a rossz felszívódásukkal függ össze. A karbonátokat, szulfátokat és oxidokat tehát a szervezet rosszul hasznosítja. Sokkal jobb megoldás, ha szerves formákat választunk, mint például a kelát, citrát vagy aszpartát.

A termék értékét a kiegészítésben lévő adalékanyagok is növelik. Így például acerola kivonat, ALA sav, ginzeng, spirulina, alga, ginkgo biloba, csalán, grapefruit kivonat, ashwagandha, Q10 koenzim szívesen szerepelnek az összetételben. Néha a vitaminkiegészítők emellett porított zöldség- és gyümölcskivonatokat is tartalmaznak, ami természetesen előny. Arra azonban figyelnünk kell, hogy ezek az adalékanyagok értelmesek legyenek, és ne csak egy részlet a címkén.

Mit kell még tudnom?

A vitaminkészítmények használata képezi a sportolói táplálékkiegészítés alapját. Az izomtömeg növekedését serkentő termékekbe vagy az edzésünk ad hoc segítőjeként működő kiegészítőkbe való befektetés hiba, ha nem fedezzük szervezetünk alapvető szükségleteit. Mielőtt tehát ötödik sebességbe kapcsolnánk az edzésben, győződjünk meg arról, hogy biztosítjuk a szükséges építőelemeket, az energiát és a megfelelő mennyiségű vitamint és ásványi anyagot. A vitaminoktól jobban fogod érezni magad, és energiát kapsz a kemény teljesítményhez.

ÁRUCIKK ÉRTÉKELÉSE:
0 / 5 5 0
SFD
Az Ön kosara (...)
A terméket hozzáadása megtörtént A terméket eltávolítása megtörtént Az Ön kosarába más berendezésből való termékek kerültek be Visszavezettük a kosarát a másik berendezésből
A kosár értéke : ...
A terméket hozzáadása megtörtént